Girişimcilik Tavsiyeleri

10 Adımda
Hedeflerinize
Ulaşmanın
Yolu

10 Adımda
Hedeflerinize
Ulaşmanın
Yolu

10 Adımda Hedeflerinize Ulaşmanın Yolu

Şirketiniz için nasıl bir rota tayin ettiniz? Şirketinizi ve kendinizi 5-10 yıl sonraa nerede görüyorsunuz? Eğer bir rotanız yoksa hemen oluşturmanızda fayda var çünkü güçlü bir iş planı, belirlenmiş bir strateji başarının ilk adımı ve en önemli basamağıdır.

strateji-olusturma

1. Kendinize bir rota oluşturun ve stratejinizi belirleyin:

• Rota: 10 yıl içinde X bölgesinde Y sektöründe ilk 3 içinde olacağım.

• Strateji: Y sektörüne girmeliyim. Bunun için X bölgesinin dinamiklerine göre projeler oluşturmam lazım.

 

2. İyi bir takımı oluşturun: 

Şirketin beyni de diyebileceğimiz ve stratejinize inanarak çalışan, başarılı bir takım kurmak önceliklerinizden biri olmalı.

 

3. Stratejik bir Proje Yönetim Ofisi kurun: 

Eğer şirketinizde bir proje yönetim kültürü yoksa öncelikle bu kültürü oluşturacak bir Proje Yönetim Ofisi ile eğitim, sertifikasyon ve yönetim yetkinliklerinin artırılması çalışmalarına destek vermelisiniz. Proje Yönetim Ofisi Nedir, Ne işe yarar bilmiyorsanız buraya tıklayarak PMO hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

4. Rotayı ve rotadan sapmaları yakından takip edin: 

Elinizdeki yönetim kadrosu ve PMO’yu çok iyi kullanabilmelisiniz. Proje Yönetim Ofisi, hem şirketi hem de sizi vereceği bilgilerle beslemelidir.

 

5. Başarılı proje ekip üyelerini şirkete çekin: 

Sektöründe en iyi olanlarla çalışmaya özen gösterin.

 

6. İyi bir İnsan Kaynakları ekibi ve performans sistemi kurun: 

Her ekibiniz gibi insan kaynakları ekibiniz de en iyilerden oluşsun. Hem içerideki yetenekleri keşfedebilmeli ve onları şirkette tutmanın yollarını bulmalı hem de dışarıdan en iyileri şirkete çekebilmelisiniz.

 

7. Çalışanlarınızın memnuniyetini artırın:

Memnuniyeti artan bir çalışan daha verimli çalışacaktır. Ayrıca yetenekli bir çalışanınızı kaybetmek istemezsiniz.

 

8. Şirket içi süreç takip sistemi kurun ve kaliteyi yakalayın: 

Buradaki süreçler sadece projelerinizdeki süreçlerinizle kısıtlı kalmasın, aynı zamanda eksik gördüğünüz noktaları tespit edebilmek ve düzeltme yapabilmek için de süreçler oluşturmayı ihmal etmeyin. Sonuç olarak müşterilerinizin karşısına “kaliteli ürün ve hizmetler” ile çıkacaksınız.

 

9. Başarılı bir CRM ekibi kurun ve müşterilerinizi dinleyin: 

Artık sosyal medyada bir ürününüz, hizmetiniz veya şirketiniz hakkında çok iyi bir haber çok kısa sürede yayılabileceği gibi çok kötü bir haber de hızla yayılabilir. Bu yüzden hem müşterilerinizi dinlemek hem de onları anlamak zorundasınız.

 

10. Teknolojiye yatırım yapın: 

Hem mevcut işinizin devamlılığı ve verimliliğinin artması için teknoloji / altyapı yatırımları yapın hem de yeni nesil sistemleri takip ederek kendinize uyarlamaya çalışın. Yenilikçi olmalısınız. Geri de kalmak hedeflerinize giden yolda çok büyük bir engel olacaktır.

İnsan Kaynakları’nın Önemi

Tüm şirketlerde, yeni birini işe alma sürecine başladığınız andan itibaren İnsan Kaynakları fonksiyonları var olmaya başlıyor demektir. Bu yüzden İK, şirket bir start up bile olsa göz ardı edilebilecek ya da doğrudan girişimci tarafından yürütülebilecek bir fonksiyon değildir.
İnsan Kaynakları konusunda girişimcilerin yaptığı yanlış İK’yı yeniden keşfetmeleridir. Belirli bir süre sonra çalışanların performansını ölçme ihtiyacı doğal olarak ortaya çıkacaktır ve bu durumla girişimci baş başa kalacaktır. Benzer durum işe alım için de geçerli. Girişimci işe almak için görüşeceği adayları değerlendirme konusunda işi kendisine bıraktığında aslında kendisini yeni baştan öğrenmesi gereken bir uzmanlık alanının içinde bulacak ve birçok sorunla baş başa kalacaktır. Başlangıçta İK konusunda doğru adımlar atılırsa ileride insan yönetimi konuları ajandalarını çok fazla meşgul etmeyecektir.

Etiketler:

  • strateji
  • rota

E-mail listesine kayıt olun
tüm fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun