Girişimcilik Tavsiyeleri

10 Başarılı Girişimciden
10 Büyük Ders

10 Başarılı Girişimciden
10 Büyük Ders

Girişimci olmak, kendi işini kurmak dışarıdan mükemmel gibi görünebilir. Ancak başarıya giden yol çoğu zaman pürüzsüz değildir. Girişimcilik ekosistemi risklerle doludur. Bunların bazıları öngörülebilir risklerdir ancak bazıları değildir. Bir hayalin peşinden, fikirlerini ürünlere dönüştürmek isteyen insanlar, maceraları boyunca karşılaştıkları zorlukları da aşmak durumundadır. Elbette inanmak ve hedefe odaklamak önemlidir; ancak daha önemli bir şey varsa o da şartlar ne kadar zor olursa olsun doğru kararlar alabilmek olsa gerek…

İşte dünyaya damga vuran 10 girişimciden ‘’hayat dersi’’ niteliğinde 10 öneri…

1. Yetkilerinizi Paylaşmaktan Korkmayın

William Henry Gates ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 doğumlu ABD'li iş adamıdır. Gates, henüz on iki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik eğitimi aldı Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte zamanlarının çoğunu bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Ocak 1979’da Microsoft’u kurduğunda yalnızca 20 yaşındaydı. 2006 yılına gelindiğinde dünyanın en zengin insanı olmuştu.

Bill Gates’e göre uzun vadede hedeflediği başarıyı elde etmek isteyen girişimci, çalışanlarına karar verme yetkisi verebilen girişimcidir.

2. İnancınızı Asla Kaybetmeyin

1972’de Portland, Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne giren Jobs, akademik hayatın disiplinine uyum sağlayamadığı için birinci dönemin sonunda okulu bıraktı. Video oyunları yapan Atari isimli şirkette teknisyen olarak çalışmaya başlayan Steve, aynı dönemde Ev yapımı Bilgisayar Kulübünde Steve Wozniak ile tanıştı.

Steve Jobs, 21 yaşındayken ailesinin garajını kendi çalışma ortamı haline getirdi. Wozniak’ın Steve Jobs’un garajında ürettiği ana kart, bilgisayar klavyesinde basılan harfin monitörde belirmesini sağlıyordu. Bu dünyada bir ilkti!

Her fırsatta “Kalbinizi ve içgüdülerinizi dinleyin. Her gününüzü son gününüzmüş gibi yaşayın.” diyen Jobs hayatını hayallerini kovalamakla geçmiş.

Apple’ı kurduğunda, Apple’dan ayrıldığında ve tekrardan Apple’a döndüğünde hiçbir zaman kaybetmediği tek bir şey vardı, o da Apple’ın gerçekten çok başarılı bir şirket olacağıydı.

3. Kendi Potansiyelinizi Diğerleriyle Karşılaştırmayın

Google Adsense verilerine göre, dünyanın en çok reklam geliri kazandıran web sitesi olan ve uluslararası bir ünü yakalayan Mashable’ın; vaktiyle 19 yaşındaki Pete Cashmore’un kişisel hobisi olarak, İskoçya’daki evinde ortaya çıktığını biliyor muydunuz? İlk olarak sosyal medya, çevrimiçi arkadaşlık ve dijital haber portali niteliğindeki basit bir hobi sitesiydi.

Aradan geçen 11 yılda Mashable,  kişisel blog olmaktan çıkarak dünyaca benimsenen, dijital pazarlamanın ve girişimciliğin kalbinin attığı platform haline geldi.

Pete Cashmore, girişimcilere, diğer her şey ile karşılaştırma döngüsüne girip, var olan enerjilerini bu noktaya yoğunlaştırmaktansa, en çok sevdikleri şeyi bulmalarını ve onu yapmalarını öneriyor.

4. Gelişiminizi Kurup Bir Kenara Çekilmeyin

Her gelen nesilde dünyayı önemli ölçüde değiştiren insanlar olur. Yaptıkları her ne ise, diğerlerinden daha farklı biçimde yaparlar. Elon Musk da bunlardan biri. Kendini tümüyle uzay ve alternatif enerji teknolojilerine adamış bir girişimci o!

Hayallerinin peşinde koşan ve büyük riskler alarak yatırım yapmaktan korkmayan Elon, gezegeni iyileştirmek ve kurtarmak istiyor. Bunun yolunun da başka gezegenlerin kolonileştirilmesinden geçtiğine inanıyor. Hayali, Mars’a ayak basan ve orada yaşayan ilk insan olmak…

Ünlü girişimcinin, en önemli motivasyon kaynağı, kendi kendine sürekli feedback vermesi, gelişimini artırarak devam ettirmesi ve fırsatları her zaman doğru bir şekilde değerlendirmesi.

5. Takım Çalışmasının Gücünü Küçümsemeyin

Kirasını bile ödeyemediği için üç şişme yatak alarak kalacak yer arayanlara kahvaltı ile birlikte kiraya vermeye başlayan Brian Chesky, bugün dünyanın saylı milyarderlerinden. Onun kurduğu Airbnb, bugün 192 ülkeden fazla yerde hizmet vermekte ve yaklaşık 20 milyon kişiye konaklama imkanı sağlıyor.

300 çalışanı ile yüz yüze geçirdiği iş görüşmesinde, girişimci ve yönetici arasındaki en büyük farkı ortaya çıkaran Chesky, çalışanlarının yönetilmesinden çok, takım çalışmasının ve sinerjinin öne çıkması gerektiğine inanıyor.

6. Networkünüzü Genişletmeye Önem Verin

Marissa Ann Mayer, Google’da çalıştığı dönemde aralarında Google Search, Gmail, Google News ve Google Images’ın da bulunduğu birçok ürünü yönetti. Ekim 2010’da yerel hizmetler başkan yardımcılığı görevlerine getirildi. Nisan 2012’de ise dünyanın en büyük perakende mağazalar zinciri Wal-Mart’ın 16 kişilik yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 16 Temmuz 2012 tarihinde 13 yıldır çalıştığı Google’dan istifa ederek, Yahoo!’nun icra kurulu başkanlığına (CEO) getirildi.

Marissa Mayer’ın Yahoo’nun CEO’su olarak girişimcilere her zaman önerdiği şey, zeki ve etkili karakterler ile network oluşturmaları. Türkçesi dayınız, dayılarınız olsun!

7. Önemli İşlerinizi Ertelemeyin

Kevin Systorm, 30 Aralık 1983 doğumlu Amerikalı girişimci ve programcıdır. Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Google’da Gmail, Google Takvim, Google Docs, gibi ürünler üzerinde iki yıl kadar çalıştı. Ardından bir girişimci olarak kendi yolunu çizmeyi tercih etti.

Instagram, 2010 yılının Ekim ayında Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından ücretsiz mobil uygulama olarak yayınlandı. Bu uygulama kısa sürede çok popüler oldu. Nisan 2012 de 100 Milyon ve Aralık 2014 tarihinde ise 300 Milyon aktif kullanıcıya erişti. Kevin Systorm’un Instagram’ın Facebook’a satışından dolayı 400 milyon dolar kazandığı biliniyor.

Kevin Systrom, eğer bir anda gelen bir fikriniz varsa, onu hayata geçirmek için en uygun anın “şimdi” olduğunu vurguluyor. Küçük ve ani gelen bilgilerin, bir sonraki adımda büyük projelere dönüşebileceğini de asla vurgulamaktan çekinmiyor.

8. Risk Almaktan Korkmayın

Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984’te New York’ta dünyaya geldi. Henüz lisede iken çeşitli bilim dallarında birçok ödül kazanan Zuckerberg, ABD’nin en önemli üniversitelerinden Harvard’a girdi. İlk yılında Facemash isimli bir internet sitesi kurdu. Sitede Harvard'daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulması için üniversitenin veri tabanına girmesi gerekiyordu. Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Mark Zuckerberg, yaptığı bu eylem sonrası disipline verilince okulu bıraktı. Daha sonra ona şu anki servetini getirecek olan Facebook’u kurdu.

Mark Zuckerberg, girişimciliğin temelini oluşturan risklerin her zaman var olacağını olacağını söylüyor fakat aynı zamanda, bu risklerin, durgun bir şekilde ilerleyen girişimi canlandırdığını da ekliyor.

Risk alın ve asla pes etmeyin.

9. Her Söze Kulak Vermeyin

Son yılların en çok yükseliş gösteren sosyal medya platformlarından biri olan Pinterest; Paul Sciarro, Evan Sharp ve Ben Silbermann isimlerindeki üç ortak tarafından 2010 yılında kurulmuştur.

Ben Silbermann, dışarıda ve dijital ortamda çok fazla tavsiyenin olduğunu ve her tavsiyenin her girişim için uygun olmadığını belirtiyor.

10. Tutkunuzdan Asla Vazgeçmeyin

Spotify kurucusu Daniel Ek’in 14 yaşında ilk şirketini kurduğunu ve 23 yaşına geldiğinde milyarder olduğunu biliyor muydunuz?

34 yaşında olan Daniel Ek, hayatı boyunca başkaları tarafından “mantıksız” olarak görülebilecek şeyler yapmaktan korkmayan bir isim. tüm albüm şirketlerini kapı kapı gezerek CD devrinin kapandığını ve artık albümlerin internet üzerinden ücretsiz yayınlanması gerektiğini ifade etti. O zaman pek çok kişiye mantıksız gelen bu teklifin 100 milyon kullanıcısı olan Spotify’a dönüşeceğini sanırım kimse tahmin etmemişti.

Kendi tutkusundan asla vazgeçmeyen Daniel Ek, girişimcilere tutkularını takip etmelerini ve sevdikleri şeyleri işe dönüştürmelerini tavsiye ediyor.

Etiketler:

  • girişimcilik
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!