İş Dünyası

15 Yaşındaki
Hintli Çocuk
Parkinson Tedavisi İçin
Yüzük İcat Etti

15 Yaşındaki
Hintli Çocuk
Parkinson Tedavisi İçin
Yüzük İcat Etti

Dünya çapında 10 milyondan dazla insanın hayatını etkileyen Parkinson, tedavisi en hassas en zor hastalıkların başında geliyor. Her bir hasta kendine özgü bazı özellikler gösteriyor ve bu yüzden hastalara özel bakım programlarına ihtiyaç var.

Bu durumu fark eden 15 yaşındaki Hindistan asıllı Amerikalı lise öğrencisi Utkarsh Tandon, bilim fuarı projesinde Parkinson hastalığını takibi altına alan akıllı bir yüzük icat etmeyi başardı. Utkarsh’ın OneRing adını verdiği bu yüzüğün, yüzüklerin efendisi üçlemesindeki yüzükten esinlenerek icat ettiği söyleniyor.

Bir mikroçip içeren bu plastik yüzük, takan kişiin hareketlerini bir algoritma kullanarak sınıflandırıyor ve kaydediyor. Hareketlerde aksama, yavaşlama ve titreme gibi belirtiler kategorilere ayrılarak kaydediliyor. Bu kayıtlar raporlanarak doğrudan bir mobil uygulamaya gönderiliyor. Bilgi hastanın doktoruna da iletilerek, doktorun semptomları takip etmesine ve tedaviyi ona göre şekillendirmesine olanak sağlanmış oluyor.

Utkarsh Tandon, Kaliforniya Eyaleti Bilim Fuarı yarışmasını kazandıktan sonra UCLS enstitüsünden hatırı sayılır bir burs kazandı. Bununla birlikte Kickstarter’da yaptığı art arda iki bağış toplama etkinliğinden sonra şu an kendi şirketini kurmaya yetecek kaynaklara sahip.

Teknolojiyi insan hayatı yararına kullanan gencecik beyinlerin varlğına şahit olmak gerçekten ilham verici… Gelişen teknoloji ile yepyeni bir dünya düzenine doğru gidiyoruz. Bu yeni dünya düzeni, aynı zamanda birtakım risklerle dolu!  Silahlanma yarışı, Big data, machine learning, yapay zeka ve nereye varacağını kestiremediğimiz daha nice teknolojik gelişme, ya iyi niyetli insanların elinde hayatımızı daha iyi hale getirmek üzere kullanılacak ya da çoğu zaman olduğu gibi güç elde etmek için birileri tarafından silaha dönüştürülecek. 21. Yüzyıl ve belki de onu takip eden 22. Yüzyıl, tarih boyunca olduğu gibi iyinin ve kötünün amansız mücadelesi biçiminde geçecek.

Etiketler:

  • inovasyon
  • iş dünyası
  • Utkarsh Tandon
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!