Franchise Hakkında Merak Ettikleriniz

2018 Yılının
En Karlı
Franchise Fırsatları

2018 Yılının
En Karlı
Franchise Fırsatları

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 50 milyar liralık büyüklüğe ulaşan franchise sektörü 2018 yılında da yükselişte olacak gibi görünüyor. Franchise bedeli 100 bin liranın altındaki 45 marka, 2018 yılı içinde 4 bin yeni girişimciye bayilik verecek. En fazla şubeyi çiğ köfte markalarının açması bekleniyor. Hemen ardından döner, kafe, börek ve oto yıkama bayileri geliyor. 2018 yılının en aktif markası ise yıl sonuna kadar 200 yeni şube hedefi koyan Komagene olacak.

En Çok Rağbet Gören Sektör Çiğköfte

2018’de şube sayısını arttırmayı planlayan 45 markanın en önemli özelliği ise 100 bin liranın altında yatırım maliyetlerinin olması. Franchise bedeli en düşük yatırım alanı çiğ köfte markaları olurken bu markaları börekçiler takip ediyor. Gayrimenkul danışmanlığı alanında hizmet veren zincirler de uygun franchise bedelleri ile girişimci çekmeye çalışıyor.

Kafe, Oto Yıkama ve Kuru Temizleme Bayilikleri Yükselişte

Son yıllarda özellikle kahve ve çay markaları franchising modelini benimsedi ve ardı ardına bayilikler verilmeye başlandı. Gayrimenkul sektöründeki ivmenin özellikle büyük şehirlerde sürekli yukarıya doğru olması gayrimenkul danışmanlığı alanında da franchise sistemine olan ilgiyi artırdı. Bunların dışında oto yıkama ve kuru temizleme gibi hizmet alanlarında, spor, eğlence ve eğitim sektöründe franchise veren markalar atağa kalktı.

Hazır Yemek Sektör Her Zaman Zirvede

Yiyecek içecek sektörü genel profili itibarıyla girişimcilerin ilgiyle takip ettiği bu alan. Uygun yatırım koşulları ve hızlı kazanç sağlama vaadi yatırımcıları bu alanda bayilik almaya teşvik ediyor. Döner markaları da 2018’de bu rüzgardan yararlanmak istiyor. Henüz birkaç yılını doldurmuş olan bazı markalar franchise sistemi ile Türkiye genelinde onlarca şubeye ulaşmış durumda.

Yatırım Kısa Sürede Kendini Amorti Ediyor

Sektöre ve lokasyona göre değişmekle beraber, söz konusu bayiliklerin yatırım geriş dönüş oranları 6 ay ile 2 yıl arasında değişiyor. Durum bu olunca, elindeki kısıtlı bütçe ile kendi işinin patronu olmak isteyen insanlar için franchise veren markalar büyük bir nimet.

Kafe Açma Maliyetleri ve Kar Marjları

En çok tercih edilen sektörlerden biri de hiç şüphesiz kafeler. Bir kafe açmak istiyorsanız kendinize özgü bir konseptle bu işe girişmeniz ve farklılaşmanız işe yarayacaktır. Ama işinizi garantiye almak ve bayilik veren kafelerden birine paranızı yatırmak istiyorsanız buna engel olmayız. Zira Kafe sektöründe kar marjları satışların yüzde 200‘ü gibi bir oranda seyretmektedir. Kafelerde satılan birçok ürünün maliyeti kuruşlarla ifade edilirken, satış rakamları ise 5-10 TL arasında değişmektedir.

Oto Yıkama ve Oto Kuaför Sektörü de Yükselişte

2018 yılında oto yıkama dükkanı açma maliyeti 2017 yılına göre bir hayli yükseldi. Döviz kurundaki artış sebebiyle ithal ürün ve malzemelerin fiyatında önemli bir yükseliş gerçekleşti. Bu yıl bir oto yıkama bayisi açma maliyeti yaklaşık 60 bin lira. Oldukça karlı bir iş kolu olan oto yıkama bayileri için yatırımın geri dönüşü ise en fazla 1 yıl alıyor.

Kendi işinin patronu olmak isteyen bir girişimci olarak hangi sektörde iş yapmak istiyorsanız hiç çekinmeden bayilik veren firmalara müracaat edebilirsiniz. Franchising sistemi ve uygulamaları konusunda giderek daha bilinçli hareket eden markalarımız kurulum, eğitim, yönetim gibi alanlarda da sürekli destek sağlayarak yatırımcısının başarılı olmasına yardımcı oluyor.

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!