İş Dünyası

3D Yazıcıların Yardımıyla
Gelecekte Tüketebileceğimiz
İlginç Gıdalar

3D Yazıcıların Yardımıyla
Gelecekte Tüketebileceğimiz
İlginç Gıdalar

Dünyada hızla artan nüfus yoğunluğuna karşılık azalan doğal kaynaklara alternatifler geliştirilmeye başlandı. Bildiğiniz üzere 3D yazıcılar ile neredeyse her şeyi sıfırdan üretebilmek mümkün. 3D yazıcı teknolojisi aslında yeni bir teknoloji de değil. İlk uygulaması 1984′e dayanıyor ancak ardından geçen 20 yılda bu yöntem hızlı prototip üretme amacının dışında çok fazla kullanılmamıştı. Ancak durumlar artık değişti. Bugün 3D yazıcıların kullanım alanları ilginç boyutlara ulaşmış durumda. Hatta bir gün bu teknolojinin istenilen dokuları üretme yeteneğine sahip olacağı ve ölümsüzlüğün keşfedilmesine kadar gidebileceğini öne süren teorisyenler var.

Gelecekte 3D yazıcılarla gıda üretimi konusunda da akla hayale sığmayan şeylerle karşılaşacağız. Mevcut beslenme alışkanlıklarımızda köklü değişiklikler yapabilecek yüksek protein içeren yiyecekler, farklı meyve ve sebzelerin sentezlendiği genetiği ile oynanmış gıdalar, laboratuvar ortamında üretilmiş et ve deniz ürünleri, çiğnenebilir kahve gibi ilginç gıdalardan bahsediyoruz. Bunların yanı sıra doğada kendi kendine kaybolan gıda ambalajları, yiyecekleri detaylı analiz eden tayf ölçüm cihazları, DNA temelli diyet programları sunan uygulamalar ve evde kendi balınızı yetiştirebileceğiniz dijital arı kovanı gibi yenilikçi ürünler de yakın gelecekte karşımıza çıkabilecek teknolojiler arasında.

Peki, Gelecekte Ne Yiyor Olacağız?

Bir düşünün, 3D yazıcılarla neredeyse her şeyi üretmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar otomobil, ev hatta roket bile üretildi ancak bu ürünlerin içerisinde en garip olanı herhalde yiyeceklerdir. Birçok bilim kurgu filmde değişik şekillere sahip gıdaları üreten makineleri gördük. Bugüne kadar bilim kurgu filmlerine ve kitaplarına sıkışan bu yiyecekler 3D yazıcıların gelişmesi ile gerçek olmak üzere. Tabi her 3D yazıcı yiyecek üretme kabiliyetine sahip değil; bunun için özel modeller bulunuyor.

Gıda Baskı Konferansında Neler Konuşulmuştu?

21 Nisan 2015 de Hollanda’nın Venlo şehrinde 1. 3D Gıda Baskı Konferansını (first 3D Food Printing Conference) gerçekleşmişti ve bu konferansa, birçok ülkeden gelen yüzlerce temsilci, sponsor firma ve konuşmacı katılmıştı.

Konferansta, yurtdışındaki süpermarketlerin 3D yazıcılarda kek üretmeye hazır olduklarına da değinilmişti. Yine restoranlarda da müşterilerin kendi yiyeceklerini tasarlayabilecekleri günler de yakınımızda imiş. Bize soracak olursanız bu duruma gelmek için epey bir zamana ihtiyacımız var. Ancak gerçek şu ki; yazıcılar büyük bu hızla gelişmeye devam ederse 20 yıl sonrası için öngördüğümüz şeyler ile 3-5 yıl sonra karşılaşabiliriz.

Örneğin su yosunları yüksek miktarda Omega (3, 6, 9) yağ asitleri barındırır, sütten tam 26 kat daha fazla kalsiyum oranına sahiptir. Yalnızca bir gün içinde ağırlıklarını 3 – 4 kat artırabilen su yosunları günümüzde daha çok biyolojik yakıt üretmek üzere kullanılıyor. Tasarımcı ve mucit Michael Burton ve Michiko Nitta ise gelecekte insanların özel bir maske takarak kendi nefesleri ile kendi alglerini yetiştirebileceklerini öne sürüyor. Hatta bu konuda Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde gerçekleştirdikleri performans gösterisinde, bir opera sanatçısının nefesiyle alglerin büyümesine katkı sağlamasını herkese sergilediler.

3 Boyutlu Yazıcılarla Hazırlanan Gıdalar

Günümüzde 3 boyutlu yazıcılarla yapılmayan pek bir şey neredeyse kalmadı. Plastik ya da metal objeler, yapay organlar, kıyafetler hatta dünyanın 3d yazıcı ile tek seferde inşa edilmiş evi derken yiyecek üretiminde de kullanılır hale geldiler. Örneğin Alman tasarımcı Chloe Rutzerfeld özel bir 3D yazıcı ile yenilebilir toprak ve çeşitli tohumları bir araya getirerek ekolojik sisteme katkı sağlayan bu konsept fikriyle ödüller kazandı. Yazıcıdan alınan hamur gıdalara ekilen tohumlar birkaç gün içerisinde büyüyerek yepyeni bir lezzetin gıda ortaya çıkarıyor. Ürün hala geliştirilme aşamasında ve sonunun nereye kadar varabileceğini kestirmek güç.

Amerikan Uzay Ajansı NASA bile bu konuyla yakından ilgileniyor. Astronotlarının sağlıklı beslenebilmesi adına bu çalışmalara başladı. Şuan mevcut teknoloji ile bir pizza 3D Yazıcıdan basılabiliyor ve baskıdan 70 saniye sonra hazır oluyor, amaç ise pizzadan daha farklı sağlıklı besinler kullanarak üretim yapabilmek.

Yenilebilir Su Şişesi Ooho

Londra merkezli Skipping Rock Labs adlı teknoloji şirketinin ürettiği yenilebilir su baloncukları, hem şişeleme maliyeti açısından daha ucuz hem de doğada ancak 400 yılda toprağa karışabilen pet şişelerin yerine geçerek ekosisteme katkı sağlamayı amaçlıyor. Deniz yosunu özlerinden üretilen bu baloncukların içi çeşitli sıvılarla doldurulabiliyor ve aromalı ya da renkli olarak da üretilebiliyor. Çeşitli etkinliklerde yer alarak yatırımcıların ilgisini çeken yenilebilir su Ooho!, tüketilmediği takdirde 4 ila 6 hafta içerisinde geri dönüşümü de sağlanabiliyor. Yakın gelecekte on yüz milyon baloncuk yuttum diyebilecek miyiz merak ediyorum doğrusu.

Geleceğin dünyasından bizlere bir kesit sunan çocukluğumuzun popüler çizgi filmi Jetgiller’i hatırlarsınız. Mutfak masasında toplanan aile yemek makinesinden pizza, kızarmış tavuk, hamburger ve tatlı gibi yiyecekleri seçtiklerinde tablet şeklinde servis ediliyordu. Günümüzde tüm vitamin ve mineralleri tek bir tablete sığdırılabilir aslında. Her ne kadar birçok insan haplarla beslenme fikrine karşı çıkacak olsa da, merakla bekleyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Kim bilir bakarsınız biz de yakın gelecekte Jetgiller gibi pizzamızı tablet halinde yiyebiliriz. Gerçi o zaman pizza yemenin ne anlamı olacak ki :)

Peki, neden şu anda yapmıyoruz? Bilim insanları vücudumuzun işlevselliğini kaybetmemesi için yiyecekleri mutlaka sindirmemiz gerektiğini söylüyor. Mevcut teknoloji ise henüz buna yanıt verebilecek düzeyde değil.

 

Etiketler:

  • 3d yazıcılar
  • teknoloji
  • gıda

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!