Girişimcilik Tavsiyeleri

8 Madde ile
Hedef Kitleye Ulaşma

8 Madde ile
Hedef Kitleye Ulaşma

Bir işletmenin kurulduğu günden itibaren en büyük amacı hedef kitleye ulaşma olmalıdır.  Küçük bir işletmeyi büyük bir holdinge dönüştürme yolunda ilk adım hedef kitleye ulaşabilmektir.

Bu yolda küçük işletmeler bazı zorluklar yaşamaktadır.  Çünkü büyük işletmelerin hedef kitleye ulaşma yolunda yarattığı yüksek rekabet oranları sektörlerinde adlarnı duyurma şansını azaltmaktadır.

Küçük işletmelerin karşılaştığı sorunlardan bazıları sınırlı bütçeinsan gücü kısıtlamalarıyeterince görünür olmayan marka varlığı ve şiddetli rekabet.  Bu zorlukları ve engelleri aşmak için atılacak en önemli adım pazarlama mesajlarının istenen hedef kitleye iletilebilmesidir. Mesajın hedef kitleye ulaşma durumu pazarlamaya ayrılan bütçenin verimli harcanıp harcanmadığına bağlıdır ve iyi bir yatırımdan olumlu geri dönüşler elde edilir.

Hedef kitleye ulaşma yolunda, küçük işletmelerin daha etkin pazarlama kampanyaları düzenleyebilmesine yardımcı olacak 8 maddeyi aşağıda sıraladık.

1. Hedef pazarınızı belirleyin ve onun ihtiyaçlarına yönelin.

Doğru bir pazarlama kampanyası yapmak istiyorsanız  doğru müşteriyi belirlemeli ve hedeflemelisiniz. Bu da detaylı bir pazar araştırması ile mümkündür. Bu adımı başarıyla tamamlayabilmek için satın alma sürecini ve tüketici davranışlarını detaylıca incelemeniz gerekir.

Ayrıca hitap ettiğiniz ideal müşterinin tanımını yapın. Bu tanım doğru müşteriyi belirleme yolunda ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

2. Sizi hedef kitlenize ulaştıracak en uygun yolu bulun.

Hedef kitleye ulaşmak kolay değildir. Sizinle aynı şeyi yapmaya çalışan birçok firma var. Bu durumda diğerleri arasında dikkat çekmelisiniz.

Bunun için hedef kitlenizin nerede olduğunu bilmeniz gerekir. Mesela, hedef kitleniz 25-40 yaş arası çalışanlarsa, onlara dijital platformlarda ulaşabilirsiniz. Bu yaş grubuna ulaşmak için gazeteleri ya da sarı sayfaları kullanmanız uygun bir yöntem olmayacaktır. Başarılı bir online varlığa sahip olmanız ve sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilerinizle etkileşime girmeniz marka bilinirliğiniziarttıracaktır.

3. E-mail pazarlamanın gücünü görmezden gelmeyin.

E-mail iletişim kurmak için güçlü araçlardan biridir. Bu nedenle kendinize iyi bir e-mail pazarlama stratejisi oluşturun.

Dünyada 3 milyardan daha fazla email hesabı bulunuyor ve günde 145 milyardan fazla email gönderiliyor.

İstatistiklere göre belli sektörlerdeki çalışanlar zamanlarının %28’ini email okuyarak ve yanıtlayarak geçiriyor. Hatta insanlar maillerini günde birkaç kez kontrol ediyor. Bu nedenle ilgi çeken bir havuç oluşturursanız, içeriğinizin hedef kitlenize ulaşma ihtimali artar.

4. Bütçenize karar verin.

Pazarlama hedeflerinize ulaşmak için bir bütçe belirleyin. Daha önce de bahsettiğimiz gibi müşterilerinizin satın alma ve harcama bilgilerini araştırarak nasıl bir yaklaşımda bulunmanız gerektiğine karar verin. Müşterinizi tanıyın.

Küçük bir işletme olarak belli bir bölgede yer edinmeye çalışıyorsanız bu bölgenin dışına da hitap edecek bir kampanya yürütmeniz gereksiz olacaktır. Bunun yerine popüler bir yerel gazetede reklam verilmesi daha etkili olacaktır.

5. Kampanyaları takip edin .

Küçük işletmeler pazarlama kampanyalarına bütçe ayırırken çok dikkat etmelidir. Başlarda direkt olarak kazanç sağlamayacak çalışmalardan kaçınmak gerekir.

Küçük işletme sahipleri yaptıkları yatırımın tüm detaylarını planlamalıdır. Parformansa dayalı pazarlama modellerini takip ederek sonuçları tahmin edebilme kabiliyetinizi artırabilirsiniz.

6. Kulaktan kulağa reklam.

En iyi pazarlama planını oluşturmanız ve büyük bütçeler harcamanız, eğer ürününüz ya da hizmetiniz tüketiciyi hayal kırıklığına uğratırsa hiçbir işe yaramayacaktır. Kulaktan kulağa reklam marka sadakati, güven, sürekli müşteri, yönlendirme ve dönüşüm açısından en fazla etkiyi yaratacaktır. Yani müşteriyi mutlu etmek sizin için en doğru pazarlama olacaktır.Ortaya çıkacak sorunlarda zamanında ve etkili tepkiler ile şikayetleri ve sorunları azaltabilirsiniz.

7. Yavaş ve emin adımlar.

Şirketinizi bir an önce büyütmek istiyorsunuz  ama yavaş ve emin adımlarla ilerlemeniz siz ve şirketniz için daha faydalı olacaktır. Yatırımlarınızı üzerine yeterince düşünülmüş planlar için harcayın. Yapabileceğinizden fazlası için harekete geçerseniz, dengenizi ve düzeninizi bozabilirsiniz.

8. Geleceği planlayın.

İşiniz için bir yol haritası çizin. Bu yol haritasının şirketinizin gelecekteki büyümesini ve pazarlama stratejilerini göz önünde bulundurarak hazırlandığınıza emin olun. Marka farkındalığı, marka bilinirliği ve güven yaratmak için gerekli planları yapın. Uzun dönem pazarlama stratejisi de büyümeniz ve güçlenmeniz için önemlidir.

Sonuç

Tüm büyük işletmeler başlangıçta daha küçüklerdi. Uzun dönemli doğru planlama, sağduyu, kendine güven ve sabır sayesinde başarılarını arttırdılar ve iş dünyasında daha büyük yerler edindiler. Bu şirketlerden alacağınız ilhamla pazarlama stratejilerinizi belirleyin ve hedef kitleye ulaşma yollarını öğrenin. 

Etiketler:

  • hedef kitleye ulaşma

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!