İş Dünyası

Kanser Hücrelerini
10 Saniyede
Tespit Edebilen Kalem
MasSpec Pen

Kanser Hücrelerini
10 Saniyede
Tespit Edebilen Kalem
MasSpec Pen

MasSpec Pen, SXSW 2018 Interactive Innovation Awards’ta Sağlık, Tıp ve Biyoteknoloji kategorisinde finale kalan ürünlerden biriydi. Teksas Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen bu kalem, ameliyat sırasında kanserli dokuyu gerçek zamanlı olarak, hızlı ve doğru bir şekilde tespit edebilme özelliğine sahip. Şekli bir kaleme benzediği için bu isim kullanılmış ama bu sizi aldatmasın. Arkasında ciddi bir teknoloji yatıyor.

MasSpec Pen Kanser Tedavisinde Devrim Yaratabilir

Ürünü geliştiren bilim insanları, cihazın yalnızca 10 saniye içinde kanserli dokuyu tespit edebildiğini savunuyor. Ayrıca ameliyat sırasında tümörün daha hızlı, daha güvenli ve daha hassas bir şekilde çıkarılmasını mümkün kılan bu cihaz, gelecek yıllarda dünyanın dört bir yanında kullanılarak kanserle mücadele konusunda büyük bir başarı sağlamamıza yardımcı olabilir. MasSpec Pen o kadar hassas çalışıyor ki arkasında hiçbir kanserli hücre bırakmadan onları temizliyor ve yalnızca sağlıklı hücreler kalıyor. Yapılan testlere göre kalemin kanser hücrelerini tespit etmekteki doğruluk oranı tam %96.

MasSpec Pen Nasıl Çalışıyor?

MasSpec Pen, kanser hücrelerinin kendine özgü metabolizmasından yararlanarak onları buluyor. Kanserli hücrelerin agresif bir biçimde büyümesini yayılmasını sağlayan özellikleri aslında onu sağlıklı dokudan ayırmamıza olanak tanıyor. Kalem, ameliyat sırasında şüphelenilen bölgeye dokunduruluyor ve bu sırada küçük bir damla su bırakıyor. Canlı hücrelerin içindeki kimyasal maddeler damlacığın içine doğru hareket ediyor. Kalem analiz için bu suyu tekrar emiyor. Ardından cihaz, her saniye binlerce kimyasalın kütlesini ölçebilen, atom ve molekül kütlelerinin doğrudan ve en kesin şekilde belirlenmesini sağlayan bir araç olan kütle spektrometresine takılıyor. Spektrometreye takılan kalem doktorlara sağlıklı dokuya mı kanserli dokuya mı baktıklarını anlatan kimyasal sonuçları gösteriyor.

Cerrahlar için de en çok zorluk yaratan şeylerden biri, sağlıklı ve kanserli hücre arasında kesin bir ayrım yapabilmektir. Bazı tümörlerde bu fark çok belirgin olabiliyor ancak bazılarında sağlıklı ve kanserli hücre arasındaki fark biraz daha bulanıklaşabiliyor. MasSpec Pen, bu farkı netleştirmeyi sağlayan bir araç olarak cerrahlara işlerini yaparken yardımcı oluyor. Geride başka bir tümörün oluşumunu tetikleyecek herhangi bir kanserli hücre bırakılmamış olunuyor.

Etiketler:

  • MasSpec Pen
  • İnovasyon
  • Kanser

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!