Haber

Yıldız Prototip Atölyesi'nin
İlk Üretim Desteği

Yıldız Prototip Atölyesi'nin
İlk Üretim Desteği

Katma değeri yüksek teknoloji markalarımızın olması gerektiğini, bu konuda geç kaldığımızı hiç kimse değilse Emin Çapa hepimize figüratif biçimde kafamıza vura vura öğretti.
Bu yazıda yukarıda bahsedilen konu özelinde makus talihimize küsenlere değil de, ufak ufak hangi adımları atıyoruz onu merak edenlere konuşmak istiyoruz!

Bundan dört sene önce, ülkenin ilk prototip atölyesi olarak Yıldız Teknopark bünyesinde oluşturulan Yıldız Prototip atölyesi fikirlerini ürüne dönüştürmek isteyen girişimci, akademisyen ve öğrencilere imalat konusunda destek vermek için kurulmuş bir oluşum. Aşağıda teknik anlamda sağladığı imkanlara değineceğimiz atölyenin üretim olanakları, girişimcilere projelerini ete kemiğe büründürme noktasında destek oluyor.

2014’den bu yana: 74 proje, 18 prototip

Kuruluşu 2014 gibi yakın bir tarih olan Atölye, bugün mütevazi ve umut vadeden bir portre çiziyor.  Hem Atölye hem de Yıldız Teknopark ile alakalı rakamları sizin için buraya bırakıyoruz.Atölye’de üretilenler arasında F16 uçuş simülatörü, bel fitigi tedavisinde kullanilan traksiyon cihazı, hidrolik preslerde silindirin etrafını toz ve dış etkenlerden korumak için kullanılan körüge ve Cat6 kablo sarma makinesi gibi farklı ürünler yer alıyor. Rakamlara baktığınızda kısa sürede sonuç kazanabilmiş olduğunu gördüğümüz Atölye’den daha fazlasını bekleyebiliriz. Teknoloji girişimleri çok geniş bir yelpaze üzerinde çok çeşitli sonuç ve faydaya gebe. Fakat ortaya çıkmaları için prototip atölyesinin teknik ekipmanı, hayatta kalmaları için ise girişimcileri destekleyecek sanayiciler kritik rol oynuyor.
Yıldız Prototip Atölyesi’nde bulunan teknik ekipman arasında CNC Freze 3 Eksenli, CNC Torna 8" C Eksenli, Dalma Erozyon EDM, Üniversal Freze, Üniversal Torna, Satih Taşlama, CNC Router, Matkap Tezgahları, 30 Ton Hidrolik Pres, Profesyonel 3 Boyutlu Yazıcı, Profil Kesme Makinesi, şerit Testere, Gazaltı Kaynak, Elektrot Kaynak, Punta Kaynak Makineleri, Kılavuz Çekme Makinesi, Osiloskop - Güç Kaynağı, Sinyal Jeneratörü ile birçok teknik araç ve gereçler bulunuyor.

İşleyen demirler

Atölye’de çalışma elbette devam ediyor. Bugün çalışmalarına devam eden Ferge Mühendislik, melek yatırımcıdan aldığı yatırımı takiben hedef sektörünün (seramik sanayi) yüzde 50’sine ürettiği ürün ile satış kanalı aracılığıyla ulaştı. Biri çocukları 3d yazıcılar ile tanıştırma hedefiyle ekonomik bir ürün ortaya koyan Alya olmak üzere iki farklı markası bulunan Katı Hal, bugün çalışmalarını hem iç hem de dış pazarda satışa döndürebilmiş durumda.
Yıldız Teknik Üniversitesi 4’üncü sınıf öğrencileri tarafından gerçekleştirilen bir proje olan Compocket, “cebinizdeki bilgi” sloganıyla elektronikte kullanılan osiloskop, avometre, güç kaynağı gibi düşük mobiliteli ürünleri bir cep telefonu boyutuna indirip, mobil uygulama ile taşınır hale getiriyor. WI Energy, küresel ısınmanın sonumuz olmasını istemiyorsak bizim de kısa süre içinde daha yaygın hale getirmemiz gereken elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonları üretiyor. Yurt içinde satış sağlayabilmiş olan ürün için görüşmeler devam ediyor.

Atölye’deki belki de en heyecan veren proje ise Aiborne.

Aiborne, yapay zeka ve görüntü işleme algoritmaları ile desteklenen yarı otonom bir robot el ve kol protezi. Akıllı robotik protez el ve kol üretimi yapan firmanın en önemli özelliği ise piyasada bulunan robot protezlerin EMG sinyallerini açma/kapama gibi komutlara çevirip direk eklemlere iletmesi. Aiborne ise akıllı bir sistem oluşturarak protezin tutması gereken cisme göre parmak eklemlerinin açılarının işlemci tarafından belirlenmesini sağlıyor. Böylece farklı cisimleri kavramak için hangi eklemin ne kadar kapatılacağına yapay zeka algoritmalari ile karar veriliyor.

 

Etiketler:

 • atölye
 • fırsat
 • prototip
 • proje
 • katmadeğer
 • yıldız
 • teknoloji
 • üretim
 • algortma
 • destek
 • teknopark

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!