Girişimcilik Tavsiyeleri

Açılış Sayfası
(Landing Page)
Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Açılış Sayfası
(Landing Page)
Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Landing Page (Açılış Sayfası) Nedir?

Web sitelerinin birçok amacı olabilir; ziyaret alarak marka bilinirliğinizi artırmak, satış gerçekleştirmek, müşteri bilgisi toplamak ya da piyasaya çıkarmaya hazırlandığımız ürün ile ilgili geri bildirim temin etmek…

Landing Pages ya da Açılış Sayfaları bu amaçlara ulaşmak için; tasarımını ve kullanıcı deneyimini özel olarak hazırladığımız tekil web sayfalarıdır. Açılış sayfaları eşyanın tabiatı gereği, hedefi gerçekleştirme bakımından web sitenizin ana sayfasına oranla daha başarılı olmalıdır. Bunu sağlayamadığınız bir açılış sayfasını kullanmak başlı başına bir ironi olurdu!

Açılış sayfalarını ikiye ayırabiliriz:

- Bilgilendirme Amacıyla Hazırlanmış Açılış Sayfaları
- Dönüşüm Gerçekleştirmek Amacıyla Hazırlanmış Açılış Sayfaları

Bilgilendirme Amacıyla Hazırlanmış Açılış Sayfaları, genellikle yeni çıkan bir ürün ya da hizmet hakkında içerik sunan sayfalardır. Sayfadaki estetik unsurlar önemli olmakla birlikte içeriğin kalitesi birinci önceliktir. Özellikle promo alanında (ilk bakış) ziyaretçiye çok kısa sürede bir şeyler anlatan ve sayfanın kalanında ne olduğunu merak etmesini sağlayan bir kurgu olmalıdır.

Sayfanın devamında marka hakkında bilgi ve güven yaratan unsurlar, ürün veya hizmet hakkında bilgi, nasıl yapılır/kullanılır gibi içerikler, kullanıcı yorumları gibi bölümler olması yararlıdır.

Dönüşüm Gerçekleştirmek Amacıyla Hazırlanmış Açılış Sayfaları ise ziyaretçiyi spesifik bir eylemi yerine getirmesi için teşvik eden cinstendir. Talep formu doldurma, e-kitap indirme, ürün satın alma ya da haftalık e-posta bültenine kayıt olma gibi hedefler dönüşüme konu olabilir.

Bu tür sayfalarda en çok dikkat edilmesi gereken unsur, sayfanın yalın ve açık olmasıdır. Ziyaretçinin dikkati tek noktaya toplanmalı ve sayfanın içinde savrulmadan dönüşümü gerçekleştirebilmeli.

Açılış Sayfası Optimizasyonu için Altın Değerinde Öneriler:

1. Hızlı ve Yalın

İletişimde başarıyı sağlayan şey verilmek istenen mesajın tam olarak alıcıya iletilmesi ile başlar. Mesajınızın kalitesi ancak bu aşamadan sonra tartışılabilir. Alıcı ile mesajın kaynağı arasında duran her şeyi bir engel olarak düşünürsek, çok fazla unsurdan oluşan bir sayfayı ziyaret eden kullanıcı almak istediği şeye erişene kadar birçok engeli atlatmak zorunda kalacaktır.

Eğer ürün ya da hizmetinizle ve hedefinizle ilgili mesajınızı sayfanızın ziyaretçisine ilk 5 saniyede veremiyorsanız, işiniz çok zor. Bu yüzden doğrudan konuya girin. Dikkat dağıtabilecek fazlalıklardan kaçının.

2. Klişeler İyidir!

İnternet kullanıcılarının geliştirdiği birtakım alışkanlıklar var ve bunlar artık hayatımızın bir parçası. Örneğin, logoyu solda ya da sağda kullanmak yerine sayfanın ortasında kullanmak diğer sayfalardan ana sayfaya geçişi 6 kat zorlaştırıyormuş!

Tasarladığınız arayüzlerde yaygın masaüstü ve mobil cihaz kullanım alışkanlıklarını baz alarak ilerlemek yerinde olur. İnsanlar bir butonu başka bir yere koyduğunuzda elbette onu bulabilir. İşlevselliğin yerine gelmesi olarak bu durumu savunmak isteyebilirsiniz. Ancak kullanıcı vakit kaybettiğini hissettiğinde bu sizin puan hanenize koca bir eksi olarak yansıyacaktır. Bu eksilerin artması ile beraber insanların bir daha sitenize uğramayacaklarından emin olabilirsiniz.

2. Zıt Renkler

Hem mesajınızı daha belirgin bir biçimde iletebilmek hem de kullanıcıyı eyleme çağrı ifadenize yönlendirmek için zıt renkler kullanarak basit bir arayüz tasarlayın. Özellikle call to action (eyleme çağrı) butonlarında, sayfanın genel şablonu ile zıtlık oluşturmak faydalı olabiliyor.

4. Daha Az Seçenek

Psikolog Barry Schwartz, ‘’The Paradox of Choice’’ adlı kitabında, insanlara çok sayıda seçenek sunulmasının beklenmeyen sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor.

Web sitenizde sahip olduğunuz, teşhir etmek istediğiniz her şeyi sergilemek isteyebilirsiniz. Neticede sitelerin ya da uygulamaların temel amacı da bunları dijital bir ortamda kitlelerin erişimine açmak… Ancak bu noktada önceliklerinizi belirlemek faydalı olacaktır. Tüm ürünler, tüm hizmetler, tüm sertifikalar ile bir anda kullanıcının karşısına çıkarırsanız algısı dağılan kullanıcı belki de hiçbir mesajı özümseyemeden siteyi terk edecektir.

Kullanıcılarınıza sunduğunuz seçenekleri kısıtlayarak, almalarını istediğiniz aksiyonlara doğru onları yönlendirebilirsiniz. Bunu yalnızca dijital ortamda değil perakende mantığının işlediği her yerde görebiliriz. Kitap mağazalarına girdiğimizde nasıl yeni çıkanlar, en çok satın alınanlar, kategorilere göre birbirinden ayrılan seçenekler görebiliyorsak; web sitesinde de bu türden bir segmentasyon (aslında kullanıcının seçici algısına baz alarak seçenekleri onun için kısıtlama) işe yarayacaktır.

6. Referanslar

Hedefiniz ne olursa olsun, elinizde varsa daha önce o yoldan geçmiş kullanıcılarınızın hikayelerini paylaşın. Özellikle sosyal medyada kampanyanızla ilgili yapılan paylaşımları göstererek ziyaretçilerinizi etkileyebilirsiniz. Psikoloji biliminin basit bir çıkarımıdır; daha önce başka insanlar da bunu yaptıysa ben de yapmalıyım!

Etiketler:

  • web
  • girişimcilik tavsiyeleri
  • dönüşüm
  • landing page

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!