Girişimcilik Tavsiyeleri

Adım Adım
Girişimcilik

Adım Adım
Girişimcilik

Girişimci Kimdir?

Girişimci, risk almaktan geri kalmayan, yenilik yapan kişidir. Fırsatları kovalar ve  bulduğunda bütün gücüyle gerçekleştirmeye çalışır. Kendi bulduğu yeniliği veya başka birinin geliştirdiğini ekonomiye kazandırır.

 

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik ise girişimcinin bulduğu fırsatı hayata geçirme sürecidir. Yani fırsatları yakalayıp, risk almaktan korkmayarak bunları bir iş fikrine dönüştürüp kendi işini kurması sürecidir.

 

 

Girişimci Neye İhtiyaç Duyar?

 • İş fikri

 • Girişimcilikle ilgili nitelikler

 • Yönetsel bilgi ve beceriler

 • Kaynaklar

 

Girişimci Nasıl Olmalıdır?

Girişimci, yenilikçi ve yaratıcı olmalıdır. Başkalarının görmediği veya görüp de gerçekleştirmeye cesaret edemediği  fırsatları fark etmeli ve bir iş fikrine dönüştürebilmelidir. Yenilikçi düşüncesini gerçekleştirebileceği iş planı oluşturabilmelidir. Özellikle küçük işlerde girişimcinin işe bireysel katkısı başarıda önemli rol oynar. En kalifiye işçisi kendisidir.

 

İş Fikri Nasıl Bulunur?

Gözlem yapın. Araştırın, okuyun ve sorun. Bulabildiğiniz her şeyi bulmaya çalışın. Bunları yaparken bulduğunuz her şeyi nasıl daha iyi kullanabileceğinizi düşünün.

Unutmayın, en iyi fikirler ummadığınız anda aklınıza gelebilir.

Yeni bir iş fikri bulmanın en yaygın yöntemlerinden biri de ‘beyin fırtınası’ tekniğidir.

 

İş Fikrinizi Nasıl Test Edebilirsiniz?

Seçilen iş fikri girişimcinin kişiliğine ve ilgi alanlarına uygun olmalı. Başarılı bir işletme için bolca zaman ve enerji harcamak gerekir. Çok da iyi bilmediğiniz bir alanda da başarılı bir işletme kurabilirsiniz. Doğru ve güvenilir insanlarla birlikte çalışabilir veya eğitim alabilirsiniz. Aslında her durumda eğitim almanız siz ve işiniz için iyi olacaktır. Seçilen iş fikrinin pazar ve kar potansiyeli olmalıdır.

 

Moda İşler mi?

Dönem dönem moda olan işlerin peşinden koşulmaktadır. Yurtdışına gidip yeni bir şey gören birçok insanın alıp Türkiye’ye getirdiğine çok denk gelmişizdir. Üstelik bunu sırf yeni diye yapan girişimciler de var. Başka bir ülkede, bambaşka bir kültürde çok tutuyor diye burada da tutmasını bekleyemeyiz. İyi analiz yapmadan, seçilme ve tüketilme nedenlerini anlamadan iş kuranların işi malesef şansa kalıyor. Çoğunlukla da ‘moda’ gibi bir dönem ilgi uyandırıyor. Sonra da kaybolup gidiyorlar. Bu yüzden sadece yeni ve farklı olmak değil pazara uygun olmak gerekiyor.

 

Piyasa Araştırması

En önemli adımlardan biri de piyasa araştırmasıdır. Avrupa’daki yeni girişimlerin neredeyse yarısı ilk 5 yılında başarısız oluyor. Girişimcilikte piyasa araştırması hayati öneme sahiptir.

Piyasa araştırması hedef pazarınızı bulmanıza yardımcı olur.

Nereden Başlamalıyım?

Girişimcin öncelikle pazara ve ihtiyaçlara odaklanması gerekir.

Fırsatlar nerede? Hangi alanda eksik var? Bunlardan nasıl yararlanabilirim? Bu ve benzeri soruların yanıtlarının bulunması girişimcinin işini kolaylaştıracaktır.

 

Nelere İhtiyaç Var?

 • Planlanan iş için hangi kaynaklara ihtiyaç var?
 • İş gücü, finansman, doğal kaynaklar ya da teknoloji faktörlerinden hangileri gereklidir?
 • Bunlar, nasıl ve nereden temin edilecektir?

 Girişimci için bu soruların yanıtları son derece önemlidir.

İş Planı Nedir?

İş planı, firmanın kuruluş aşamasında ulaşılmak istenilen hedefleri ve bu hedeflere giden yolun haritasını çıkarmaktır. Kısacası işin ne olduğunu, kısa ve uzun vadedeki hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için gereken araç ve yöntemleri içerir. Yol haritasıdır. Kısa ve uzun vadeli rotayı belirlemek önünüzü görmenize ve riskleri tahmin edip ona göre hareket etmenize olanak sağlar.  

Her iş mutlaka bir iş planı hazırlamayı gerektirir. Girişimciler mutlaka bir iş planı hazırlamalıdır.

 

Şirket Nasıl Kurulur?

Ülkemizde şirketler şahıs ve sermaye şirketleri olmak üzere ikiye ayrılır. Şahıs ve sermaye şirketlerinin de kendi içlerinde alt türleri vardır. Hepsinin kendine has hak ve yükümlülükleri bulunur.

Girişimcinin, şirketin hukuki yapısına karar vermeden önce ilgili mevzuatları incelemesi ve işletmenin üreteceği ürün ve hizmetler doğrultusunda bilinçli karar vermesi gereklidir.

Şirket türleriyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Şirket mi Satın Alacaksınız?

Eğer girişimci mevcut bir şirketi satın alacaksa şu sorulara yanıt bulması yararına olacaktır;

 • Neden satılıyor?

 • Piyasada nasıl bir imaja sahip?

 • Çalışanların nitelikleri uygun mu?

 • İşletmenin fiziki durumu nasıl?

 • Çalışanlar ne kadar ücret alıyor?

 • Rakiplerinin güçleri nedir?

 

Rekabette Fark Yaratmak?

Müşterilerinizi tanımalı ve onların ihtiyaçlarını karşılarken nasıl kazanç sağlayacağını bulmalısınız. Bunun için güçlü bir stratejiye ihtiyacınız olacak.

 • İş stratejinizi geliştirin,

 • Büyümü hedefinize nasıl ulaşacağınızın yol haritasını çıkarın,

 • Rekabetçi bir strateji planı kurun,

 

Rekabetle Başa Çıkmak?

Rekabet edilecek diğer firmaların keşfedilmesi, size kendi işinizle ilgili de ipuçları verecektir.

Aynı zamanda bu sayede başkalarının yaptığı hatalardan ders de alabilirsiniz.

 

Büyüme Planı?

Ölçek büyütmeyi hedefleyen firmalar için en kritik unsur, doğru bilgiye ulaşmaktır. İnternetin yaygınlaşmasıyla bilgiye ulaşmak kolaylaştı. Üstelik ücretsiz. Ancak bir yandan da inanılmaz bir bilgi kirliliği ortaya çıktı. Bunlar arasından doğru bilgiyi yakalamak en büyük sorun haline geldi. Özellikle küçük şirketler bu duruma çok dikkat etmeli. İnternetten edinecekleri yanlış bir bilgi sadece kaynak israfına neden olmaz bazen o yerel markanın sonunu bile hazırlayabilir.

 

Markalaşma Nasıl Başlamalı?

Küçük şirketler büyüme planlarında temkinli davranmalıdır. Sermayelerinin izin verdiği oranda marka yatırımı yapmalı. Bu yatırımın meyvelerini topladıktan sonra bir sonraki adım atılmalıdır. Yani büyüme adım adım olmalıdır.

 

             

              Başarıya Ortak Olmak

              Büyük veya küçük işletmelerin başarısına ortak olmak da girişimciler için bir seçenektir.                          Bilinen, kurumsallaşmış, daha az risk sahibi franchise veren bir firmayla beraber çalışılabilir.                    Bunun için bayilik veren firmaların ilanlarına ve franchise şartlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

 • girişimci
 • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!