Marka Hikayeleri

Ağaç Mantarından
Üretilen Ayakkabı
Nat-2 Funghi Line

Ağaç Mantarından
Üretilen Ayakkabı
Nat-2 Funghi Line

Bitki liflerinden çok sayıda malzeme yapıldığını biliyoruz. Çevreye duyarlı pek çok marka, özellikle alışveriş poşetlerini doğada %100 çözülebilen maddelerden üretiyorlar. Bu açılımı son 10 yılda farklı farklı alanlarda görmeye başladık. Otomotiv sektörü, kimya sektörü derken son olarak Almanya’daki spor ayakkabı markalarından biri olan nat-2, ağaç mantarını özel işlemlerden geçirerek bir tekstil girdisine dönüştürdü ve bu malzemeden ayakkabı üretti.

Ağaç mantarı hakkında eminim birçoğumuz fazla şey bilmiyoruz. Aslında ağaç mantarı; oyuncak, yapı malzemesi ve kumaş yapımında kullanılabiliyor. Alman ayakkabı üreticisi nat 2, doğanın sunduğu bu hediyeden ayakkabı üretmeyi seçerek ilginç bir işe imza attı. Markanın Fungi Line adını verdiği  koleksiyonunda oldukça şık ayakkabılar mevcut. Bu ayakkabılarda doğal olmayan hiçbir malzeme kullanılmamış. Ayakkabı ömrünü tamamladıktan sonra atıl duruma geçtiğinde kolaylıkla doğada çöszülüyor.

Bu vegan ayakkabı, ağaç mantarının özel bir tekstile dönüştürülmesiyle elde ediliyor. Daha önce benzer ürünler üretmek amacıyla, ağaç mantarını deri yerine kullanarak cüzdan, saat kayışı, kep gibi ürünler üretmeyi başaran Zvnder’in tasarımcılarından Nina Fabert ile yapılan iş birliği ile gerçeğe dönüştürülen Fungi Line, birçok platformda tanıtıldı ve büyük beğeni topladı.

Üretim Süreci Yaklaşık İki Yıl Sürüyor

Oldukça yumuşak bir dokuya sahip olan ayakkabının malzemesi, ölü veya zayıf dallar üzerinde yaşayan ağaç mantarının Trama adı verilen kısmından elde ediliyor. Üreticiler bu malzemeyi elle toplayıp bir yıl boyunca bekletiyorlar. Daha sonra bunun tekstile hammaddesine dönüştürülmesi süreci gerçekleştiriliyor. Dile kolay, toplamda 2 yıla varan bir üretim sürecinden bahsediyoruz ama elde edilen ürün oldukça sıra dışı! Organik, vegan, kimyasal ve glüten içermeyen, anti-bakteriyel ve vintage bir tarz sahibi nat-2 Funghi Line, dünyanın en sağlam ya da en kaliteli ayakkabısı olmayabilir ancak eşi benzeri olmadığı kesin…

Nat-2 Funghi Line ayakkabılarda mantarın yanı sıra başka doğal malzemeler de kullanılıyor. İç kısımlar için ekolojik pamuk terrycloth, mikrofiber süet; tabanlar için kauçuk ve şişe mantarı kullanılan bu ayakkabıların her bölümünde aynı çevre dostu yaklaşım hakim.

Markanın ahşap ve taş gibi malzemeleri tekstile dönüştürerek yarattığı başka koleksiyonları da var. İncelemek isterseniz web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Sitede göreceğiniz üzere firma dünya çapında çok sayıda ödülün sahibi olmuş.

Etiketler:

  • funghi line
  • marka hikayeleri
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!