Başka İş Önerileri

Akşamları
Ek iş Yaparak
Para Kazanmak

Akşamları
Ek iş Yaparak
Para Kazanmak

Tam zamanlı bir işiniz olmasına rağmen birikim yapmakta ya da ev kredinizi ödemekte zorlanıyor musunuz? Kabul etmek lazım ki hayat kolay değil. Enflasyon almış başını yürümüş, döviz deseniz rekor seviyelerde, vergiler dalga dalga üstümüze geliyor. Tüm bu imkân ve şerait içinde dahi vazifeniz ailenizi, yaşam standartlarınızı muhafaza ve müdafaa etmek mi? O zaman yalnız değilsiniz.

Akşamları ek iş yaparak para kazanmak zorunda olanlar kulübüne hoş geldiniz!

Gün içinde yoğun bir tempoda çalışıyorsanız, akşam eve gittiğinizde ek iş yapmak pek kolay olmayabilir. Ancak siz de kendi şartlarınız ölçüsünde mutlaka bir miktar para kazanabilirsiniz. Önemli olan ne kadar zaman ayırabildiğiniz… Bunun için başvurabileceğiniz çok sayıda basit iş var. Televizyon başında yarı-ünlüler ayran gönüllüler kavgası izlemek yerine biraz para kazanmak istiyorsanız bu içerik tam size göre!

İçerik Yazarak Evden Para Kazanmak

İçerik yazarlığı herkesin yapabileceği bir iş değil. Ancak kaleminize güveniyorsanız her akşam pekala bir makale üretebilir ve maaşınızın yanında ek gelir elde edebilirsiniz. Markaların pek çok konuda içerik ihtiyacı olabiliyor. Kurumsal bloglar için makaleler, advertorial içerikler ya da e-ticaret siteleri için ürün içerikleri üretim yapabileceğiniz başlıca alanlar… Müşteri bulmak için içerikbulutu ve armut gibi platformlara üye olabilirsiniz.

İçerik yazarı olarak önceleri çok iyi para kazanamazsınız. Piyasaya yeni giriş yapmış bir yazar iseniz kendinizi kanıtlayana kadar taban fiyatlarından hizmet vermek durumundasınız. Ancak iş yaptıkça ve yaptığınız işler beğenildikçe bir müşteri portföyünüz oluşacaktır. Bir süre sonra içerik işi almakta değil bunları teslim etmekte zorlanmaya başlayacaksınız. O zaman daha seçici olabilir ve nispeten yüksek ücretler kazanabileceğiniz müşterilerinizle devam edebilirsiniz gibi siteleri inceleyebilirsiniz. Ortalama 600 sözcükten oluşan özgün bir içerik 40-50 liradan alıcı buluyor. Her akşam 1 tane yazı kaleme alabilirseniz ayda 1500 lira gibi ek bir gelir elde edebilirsiniz.

Köpek Gezdirerek Para Kazanma

Köpek gezdirme yurt dışında daha popüler olan bir iş alanı. Türkiye’de ise evcil hayvan sahibi ailelerin artması ile özellikle büyük şehirlerde ihtiyaç duyulan bir iş haline geldi. Köpek gezdirme işinde yaklaşık 1 saatlik yürüyüşler hizmete konu oluyor. 1 köpek için saatlik gezdirme ücreti ile 30-50 lira arasında değişiyor. İşin güzel tarafı aynı anda birden fazla köpeği gezdirerek gelirinizi artırabilirsiniz.

Özellikle büyük şehirlerin göreceli olarak lüks semtlerinde yaşayan-çalışan insanlar ceplerinden bu iş işin çıkacak parayı çok fazla önemsemiyorlar. Bu da ek iş yapmak isteyenler için önemli bir fırsat. Köpek gezdirme işinde düzenli müşterileriniz olabileceği gibi dönemsel müşterileriniz de olabilir. Örneğin tatil dönemlerinde evcil hayvan sahiplerinin en büyük problemi köpeklerine bakacak birini bulabilmek. Dolayısıyla tatillerin öncesindeki birkaç gün gözünüzü dört açmanız gereken zamanlardır.

Bebek Çocuk veya Yaşlı Bakımı

Akşamları birkaç saat zaman ayırarak bebek, çocuk ya da yaşlı bakımı yapabilir ve bir miktar ek gelir kazanabilirsiniz. Bebek ve çocuk bakımı genelde gündüz işi olarak bilinse de ailelerin akşamları dışarı çıkmalarından dolayı artık akşamları da rağbet görmeye başladı. Bebek bakımının 1 saatlik fiyatı yaklaşık 30 liradan hesaplanıyor. Yemeğe, konsere ya da bir davete gitmek isteyen ebeveynler 3-4 saatliğine bir bakıcı kiralıyorlar. Dolayısıyla bir akşam için rahatlıkla 100 lira gibi bir rakam kazanabiliyorsunuz. Bu işte, müşterileriniz tarafından tavsiye ediliyor olmak çok önemli. Genelde üniversiteli kız öğrencilerin ilgi gösterdiği bu iş, diğer bir ismi olan oyun ablalığı olarak da tanımlanıyor. Oyun ablası olmak isteyenler için günlük yüzlerce ilanın yer aldığı bakıcı sitelerine göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma

Akşam saatlerinde Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest ve benzerleri sosyal medya platformlarında markaların hesaplarını yöneterek de para kazanabilirsiniz. Büyük markalar sizinle çalışmayacak olsa da küçük aile işletmeleri ya da orta ölçekli şirketlerin hesaplarını biraz tatlı dille portföyünüze katabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi şirketlerin son yıllarda ihtiyaç duyduğu bir hizmet haline geldi. Özellikle güzellik, estetik, sağlık, alışveriş gibi sosyal medyada yoğun ilgi gören alanlarda

Ne kadar çok deneyiminiz varsa ve daha önce çalıştığınız markalara ne kadar katkı sağlayabilmişseniz bu işten doğru orantılı olarak yüksek bir gelir elde edebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi için ücretler yönettiğiniz hesaba ve yaptığınız işe göre büyük değişkenlik gösteriyor. 1 hesap için aylık ortalama 500-1000 lira arasında kazanabilirsiniz. Sektörde iş bulmak için kariyer sitelerinde yer alan freelance sosyal medya uzmanı gibi ilanlara başvurabilirsiniz. Bunun yanında tüm serbest hizmetlerde olduğu gibi freelance iş platformlarını takip etmenizde fayda var.

Ürün İncelemeleri Yazarak Para Kazanma

İnsanlar bir ürünü satın almadan önce, başkalarının o ürün hakkındaki olumlu değerlendirmelerini görmek isterler. Bu durum ‘’eğer birileri bunu yapıyorsa ben de yapmalıyım’’ olarak özetlenebilecek ‘’rol modelleri izleme’’ eğilimi olarak tanımlanabilir. Yeni ürünlerini piyasaya süren markalar, ürünlerini bazı fenomenlere ya da içerik yazarlarına göndererek çeşitli sitelerde değerlendirmeler yazmalarını isterler. Çoğu zaman ürünün yanında ‘’çorba parası’’ da içeren bu teklifler biraz kirli bir iş alanı oluştursa da başarıya giden yolda her şey mubahtır! Eğer bir takipçi kitleniz var ya da tanınan bir kişilikseniz kazanabileceğiniz paranın sınırı bile yok! Ancak sade vatandaş olarak bile yalnızca ürün incelemeleri kaleme alarak bir miktar ek gelir elde edebilirsiniz. Özellikle yabancı dil bilgisi iyi düzeyde olan ve native içerik yazabilen biri iseniz kazancınız en az iki katı olacaktır.

Etiketler:

  • ek iş
  • başka iş önerileri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!