Ekonomi

Alay Etmek İçin Üretilen
Dogecoin'in Değeri
2 Milyar Doları Aştı

Alay Etmek İçin Üretilen
Dogecoin'in Değeri
2 Milyar Doları Aştı

Finans piyasalarında Bitcoin ile başlayan kripto para çılgınlığının önü alınamıyor. Adını daha önce hiç duymadığımız bazı kripto para birimlerinin piyasa değerleri geçtiğimiz aylarda büyük bir artış gösterdi. Bu kervana katılan son coin ise Dogecoin oldu diyebiliriz

Bitcoin en çok kullanılan ve piyasa değeri en yüksek olan kripto para birimi olsa da Dogecoin’in epey farklı bir hikayesi var. Sayıları 1000’i aşan kripto paralarla alay etmek amacıyla Aralık 2013'te Jackson Palmer tarafından üretilen Dogecoin tüm dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. Palmer, boş vaktinin olduğu bir gün bir bira açıp çok da düşünmeden böyle bir para birimi kurduğunu söylemişti.

''To The Moon'' Çılgınlığı

Dogecoin, geçtiğimiz aralık ayını yüzde 400'lük artışla tamamlayıp 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı ve 1 Dogecoin fiyatı 0.0107 dolar olmuştu. Ancak bu parodi paradaki yükseliş takip eden günlerde de durmadı ve 0.0187 dolara ulaştı. Böylece üzerinde köpek ikonu olan ve rakip coinlerle alay etmek amacıyla üretilmiş olan Dogecoin, 5 haftada tam yüzde 680 değer kazanmış oldu. Piyasa değeri de 2 milyar doların üzerine çıktı.

Dogecoin, Türkçe'ye "Aya doğru" olarak tercüme edebileceğimiz "To the moon!" sloganıyla özdeşleşmiş durumda.

Dogecoin'deki artışın özel bir sebebi yok ancak uzmanlar, yatırımcıların ucuz kripto paralara yönelme stratejisi doğrultusunda bu tip paralara telep gösterdiğini ve bunun da fiyatları yukarı çektiğini düşünüyor.

Dogecoin Kurucusu da Endişeli

Dogecoin'deki yükseliş, para biriminin kurucularından olan ancak 2015 yılında ekipten ayrılan Jackson Palmer'ı da endişelendiriyor. Palmer, yazılım ekibine güvendiğini ve paranın güvende tutulması konusunda endişesinin olmadığını söylese de üzerinde köpek resmi bulunan ve 2 yıldır tek bir yazılım güncellemesi yayınlanmayan bir paranın, 2 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaşması kripto paraların durumu hakkında çok şey anlatıyor.

Dogecoin geliştirici ekibinden Patrick Lodder da, geçtiğimiz hafta y çıkışın ardından yaptığı açıklamada, bu durumun çok önemli özelliklere sahip olmadan da bir para biriminin patlama yapabileceğinin bir kanıtı olduğunu; tam da bu yüzden çılgınlık olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Paranızı kripto paralara yatırıp yatırmama tamamen sizin inisiyatifinizde ancak bu çılgınlık devam ettiği sürece kripto paraların değeri katlanarak artacağa benziyor. Kötü haber ise tren hareket halinde ve her geçen gün sizden biraz daha uzaklaşıyor.

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!