Başka İş Önerileri

Antika Dükkanı Açmak
veya
İnternetten Antika Satmak

Antika Dükkanı Açmak
veya
İnternetten Antika Satmak

Bugün Başka İş olarak Antika alım satım işinden bahsetmek istedik. Antika işi nasıl yürür, bir antika mağazası açmak için ne kadar sermayeye ihtiyaç duyulur ve en önemlisi internet üzerinden antika satışı yapabileceğiniz platformlar nereler olabilir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Bazı şeylerin değeri yıllar geçtikçe artar. Antika arabalar, taş plaklar, gramofonlar, oyuncaklar, radyolar, telefonlar ve saatler piyasada her zaman kendi arz ve talebini yaratabilmiştir. Birkaç yüz lira değerinde antikalar bulabileceğiniz gibi; müzayedelerde milyonlarca dolara satılabilen antikalar da var.

Antika pazarında fiyatı belirleyen en önemli üç unsur bulunuyor:

♦ Eşyanın formunu ne ölçüde koruyabildiği
♦ Eşyanın nadirlik durumu
♦ Eşyanın konjonktürel olarak popüler durumda olması

Her üç etken de bir diğeri kadar önemli. Hem nadir bulunan, hem fiziki özelliğini ilk günkü gibi muhafaza etmiş hem de dönemsel olarak popüler bir antika sahibi iseniz oldukça iyi fiyatlara alıcısını bulmanız işten bile değil.

Antika Mağazası Açabilir ya da İnternetten Satış Yapabilirsiniz

Antika işine küçük bir antika dükkanı açarak giriş yapabilirsiniz. İşinizi internet üzerinden desteklemek de epey faydalı olacaktır. Sosyal medya ve arama motorlarında vereceğiniz reklamlar ile bilinirliğinizi artırabilir ve dükkanınıza ziyaretçi çekebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu iş internetten tişört satmaya benzemez. Ürünlerinize internetten ulaşan potansiyel müşterileriniz, genellikle onları yerinde görmek ve incelemek isteyecektir. Belirli bir bilinirliği sağladıktan ve güven temin ettikten sonra insanlar internet üzerinden sizden alışveriş yapabilir.

Antika mağazası açmak veya internet üzerinden antika satışı yapmak karlı bir iş fikridir. İşin sırrı sürekli yeni ürünler kovalamak, onları uygun fiyatlara satın almak ve envanterinizi geniş tutmak… Antika eşyalarla ilgilenen oldukça geniş bir kitle olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle büyük şehirlerde müşteri bulmakta pek sorun yaşanmıyor.

Antika eşyaların ilginç bir büyüsü var. Onlara bir kez ilgi duymaya başladığınız zaman hayatınızın rutini haline gelebiliyorlar. Her gün biraz zaman ayırıp internette tarama yapmaya, hafta sonu gezmelerinizin bir kısmını antika mağazası gezmeye başlayabilirsiniz.

Antika satışını birçok şekilde yapabilirsiniz; alışveriş merkezindeki bir stant, el sanatları fuarları, bit pazarları ya da kendi mağazanız bu iş için uygun olabilir. Yalnızca internet üzerinden de bu işi yapabilirsiniz ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi fiziki bir mağazanızın bulunması işleri sizin adınıza kolaylaştıracaktır.

Antika Mağazası Açma Maliyeti

Antika işi belirli oranda bir sermaye gerektirir. Bu sermaye miktarı hakkında net bir şey söylememi kolay değil, çünkü tamamen sattığınız eşyalar ve hedef kitleniz ile ilgilidir. Eğer lüks antika pazarında oynamak istiyorsunuz 500.000 lira ve üzerinde bir sermaye ile giriş yapabilirsiniz. Elbette sattığınız ürünlerin getirisi de o ölçüde yüksek olacaktır. Ancak 30.000 – 40.000 civarında bir giriş sermayesi ile de bu iş yapılabilir. Daha uygun fiyatlara antikaları toplayarak her bütçeden insana hitap edebilirsiniz.

Değerli bir envantere sahip olabilmek için sürekli hareket halinde olmanız gerekecektir. Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar bu işin bir köşesinden tutmuş insanlarla irtibat halinde olmanız yararlı olacaktır. Elbette bu durum hem işgücü hem de para kaybı anlamına gelir.

Antika İşi Ne Kadar Para Kazandırır?

Tıpkı giriş sermayesi gibi bir antika mağazasının girişimcisine ne kadar para kazandıracağı muğlaktır. Kazancınızı sattığınız ürünler, bulunduğunuz lokasyon ve envanterinizin zenginliği belirler. Küçük bir gelir de elde edebilirsiniz, ayda 20.000 – 30.000 lira aralığında bir rakam da kazanabilirsiniz. Ne kadar ekmek o kadar köfte…

Sattığınız Antikalar Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Antika işine girmeyi düşünüyorsanız; okumaktan, araştırmaktan ve kendinizi geliştirmekten geri kalmamalısınız. Sattığınız antikalar hakkında ne kadar derin bilgiye sahip olursanız potansiyel müşterilerinizi etkileme şansınız da o kadar artacaktır. Bir antika mağazasına sahip olmak ve işletmek ancak tutkuyla yapılabilecek bir iştir. Sürekli olarak sektörü takip etmeniz gerekir. Nerede ne satılıyor, kaç liraya kadar alıcı buluyor, ilgi alanları nereye kayıyor gibi dinamiklere hakim olmalısınız. Eşyaların tarihi değeri ve içinde barındırdıkları hikayeleri bu işte başlı başına bir sermaye konusudur. Bu yüzden sürekli olarak okumalı, araştırmalı ve literatüre hakim olmalısınız. Eğer bu dinamizmin içinde olmak istemiyorsanız antika işi sizin için uygun bir iş kolu olmayabilir.

Sunum Oldukça Önemli Bir Kriter

Bir antika eşya dükkanınız varsa dekorasyon ve eşyaların sunumu oldukça önemli bir kriterdir. Antika eşyalarla ilgilenen kitle genellikle orta yaş ve üzeri, maddi durum açısından ise orta sınıf ve üstündeki insanlardan oluşur. Bu açıdan değerlendirirsek antika mağazanızın yerleşimi, eşyaların sunumu, dekorasyon, ışıklandırma hatta içeride çalan müzik bile değerli bir pazarlama enstrümanı haline gelir.

Sahibinden ve Let Go gibi online mecralarda; facebook, instagram gibi sosyal ağlarda en az 30.000’in üzerinde ilan bulabilirsiniz. Bunların arasından sıyrılmak için sattığınız eşyalara ait kaliteli görseller kullanmalı ve antikalarınız hakkında zengin içerik sunmalısınız. Ayrıca kendinize ait şık ve kullanıcı dostu bir web sitesi elinizi güçlendirebilir. İnternette reklam vererek web sitenize ziyaretçi çekebilir, ziyaretçilerinizi sitede aldıkları aksiyonlara göre segmente edebilir ve antikalarınıza ilgi duyan spesifik kitlelere sahip olarak reklam bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz. Bu konuda bir dijital pazarlama uzmanından destek almanız gerekebilir.

Antika Sektöründe İşinize Yarayabilecek Diğer Öneriler

♦ Diğer antika mağazalarını, bit pazarlarını ve ikinci el eşya dükkanlarını sık sık ziyaret edin.
♦ Dönemsel trendleri takip edin, böylece satış döngünüzü hızlandırabilirsiniz.
♦ Fiyatlandırma konusunda çok hassas olun, çok pahalı satmaya kalkarsanız alıcı bulmanız zorlaşacaktır. Ayrıca antikalarınızı çok ucuza elden çıkarmak isterseniz de bu durum müşteri tarafında şüpheye yol açacaktır. Antikalarınızın orijinalliği ve kalitesi bu sebeple sorgulanabilir.
♦ İletişim becerilerinizi geliştirin, hedef kitleniz muhtemelen orta ve üst kesimden oluşacaktır.

Etiketler:

  • girişimcilik
  • iş fikirleri
  • başka iş önerileri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!