Marka Hikayeleri

Apple
Yeni İpad’ini Tanıttı
Ödev Yapmak
Daha Eğlenceli

Apple
Yeni İpad’ini Tanıttı
Ödev Yapmak
Daha Eğlenceli

Apple, yeni 9,7 inçlik iPad'i ve ders yaparken kullanılabilecek özelliklerini tanıttığı reklam filmiyle yeni bir açılım peşinde. ‘’Apple ile ödev yapmak çok eğlenceli’’ sloganı bakalım işe yarayacak mı?

Apple, son zamanlarda yürüttüğü reklam kampanyalarında ürünlerini yaratıcılık kavramı ile özdeşleştirmek istiyor. Önce HomePods reklamında Face ID ile bir bakışta alışveriş yapabilme özelliğini vurguladılar; şimdi de okul ödevlerinin yapımı için ipad’leri kullandıkları reklam filmi ile tüketicinin karşısına çıktılar.

Homework isimli reklam filmi, yaptıkları kaliteli işlerle tanınan Smuggler ekibi ve Mark Molloy imzasını taşıyor. Reklam filmi adından da anlaşılacağı üzere ev ödevleri hakkında… Verilmek istenen mesaj ise Apple ile ödevlerinizi keyifli ve pratik bir biçimde yapabilirsiniz. Hatta yaratıcılığınızı da geliştirebilirsiniz.

Ödev Yapmak Artık Daha mı Keyifli?

Reklam, sıkıcı bir derste öğretmenlerinin 5 kişi seçip onlara ödev vermesiyle başlıyor. Dış ses ödevlerin inanılmaz sıkıcı olmasından bahsederken görüntüde reklam boyunca evin ikinci katından yataklar görüyoruz. Bu esnada çocuklar eğlenceli deneyler yaparlar. Karpuzlar patlıyor vs…

Aslında Apple’ın yapmak istediği şey insanları kendi evrenine çekmek. Hemen her şeyi yapabildiğiniz, yaratıcılığınızı kullanabildiğiniz, özgürce keşfedebildiğiniz, sınırlarınızın olmadığı bir dünya…

Yaratıcılık konusunda zaten değerli bir algısı bulunan Apple gibi bir marka, yeni ürününün tanıtımını yaparken niçin çocukları ve ev ödevlerini konu almayı tercih etti?

Aklıma gelen en mantıklı gerekçe Pazar genişletme çabası. Belirli bir yaş grubu ve özellikle çalışan kesim için zaten Apple saltanatını sağlamlaştırmış durumda. Neden daha küçük yaştaki çocuklar için bir açılım yapmıyoruz ve onların yeteneklerini geliştirdiğimizi de savunmuyoruz!

Bu tür bir açılımın tek bir reklam filmi ile sınırlı kalacağını da düşünmüyorum. Birkaç kampanyada daha bu kitleyi beslemeyi sürdürebilirler. Bununla birlikte, yeni iPad Amerika’da öğrenci ve öğretmenler için indirimli fiyatla sunulacakmış. Zaten reklamın amacı da aslında hem yeni iPad’in erişilebilirliğini vurgulamak hem de mesele eğitimse biz oradayız mesajını vermek. Kampanya yaratıcılık bakımından sınıfı geçiyor, bakalım Apple istediği verimi elde edebilecek mi?

Etiketler:

  • Apple
  • marka hikayeleri
  • teknoloji
  • Ipad

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!