Başka İş Önerileri

Arıcılık Yaparak
Para Kazanmak

Arıcılık Yaparak
Para Kazanmak

Son yıllarda eski popülerliğini kaybetse de arı yetiştiriciliği hala birçok insan için geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Özellikle Menteşe yöresi, Artvin, Ordu, Hakkari, Kars, Muğla, Manisa, İzmir, Balıkesir, Erzurum ve Rize arı yetiştiriciliği ve bal üretimi ile para kazanan girişimciler ile dolu. Arıcılık; bu yörelerde babadan oğula, nesilden nesle aktarılan bir kültür olarak devam ediyor. Bununla birlikte halk eğitim kurslarıyla da bu mesleğe ilgi duyan insanlar bilgilendirilmeye çalışılıyor.

Türkiye Arıcılık Faaliyetleri İçin Uygun

Güneşli gün sayısı, yağmur oranları, bölgedeki bitki örtüsü çeşitliliği, yükseklik gibi faktörler arıcılıkta verimliliği doğrudan etkiliyor. Mesela, Rize’nin Anzer Balı meşhur iken, Siirt’in Karakovan Balı ün yapmıştır. Ya da Güneydoğu Anadolu genelinde Pamuk Balı, Ege ve Akdeniz’de Çam Balı, Trakya’da ise Ayçiçeği Balı öne çıkmaktadır. Tüm bunlar bölgedeki iklim ve bitki örtüsü çeşitliliği sayesinde meydana gelmektedir. Velhasıl Türkiye’nin, arıcılık yaparak para kazanmak için oldukça elverişli bir ortam sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Önce Hobi Olarak Başlamakta Yarar Var

Öncelikle bu işin, yoldan geçen herkesin yapabileceği bir iş olmadığı konusuna değinmek gerekiyor. Arı yetiştiriciliği işinden para kazanabilmek için konu hakkında derinlemesine araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca arıcılığın yavaş yavaş, aşama-aşama öğrenilecek bir iş olduğunu da kabul etmelisiniz.

İlk başlarda bulunduğunuz il ve ilçelerdeki Halk eğitim merkezlerinde açılan arıcılık kurslarına gidebilirsiniz. Orada tanışacağınız kişiler ile çevrenizi genişletmek faydalı olabilir. Neticede bu bir tecrübe işidir. Arı hassas bir canlıdır; üst üste yapacağınız 1-2 küçük hata bile bütün kovanınızın telef olmasına yol açabilir.

Biraz teori öğrendikten sonra,  bir kaç kovan arı temin ederek öğrendiğiniz ve gördüğünüz bilgileri bu arı kovanları üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Severek yapabilirseniz zaten arıcılığın para kazandırdığına bizzat tanık olacaksınız.

Küçük Bir Yatırımla Başlayabilirsiniz

Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız, ilk etapta az sayıda koloniyle arı yetiştiriciliğine başlamanız önerilir. Böylece, işi profesyonel olarak yapmak için bilmeniz gereken ince detayları daha sınırlı bir risk alarak öğrenirsiniz.

Neticede 30 kovan arıya bakmak ile 200 kovan arıya bakmak arasında büyük fark vardır. Önceleri sadece birkaç kovanın bakımını üstlenerek, bu işin altından kalkıp kalkamayacağınızı görebilirsiniz. Arı yetiştiriciliği bir geçim kaynağı olabildiği gibi, ek gelir elde edebileceğiniz bir hobi olarak da kalabilir. İşin içine girip biraz deneyimledikten sonra nasıl ilerlemek istediğinize daha rahat karar verebilirsiniz.

Arıcılık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Arıcılıkta iyi para var mı sorusu meraklıları tarafından sıkça sorulur. Bir örnek ile açıklayacak olursak; 5 kovan arı aldınız ve bahçenize bu arıları koydunuz. O yıl da her şey yolunda gitti ve her kovandan 20-30 kg bal aldınız. Hesabı basitçe yapabilirsiniz… Yaşadığını yere göre bal fiyatları değişkenlik gösterebilir ancak doğal bal için en düşük satış fiyatı 50 TL / kg olarak hesaplanabilir. Bu da küçük bir yatırım ve emek ile hatırı sayılır bir para kazanabileceğinizi gösterir.

Arıcılık işinden ne kadar para kazanabileceğiniz elbette arıları yönetim biçiminiz, kovan sayınız, kaç personelle çalıştığınız, sabit mi yoksa gezginci arıcılık mı yapıyor olduğunuz gibi faktörlerden etkilenir. Eğer işinizi gerçekten layıkıyla yapıyorsanız, hem üretirken hem de ürettiğiniz balı satarken sorun yaşamazsınız. Herkesin arayıp da bulamadığı bir şey sonuçta: Doğal ve kaliteli bal!

Alın size kanlı canlı bir örnek;

Devlet desteği ile arıcılığa başladılar, ihya oldular

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yürüttüğü "Genç Çiftçi Projesi"nden faydalanarak arıcılığa başlayan İzmirli çift, kısa sürede elde ettikleri başarı ve kazançlarıyla dikkati çekti.

Abdullah ve Meral Akkın çifti, yaklaşık 3 yıl önce amatör olarak arıcılığa başladı. Abdullah Akkın, hayvanlarını satarak tamamen bu işe yöneldi ancak bu alanda çok fazla bilgi sahibi olmadığı için arıları telef oldu. Arıcılıkla ilgili araştırma yapan Abdullah Akkın, 2 yıl önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yürüttüğü "Genç Çiftçi Projesi"nden faydalandı. Bu kapsamda ilk önce arı yetiştiriciliği eğitimi alan Akkın'a 30 bin lira değerinde 45 kovan ve arıcılık için gerekli ekipman hibe edildi.

Eşine, yeni başladığı işte destek olmak isteyen Meral Akkın da uzun yıllar yaptığı kuaförlük mesleğini bıraktı. Zamanlarının büyük bir kısmını kovanlarının başında geçiren çift, daha kaliteli bal elde etmek için farklı bölgelere de gidiyor. Bahar aylarının belli dönemlerinde arılarını Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve Aydın gibi kentlere götüren Akkın çifti, 2 yıl gibi bir sürede kovan sayısını 450'ye çıkardı. Kraliçe arı ve polen de satışıyla beraber yıllık 300 bin lira kazanç sağlayan çiftin keyfi yerinde!

Etiketler:

  • başka iş önerileri
  • para kazanma
  • bal üretimi
  • arıcılık

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!