Ekonomi

Arsa Fiyatları
Düşecek mi?

Arsa Fiyatları
Düşecek mi?

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye'de arsa fiyatlarının yüksekliğini ve giderek artmasını doğru bulmadığını belirtirken, Türkiye'nin ilk imar yönetmeliği 1985 yılında çıktı ve o tarihten bu yana 17 değişiklik gördü" dedi.

3 Temmuz 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini söyleyen Gökçadır, yönetmelikte bazı değişiklikler olduğunu, gayrimenkulde ise bazı kısıtlamar ve zorunluluklar olacağını belirtti.

Gökçadır, yeni yönetmelikle kat alanlarının belirlenmesinde değişiklik olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Eski yönetmelikte toplam kat alanının yüzde 20'sini emsal dışı kullanma imkanımız vardı. Neredeyse balkonların yarıdan fazlası emsal dışı olarak ilave edilebiliyordu. Önceden 100 metrekare bir daire yapılıp balkonlarla beraber bu rahatça 120-125 metrekare olabiliyordu. Şimdi bu imkanlar hemen hemen sıfıra inmiş durumda çünkü şu andan itibaren bu olmayacak. Hatta bundan sonra arsanın toplam emsal alanının en fazla yüzde 30'u kadar ortak alan kullanma şansları olacak. Bu da bazı daralmalara sebep oluyor. Belirli kısıtlamalar var ama bu disiplini kötü değerlendirmemek lazım."

Stüdyo daireler

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile 1+0 tipi stüdyo dairelerin yapımının da yasaklandığını vurgulayan Gökçadır, "En küçük daire 1+1 olacak. Her müstakil konutta en az bir oturma ve yatak odası bulunmalı. 1+0 stüdyo dairelerin yapımının yasaklanmasının sektöre kötü etkisi olmaz çünkü Türkiye'de en çok satan 2+1 dairelerdir." dedi.

"Arsa fiyatları düşebilir"

Türkiye'de arsa fiyatlarının yüksekliğini ve giderek artmasını doğru bulmadığını belirten Gökçadır, "Şimdi arsaların değerinin düşmesinin son derece doğal. Arsalar eskisinden daha düşük bir imara sahip olacak. Bu nedenle fiyatlar düşecektir." diye konuştu.

"Sağlıklı yapılar ön plana çıkacak"

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi de 1 Ekim'de yürürlüğe girecek Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin hayırlı olmasını diledi.

Çelebi, bundan sonraki süreçte yeşil alanların, sağlıklı yapıların ön plana çıkacağını gördüklerini belirterek, "İki yıldır her yıl sonu, müteahhitlerin 'Yönetmelik değişecek mi' noktasındaki soru işaretleri, halkın beklentisi, arsa sahiplerinin hızlı hareket etmesi yormuştu. İnşallah bu ay sonu itibarıyla gerçek sisteme geçilir. Biz de imalatlarda ne yapacağımızı bilir bir halde, yeniden kendimizi düzenleyip tertipleyerek, yeni akışa göre yön çizeceğiz." dedi.

Kaynak

Etiketler:

  • gayrimenkul
  • arsa fiyatları

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!