İş Dünyası

Artırılmış Gerçeklik
ve
Geleceği

Artırılmış Gerçeklik
ve
Geleceği

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir?

Teknoloji çağının önemli konu başlıklarından biri de Augmented Reality; tercüme edecek olursak artırılmış gerçeklik… Artırılmış gerçeklik, gerçek bir görüntünün birtakım teknolojiler ile elde edilen sanal görüntülerle bir araya getirilerek zenginleştirilmesi demek oluyor. Gerçek görüntü ile eş zamanlı olarak, yine gerçek görüntü üzerinde önceden belirlenen noktalara, bir yazılım aracılığıyla hazırlanmış başka görüntülerin eklenmesi ile ortaya çıkarılıyor. Özetle artırılmış gerçeklik, sahip olduğumuz gerçeğin üzerine sanal görüntülerin eklenmesiyle oluşturulan daha ileri bir gerçeklik seviyesi olarak tanımlanabilir. Sanal gerçeklikten (virtual reality) farkı da bu…

Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin temelinde belki sürpriz olmayacak ama askeri teknolojiler yatıyor. Filmlerde mutlaka görmüşsünüzdür. Operasyon sırasında personele anlık veri sağlayan bir gözlük ve kask olur. Bu sayede arazi yapısı haritalandırılır, hedeflerin yeri daha kolay saptanır vs vs…Artırılmış gerçekliğin açığa çıkması HUD (Head-up display) adı verilen holografik görüntü sistemleri sayesinde oldu. Bu teknolojiler ilk olarak savaş uçağı pilotlarının ekranlarında kullanılmaya başlandı. Daha sonra da piyadelerin kullandığı kasklara kadar hemen her seviyede teçhizata entegre edildi.

Sivil alanlarda kullanılan artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanabilmek için bulunduğunuz ortamda internet erişiminin olması şart. Ayrıca artırılmış gerçeklik özelliği olan akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet gibi cihazların bulunması da gerekiyor. Akıllı gözlüğün bir adım ötesine geçerek doğrudan gözlerimize takabileceğimiz artırılmış gerçeklik özelliği bulunan lenslerinin üretilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü de biliyoruz. Yakın bir gelecekte gözlerimize takacağımız lensler ile artırılmış gerçeklik uygulamalarını gerçek hayatımızın bir parçasıymış her an yaşamamız mümkün olabilir.

TÜSİAD tarafından üçüncüsü düzenlenen Sanayi 4.0 Günleri'nde artırılmış gerçeklik ile ilgili iki ayrı etkinlik düzenlendi. Sanayi 4.0 Çalışma Grubu Eş Başkanı Oğuzhan Öztürk, "Bir araştırmaya göre 2020 yılında küresel olarak artırılmış gerçeklik pazarının 90 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor" diye konuştu.

Artırılmış Gerçekliğin Kullanım Alanları

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, sağlık sektöründen endüstriyel tasarıma kadar birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. 3D kataloglardan ürün seçebilen müşteriler artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla telefonlarını, tabletlerini boş bir alana tutarak kendi tasarımlarını çizebiliyor. Bir koltuğun kapıdan geçip geçemeyeceğini hesaplayan basit mesafe ölçüm uygulamalarından, tabağınıza sanal hamburger getiren restoran uygulamalarına kadar birçok alanda artırılmış gerçeklik uygulamalarını görmek mümkün. Müşteriler gibi üreticiler de artırılmış gerçeklikten yararlanıyor. Ürünler henüz piyasaya sürülmeden önce, prototiplerin çalıştığını görebilmek, eksikleri tespit etmek ve müdahale edebilmek için bu teknolojiler aktif olarak kullanılıyor. 

Artırılmış gerçeklik plazalara kadar girdi. Uluslararası çalışan birtakım ajanslarda kullanıldığı hakkında haberleri duyuyoruz. Birbirleriyle aynı ortamda olmayan insanlar sanki berabermiş gibi beyin fırtınas yapıyor; dokunmatik ekran ve tablolar aracılığıyla birbiriyle daha faydalı bir iletişim kurabiliyor.

Artırılmış gerçekliği gelecekte daha fazla alanda göreceğiz. En basit bir mobilya montajında bile, talimatları içeren kataloglar yerine kurulumu anlatan kişiyi 3 boyutlu olarak izleyebileceğiz. Yine bir alışveriş merkezine gittiğinizde, baktığınız yerdeki mağazalar hakkında bilgi alabilecek, indirimleri ve fırsatları görebileceksiniz. Turistik bir yeri gezi yaparken sanal bir tur rehberi size eşlik edecek ve baktığınız her eserle ilgili ayrıntıları size anlatabilcek.

​Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile sunulan bu fayda ve eğlence; gelecekte akıllı evler, akıllı otomobiller hatta insansız akılı fabrikaların çoğalmasına da ön ayak olacak. Uzmanların öngörülerine göre artırılmış gerçeklik hayatımıza en fazla 10 yıl içinde yerleşecek. Şu an için yalnızca gözlükler, akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla keşfettiğimiz bu dünyanın kapıları bir süre sonra ardına kadar açılacak.

Videoda görebileceğiniz üzere, bir gün baktığımız her yer bir artırılmış gerçeklik ekranına (dahası bir reklam alanına) dönüşebilir.

Etiketler:

  • sanal gerçeklik
  • augmented reality
  • teknoloji
  • artırılmış gerçeklik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!