Girişimcilik Tavsiyeleri

Başarılı Girişimcilerin
Sahip Olduğu
6 Ortak Özellik

Başarılı Girişimcilerin
Sahip Olduğu
6 Ortak Özellik

Maaş ile çalışan pek çok insan kendi işini yapmanın ve ‘’köşeyi dönmenin’’ hayalini kuruyor. Bununla birlikte, ülkemizde girişimciliğin giderek daha fazla ilgi gördüğünü de söyleyebiliriz. Özellikle gençler fikirlerinin peşinden gitme konusunda cesaret sahibi... Bunlardan bazıları başarılı oluyor, bazıları da olamıyor ve her yıl kapanan binlerce girişim arasında yerini alıyor. Peki başarılı olan girişimciler bunu nasıl yapyorlar? Onları diğerlerinden farklı kılan ortak özellikler neler?

Başka İş olarak başarılı girişimcilerin 6 ortak özelliğini sizler için sıraladık:

İşini Sevmek

İşinizi sevmek ya da sevdiğiniz işi yapmak bir girişimci için olmazsa olmazdır. İşinizi tutkuyla yapmadığınız sürece zirveye ulaşmayı bekleyemezsiniz. Çünkü zirveye giden yol çok sayıda engel ile doludur; bu engelleri aşarken ihtiyacınız olan en büyük güç işinize ve başarmaya olan tutkunuz olacaktır. Hayallerinize ulaşmak istiyosanız önce o hayallere sıkı sıkıya sarılmalısınız.

Steve Jobs’un şu sözlerini hatırlayalım;

“Neyi sevdiğinizi bulmalısınız. Harika bir iş çıkarmanın tek yolu yaptığınız şeyi sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Bulduğunuzda farkına varacaksınız’’.

Kararlı Olmak

KFC’nin kurucusu Harland Sanders’ın tarifini satmak için nasıl da çabaladığını daha önce bir yerlerde okumuş olabilirsiniz ama biz tekrar anlatalım; Sanders iki yıl boyunca 1946 model Ford‘uyla neredeyse tüm Amerika‘yı dolaştı. Tam 1009 restoranı ziyaret etti. 1008 tanesinden eli boş çıktı ama o ziyaret ettiği 1009. retorana tarifini satmayı başardı.

Yapmak istediğiniz şeyden ve kendinizden eminseniz,  çabalamaktan ve denemekten asla vazgeçmeyin. Bu, bir girişiciyi başarıya götürecek en önemli özelliklerden biridir. Başarısızlıklardan ders alıyor ve elde ettiğiniz deneyimi cebinize koyarak yola devam edebiliyorsanız, başarılı olmayı hak eden insanlardan birisiniz...

Risk Alabilmek

Kendi işinizi yapmak istiyorsanız; Girişimcilik=Risk formülünü aklınızdan çıkarmayın. Bill Gates, Microsoft’u kurarken birçok risk aldı. Mesela üniversiteyi bu yüzden yarım bıraktı. Kişisel bir bilgisayarın, hem ofiste hem evlerde herkesin işine yarayabileceği düşüncesiyle; sadece kendi bakış açısına sadık kalarak, kendi işinin sahibi olma hayali ile yola koyuldu. Bugün ise geldiği nokta ortada...

Kendi çapında başarıyı yakalamış girişimcileri incelerseniz hepsinin birtakım riskler alarak işe başladıklarını görürsünüz. Bu insanlar da pekala bir plazada çalışabilir ya da devlet memuru olabilirdi. Ticaret hayatı riskler ve alınan hızlı kararlar ile şekillenir. Kaybetmeyi göze almadan kazanmak ticaretin ve girişimciliğin doğasına aykırıdır.

İletişimci Olmak

Bir girişimci çevresindeki insanlarla iyi iletişim kurabilen insandır. İstediğiniz kadar bilgi ve beceriniz olsun değişen dünya düzeni içinde her şeyin üstesinden gelemezsiniz. Rekabet hemen her sektörde had safhada ve yüzlerce-binlerce rakibinizin arasından sıyrılmak istiyorsanız daha az hata yapan siz olmalısınız. Daha az hata; daha çok doğru; bu da bizi kolektif zekaya getirir. Başarılı bir girişimci; çevresinde nitelikli insanlar barındırır ve onların iş zekasından faydalanır. Ayrıca güçlü bir business network kurabilmek başarıya giden yolda bir diğer önemli unsurdur.

Yenilikçi Olmak

Başarılı bir girişimci olabilmek için ya daha önce yapılmamış bir şeyi yapmak ya da var olan bir şeyi farklı biçimde sunmak gerekir. Çevremizdeki her şey o kadar hızlı değişiyor ki artık büyük balıklar değil hızlı balıklar hayatta kalıyor. Girişimciler bu ekosistem içinde var olmak istiyorlarsa her şeyden önce yeniliklere açık olmalı ve hızlı aksiyon alabilmeliler.

Kalıpların dışına çıkan, elde ettiği ile yetinmeyen, sorgulayan, araştıran ve yenilikleri test eden girişimcilerin başarıya daha yakın olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Pes Etmemek

Girişimciler için çoğu zaman her şey güllük gülistanlık olmaz. Bir girişimcinin yaşantısı inişler ve çıkışlar ile doludur. Zorluklar karşısında yılmayan ve bunlardan şikayet etmek yerine çözüm üreten insanlar nispeten daha başarılı olurlar. Unutmayın; hayat çoğu zaman tos pembe değildir. Alaattin’in sihirli lambası hiçbir zaman karşınıza çıkmayacak ya da şişeden çıkan cin dileklerinizi yerine getirmeyecek. Sonucunun güzel olmasını istediğiniz her şey için öncelikle zor bir süreçten geçmeyi göze almalısınız.

“Bazı insanlar olmasını ister, bazıları olmasını bekler, bazıları ise oldurur’’.

Michael Jordan

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!