Girişimcilik Tavsiyeleri

Başarılı Olmak İçin
Kaç Kez Denemelisiniz?

Başarılı Olmak İçin
Kaç Kez Denemelisiniz?

Hayatta çoğu zaman istediğimiz gibi gitmeyen şeyler olur. Büyük başarılar elde etmek istiyorsanız zor şartlarla mücadele etmeye de hazır olmalısınız. Hatta başarıya giden yolda çok sayıda başarısızlığı da tatmanız gerekebilir. Adını insanlık tarihine kazımayı başarmış kişilerin hayatlarını incelerseniz bulacağınız ortak nokta muhtemelen zorluklar karşısında gösterdikleri direnç olacaktır.

İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır.

İngiliz iş adamı Richard Branson, Virgin Galactic’i kurmadan önce tam 400 şirket kurmuştu. Sylvester Stallone, Rocky filminin senaryosunu film şirketlerine kabul ettirmeye çalışırken onlarca yönetmen tarafından reddedilmişti. Thomas Edison, ampulü icat edene kadar binlerce başarısız deneme yapmıştı…

Gerçek şu ki, birçoğumuz hedeflerimize ulaşmak için aslında yeterince çabalamıyoruz. Hedefimize varmak için ilerlediğimiz yolda, karşımıza çıkan birkaç engel genellikle çoğu insanı vazgeçirmek için yetiyor. Özellikle konu kendi fikirlerinin peşinden gitmek ve girişimci olmak ise zor olanın peşinden gitmek gerekir. Kolay olan vazgeçmektir, kolay olan maaşlı bir işe girmek ve günde 8 saat çalışmaktır. Zor olan ise hayallerinin peşinden gitmek, riskleri göze almak ve zorluklarla savaşmaktır. Zira, dünyada insana yardım eden şey tesadüf değil, azim ve sebattır.

Adioma isimli platform tam da bu konuya değinen “Kaç Kez Denemelisiniz?” başlıklı güzel bir infografik hazırlamış. Adioma’nın hazırladığı bu infografikte, dünyaya mâl olmuş birçok ismin hedeflerine ulaşmak için kaç deneme yaptıklarına dair çeşitli örneklere yer verilmiş. Bu infografikte yer alan en dikkat çekici örnek ise Thomas Edison‘un ampulü icat edene değin gerçekleştirdiği başarısız denemelerin sayısı olsa gerek… Bu, büyük işler başarmanın zorluğu hakkındaki bir seminerde yer aldıysanız muhtemelen daha önce duymuş olacağınız bir örnek... Thomas Edison, çalışan bir ampul icat edene kadar tam 10 bin başarısız deneme yapmış; ancak bu durum onu yıldırmamıştır. Edison’un şu meşhur sözü ise hafızalara kazınmıştır: “Başarısız olmadım. İşe yaramayacak 10 bin yöntem buldum.“

İnfografikte yer diğer örnekler ise şu şekilde:

♦ Ünlü yönetmen Steven Spielberg, Güney California Üniversitesi Film Okulu’nun kapısından 3 kez geri gönderildi.

♦ Yazar Tim Ferriss’in “4 Saatlik İş Haftası” isim kitabı, yayıncılar tarafından 4 kez reddedildi.

♦ Pandora.com’un kurucusu Tim Westergren, finansman bulamadan önce 300’den fazla yatırımcı ile görüşmek zorunda kaldı.

♦ İngiliz iş adamı Richard Branson, Virgin Galactic’i kurmadan önce 400 şirket kurdu ve birçoğu kapandı.

♦ KFC’nin kurucusu Harland David Sanders, KFC’yi kurmadan önce, tarifini satmaya çalışırken tam 1009 restorandan hayır cevabı aldı.

♦ Dyson şirketinin kurucusu ve İngiliz mucit James Dyson, istediği elektrik süpürgesini icat edene kadar 5126 kez başarısız prototip üretti.

Etiketler:

  • motivasyon
  • azim
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!