Girişimcilik Tavsiyeleri

Başarının Güncel Tanımı
Pazarlarken Farklılaşma

Başarının Güncel Tanımı
Pazarlarken Farklılaşma

Yıl 1911, Henry Ford: ‘’Müşterilerimiz rengi siyah olmak kaydıyla istedikleri her renk arabayı satın alabilirler’’.

Henry Ford bu sözleri söylediğinde, bırakın pazarlamada fark yaratma kavramını ''pazarlama'' faaliyetlerine bile ihtiyaç duymuyordu. Ford başta olmak üzere şirketlerin odak noktası olabildiğince fazla üretim yapmak ve bu sayede yüksek kar elde etmekti. Ancak o günler mazide kaldı, üretim ekonomisi ancak #tbt’li tweetlere konu olabilir.

Dünya değişiyor… İnsanlar, yaşayış biçimleri ve beklentiler çevremizdeki her şey gibi değişiyor. Dolayısıyla markalar bugün farklı şeyler yapmak zorundalar. Üretim yapmak o kadar kolaylaştı ki 21. yüzyıl ekonomisinde artık pazarlama diğer her şeyin birkaç adım önüne geçti.

Gelişen teknoloji ürün ve hizmetlerin çok kolay taklit edilebilmesine olanak sağlıyor. Hal böyle olunca markalar becerilerini ürettikleri nihai ürünlerde ya da hizmetlerde ortaya koymanın yanında, bunları pazarlamaya çalışırken de göstermek zorunda kaldılar. Dokunmatik telefonlar, Ipad gibi yeniliklerin türevlerinin ne kadar çabuk ortaya çıktığını göz önüne alırsak, eğer ürününüz ‘’eşsiz’’ değilse pazarda var olabilmek ve ayakta kalabilmek için artık farklı ürünler ortaya koymanın tek başına yetersiz olduğunu kabul etmelisiniz. Kendini fonksiyonel ve/veya duygusal anlamda öne çıkaran bir ürüne sahip olmanın yanı sıra, onu pazarlarken de rakiplerden önde olmak gerekiyor.

İş dünyası olarak farklı, özel ürünler ortaya koyma modasına ayak uydurmuş iken, yeni trendin ‘’pazarlamada farklılık’’ olduğunu söyleyebiliriz. Sunduğumuz ürün veya hizmete ikame olabilecek rakipleri bertaraf etmenin yolu, pazarlama anlayışında da farklılaşmak olacaktır.

Hızlı Balık Yavaş Balığı Yutar

Gelişen trendlere ayak uydurabilen, kendini sürekli güncelleyen ve post modern çağın insanının/müşterisinin duygularına temas edecek şekilde kendini konumlandırabilen markaların başarılı olması kaçınılmazdır. Bir yapı içinde farklılık göstermek, homojen yapıyı bozmak, elbette rakiplerinizden daha hızlı işleyen bir hareket mekanizmasını gerektirecektir. Şunu net olarak söyleyebiliriz ki ‘’büyük balık küçük balığı yutar’’ anlayışı yerini ‘’hızlı balık yavaş balığı yutar’’ anlayışına bıraktı bile.

Starbucks örneği üzerinden bir şeyleri değerlendirelim; bir Starbucks’ta oturup kahve içmek istediğinizde satın aldığınız şey aslında nedir? Cevabınız ‘’kahve tabi ki’’ ise orada biraz durun. Starbucks Ceo’su Howard Schutz’un da dediği üzere en iyi kahve evde yapılan kahvedir. Markalar yalnızca ürünlerini satmazlar. Sizde var olan duyguları, sosyalleşme ihtiyacını, kendini tamamlama arzusunu paketleyip sizin paranız karşılığında geri verirler. Starbucks örneğinde karton bardağın içinde olan şey alt tarafı aromalı kahvedir.  Ancak büyük bir heves ile ödediğimiz paralar ile insanlar karnını doyurabiliyor.

Özgün Olmak İşin Anahtarı

Bill Gates yıllar önce, üniversite öğrencileriyle bir panelde iken, öğrencilerden biri “çok para kazanmak isteyen genç bir insana ne tavsiyede bulunursunuz’’ diye sorar. Gates’in cevabı şu şekilde olur :‘’ Ne yaparsanız yapın, lütfen benim yaptığımı yapmayın. Çünkü bu para zaten benim tarafımdan kazanıldı’’.

Seth Godin Mor İnek adlı kitabını çıkardığında aslında bu kitap aşağı yukarı yüzlerce uzmanın yazığı binlerce işletme kitabından biriydi. Godin kitabında ‘’fark yaratan ürünler’’ teması üzerinde durmuştu ama onu satarken yaptığı bir şey vardı: Pazarlamada fark yaratmak!

Kitap çıkmadan önce, başvuranlara 4 bölümü ücretsiz yolladı, daha sonra bu kitabı almalarını bekledi. Ardından 5000 adet tamamlanmamış numune kitabı, nakliyesini ödeyenlere ücretsiz gönderdi. Sonra İlk baskısı olan 4000 kopyayı, 12 tane alanlara süt kartonu içerisinde yolladı. İlk baskıyı sadece bu şart ile sattı ve 19 günde tamamı tükendi. Sonra 2. Baskıyı her yerde satmaya başladı. Kitaptan 25 kopya alanlara Seth Godin atölye çalışmasına ücretsiz katılım, 400 kopya alanlara, Seth Godin’in ofisinde, bire bir atölye çalışması yapmak şeklinde farklı bir pazarlama stratejisi benimsedi. Sonuç olarak Amazon’da en çok satan 5. kitap oldu. New York Times “En çok satanlar” ödülünü The Wall Street Journal “En çok satan ilk 10 işletme kitabı” ödülünü Business Week “En çok satan kitap ödülü” kazandı.

Değişen İnsan Değişen Pazarlama

Yazıma Henry Ford’un 1911 de sarf ettiği sözle başladım. Geçen bunca yılda pazarlama dünyasının, ürünlerin, hizmetlerin, teknolojinin, aklımıza gelen her şeyin değiştiğini savunabiliriz. Bunun doğal sonucu olarak bugünkü noktaya ulaştığımızı söyleyebiliriz ancak en önemli konuyu atlamış oluruz. Bunca yılda değişen şey yalnızca insanın kendisidir. İnsanlar aynı şeyleri görmekten, tatmaktan, kullanmaktan, izlemekten bıktı. Çünkü aslında farklı olmak istiyorlar. Bütün bu gelişim ve değişim, yalnızca değişen insan ve yaşam profilinin ihtiyaçlarının artması, çeşitlilik göstermesinin bir zincirleme reaksiyonudur. Geçen bu süre zarfında insanlar daha fazla bilgiye sahip, daha yalnız, hassas, soğuk, rekabetçi ve savaşçı hale geldiler.

Teknoloji ve iletişim kanallarının gelişmesi insanları daha sosyal değil aksine ciddi biçimde asosyal ve yalnız yaptı. Tüm bu kitleler içinde yalnız yaşayan ve hayata dokunmaya çalışan insanlar için fayda kavra mı da fiziksel bir şey olmaktan çıkarak sosyal bir olgu haline geldi. Bunu anladığınız ve yaptığınız işe uyarlamayı başardığınız an kazandığınız andır.

Başarılı olmak isteyen girişimcilere sesleniyoruz! Ürününüz o kadar da farklı, iyi ve özel olmasa bile insanların onun farklı, iyi ve özel olduğunu düşünmelerini sağlamak en önemli mücadelenizdir.

Etiketler:

  • Girişim
  • pazarlama

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!