İş Dünyası

Better with Less
Pet Atıkları Azaltan
Tasarım Yarışması

Better with Less
Pet Atıkları Azaltan
Tasarım Yarışması

İnsanoğlu her yıl milyonlarca ton PET atık (polietilen tereftalat) üretiyor. Bu atıkların doğada çözülmesi ise oldukça yüzlerce yıl sürebiliyor. Bu yüzden de her geçen gün dev plastik çöplükleri oluşuyor. Her ne kadar birtakım geri dönüşüm teknolojileri kullanılsa ve bu atıkların bir kısmı ekonomiye kazandırılsa da atık miktarını azaltmadan kalıcı bir çözüme ulaşmak zor.

Nüfusun artması, tüketim çılgınlığı ve hatta e-ticaret sektörünün yükselişe geçmesi gibi sebeplerle ambalaj atıkları giderek daha büyük bir çevre sorunu haline geliyor. Atıkların kendisi kadar bertaraf edilmesi sırasında yaşanan hava ve su kirliliği de üzerinde durulması gereken bir diğer konu. Doğada çözünebilen alternatif ambalajlar, geri dönüşüme uygun hammaddeler ile üretilen ürünler bir ilerleme kaydetse de bu konuda atılması gereken çok daha gerçekçi adımlar olabilir.

Metsa Board global bir kağıt ve ambalaj üreticisi… Plastik atık sorununu çözmenin yolunun düz mantık ile plasitk atıkları azaltmaktan geçtiğine kanaat getirmiş olacaklar ki ‘’Better with Less’’ isimli bir yarışma düzenliyorlar. Yarışma kapsamında pet atık oranını azaltacak ambalajlar tasarlanıyor ve dereceye girenler ödüllendiriliyor. Ortaya konulan tasarım fikirleri hayli yaratıcı ve ilginç!

İlk olarak geçtiğimiz yıl Kasım ayında lansmanı yapılan Better with Less – Design Challenge, dünyanın dört bir yanından tasarımcılara çevre-dostu, işlevsel ambalaj çözümleri üretmeleri için düzenlendi. Yarışmada 38 ülkeden 302 tasarım konsepti oylamaya sunuldu ve içlerinde tasarım uzmanları, marka profesyonelleri ve inovasyon çalışanları olan bir jüri tarafından bunlar değerlendirildi.

Kazanan Tasarımlar

Yarışmanın kazananı Iiro Numminen’in Stretching Inner Part isimli e-ticaret çözümü oldu. Bu ambalaj tasarımı plastikten yapılan baloncuklu ambalajların yerini almayı amaçlıyor. İç kısmı oluklu tasarlanmış bu kutu içerisine farklı boylarda ürünleri alabiliyor. Bu çok yönlü ambalaj, farklı tipte ürünlere uygun olarak geliştirilmiş. Ayrıca teslimat sırasında içindeki eşyanın zarar görmesini de engelliyor. Numminen, bu tasarımıyla 10 bin euro’luk ödülün de sahibi oldu.

Numminen tasarımı dışında mansiyon alan tasarımlar da ilgi çekici. 1. mansiyonu alan Jeroen Caelen “Plastic banning toilet roll” isimli tasarımı sekizgen yüzlü karton bir tüp. Bu tüp hem tuvalet kağıdı, hem de dikey bir tuvalet kağıdı tutucu olarak çalışıyor. Bu tasarım yarışma takipçilerinin de en sevdikleri çözümlerden biriydi.

Abdullah Cam’ın “The Moisture face creme cosmetic package” isimli tasarımı ise 2. mansiyonu aldı. Bu plastik iç kısmı değiştirilebilir karton paket, hem gereksiz plastik veya folyo katmanların önüne geçiyor, hem de paketin geri dönüştürülmesini kolaylaştırıyor.

Pawel Krawczugo’nun diş fırçası, rimel, eyeliner gibi küçük silindir objelere yönelik “TWIST” isimli ambalajı ise 3. mansiyona layık görüldü. Bunun yanı sıra Alessandro Grossi de “Playing Nature” adlı çocuklara seslenen atıştırmalık ambalajıyla öğrenci ödülünü kazandı.

Metsä Board tasarım ve inovasyon yönetmeni ve yarışmanın jüri başkanı Cyril Drouet, tüketicilerin artık kendilerini eğlendiren, storytelling yoluyla kendileriyle etkileşim kuran ambalajlar ve markalara yöneldiğine dikkat çekti. Yarışmanın kazanan tasarımlarında da sürdürülebilirlik ve tüketici deneyiminin ön planda olduğunu vurguladı.

Bu yenilikçi tasarımlar plastik paketleme çözümlerinin yerini alabilir mi bilinmez ama dikkate değer çalışmalar olduğu ve yenilikçi fikirler içerdiği de ortada…

Etiketler:

  • sürdürülebilirlik
  • teknoloji
  • iş dünyası
  • better with less

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!