Marka Hikayeleri

Big Chefs
Kurucu Ortağı
Gamze Cizreli
ile Röportaj

Big Chefs
Kurucu Ortağı
Gamze Cizreli
ile Röportaj

Big Chefs restoran zincirlerinin kurucu ortağı Gamze Cizreli, kendisi, markası ve iş hayatıla ilgili bakın neler söylemiş... Sorular ve yanıtlar ile Big Chefs ve Gamze Cizreli röportajı...

İlham veren bir hikayeniz var, 1993 yılında Ankara’da başlayan bir hikaye. Yola çıkarken aklınızda tam olarak ne vardı?

Şanslı bir ailede dünyaya geldim. Babam rahmetli, doktordu; annem ev hanımı. Üç kız kardeşin en küçüğüyüm. İyi bir eğitim aldım; Anadolu Lisesi, üzerine ODTÜ İşletme, sonra profesyonel çalışma hayatı… Kurumsal hayatı denedim. Savunma Sanayi Projesi’nde üç yıl kadar çalıştıktan sonra bu işin bana çok uygun olmadığını anlayıp ayrıldım. Bir de ben sofra kurmayı çok seviyorum, çok detaycıyım. Diyarbakırlı bir ailenin kızı olduğum için büyük sofraları çok seviyoruz. Yemek, bizim hayatımızda çok önemli. Sabah kahvaltıdan kalkmadan öğlen ne yiyeceğimizi konuşan, öğle yemeğinde yarın ne pişireceğiz, diyen bir aileden geliyorum. 1993’te Ankara’da kafe kültürü çok yoktu. Ya restoranlar vardı ya pastaneler. Hepsinin bir arada olduğu kafecilik daha gelişmemişti. Savunma Sanayi işinde çalışırken “Acaba bir kafe açsam nasıl olur, ne kadar iyi olur!” diye düşünürken -daha sonra hayatımı birleştirdiğim- o zamanki erkek arkadaşım, ortağım oldu, birlikte yola çıktık, 1993’te Cafemiz’i açtık. Ardından Kuki diye bir marka geldi, pastane zinciri kurduk. Sonra Çin ve Japon mutfağını hızlı sunan ve bir takeaway zinciri olan Quick China’yı kurduk. Bu arada biraz modaya bulaştık; DKNY, Donna Karan markası Ankara temsilciliğini aldık. Çok iyi gitti her şey, ta ki 2005’e kadar. İş hayatındaki başarıyla özel hayattaki başarı aynı paralellikte gitmeyebiliyor. İki oğlumuz olmasına rağmen yolları ayırma kararı aldık. 2006’da her şeyi bırakarak çıktım, çocukları aldım, bütün işleri bıraktım. Sonrasında Big Chefs’i kurma dönemi başladı.

2007 yılında Big Chefs’i açıyorsunuz. Çok büyük bir karar ve cesaret. Nasıl gelişti her şey?

Evet, 2007’de ilk Big Chefs’i açtım. Big Chefs, yüzde yüzü banka kredisiyle kurulmuş bir markadır. Sermayem yoktu, ailemin de yoktu. Zaten istemiyorlardı da bu sektöre girmemi. Baştan beri çok destek gördüğümü söyleyemeyeceğim ama ben azmettim.

Big Chefs ismi nereden geliyor peki? Kim bu “büyük şefler”?Daha önceki markalarda benimle birlikte çalışmış üç tane şef vardı. Onların adına kurulmuş bir markadır. Hala bir tanesi bizimle çalışıyor. Biri emekli oldu, biri ise yurt dışında. 2007’nin Aralık ayında onlarla birlikte yola çıktık. Dükkanımızı açtık, çok başarılı oldu. İlk açtığımız andan itibaren doldu taştı. Sonrasında da Ankara’da dört şubeye ulaştık ve 2009’da İstanbul’a geldik.

İstanbul baştan beri aklınızda var mıydı yoksa kaçınılmaz olarak İstanbul’a mı geldiniz?

En başta aklımda yoktu. Yani kim diyorsa ki “Ben doğuştan girişimciyim, buralara geleceğimi hayal ediyordum.” öyle bir şey yok. Ben o kadar çaresiz ve zor durumdaydım ki “Tekrar ayağa kalkabilir miyim, bir dükkan açıp işletebilir miyim?” düşüncesindeydim. İlk başladığım günden bahsediyorum. Ama sonra açtım, işler üçüncü ayda hala aynı seviyede artarak ilerliyordu. Herkes “Hadi büyüyün, büyüyün!” diyordu. Bayilik istekleri gelmeye başladı. Tamam dedim, demek ki bu marka belli bir yola girecek. Ondan sonra önce Ankara’da büyüme kararı aldık. Üçüncü senenin sonunda herkes, bütün misafirlerimiz, “Niye İstanbul’a açmıyorsunuz” diye sormaya başladı. Yani işin genel akışı ve rutini sizi bir şekilde bir yerlere getiriyor. Sonra İstanbul’a geldik. Bu, benim için çok önemli bir adımdı. Sonrasında da Dubai, onu da hayal etmedik. Dubai o kadar enteresan oldu ki Dubai’deki ortaklarımız bir İstanbul seyahatinde Tarabya’yı, bu şubeyi görüp bize böyle bir talepte bulunuyorlar. Bazen de işin akışındaki fırsatlar sizi bir yerlere getiriyor.

Yeme-içme sektörü son 10 yılda inanılmaz büyüdü. Büyük holdingler bu işe girdi, rekabet arttı. Ayakta kalmak çok zor. Siz nasıl başarıyorsunuz?

Yenilikçi olmanız, menünüzü geliştirmeniz, servis kalitenizi artırmanız ve yeni neler yapabileceğinize bir bakmanız lazım. Bu işte durmak yok, sürekli o pedalı çevirmek gerekiyor.

Dubai, Suudi Arabistan ve Kuveyt’te de şubeler açtınız. Oralar nasıl gidiyor? Yeni şube planınız var mı?
Çok iyi gidiyor. Körfez ülkeleri bizi çok sevdi. Şimdi Dubai’de üç lokasyonumuz var. Suudi Arabistan’da ise iki, üçüncüsü yapılıyor. Kuveyt’te bir tane var. İran, şimdi başladı, mart gibi onu açacağız. Ortadoğu’da hızlı büyüyoruz.

Etiketler:

  • gamze cizreli
  • big chefs
  • marka hikayeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!