İş Dünyası

BigCommerce
Satın Alma
Kararını Etkileyen
10 Faktörü Araştırdı

BigCommerce
Satın Alma
Kararını Etkileyen
10 Faktörü Araştırdı

Tüketici ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak ve pastadan daha fazla pay alabilmek için işletmeler birbiriyle kıyasıya mücadele ediyor. İnsanlar kimi zaman ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş yapıyor, kimi zaman da yalnızca kıyaslama yapmak için rafları geziyor. Bazıları gittiği bir mağazada tüm alışverişini tamamlayıp çıkmak isterken, diğerleri ise ne, nerede daha uygun fiyatlardan satılıyor ise orada alışverişini yapıyor. Çevrimiçi alışveriş oranının yükselmesine rağmen kimileri satın alacağı ürüne eliyle dokunmak istiyor.  Bütün bu etkenler ve onlarca diğer faktör işletmelerin işini zorlaştıran şeyler. Bu yüzden ister çevrimiçi deneyimi artırmak ister mağaza içi optimizasyonu sağlamak olsun birtakım stratejileri denemek için araştırmalardan elde edilen bulgulardan faydalanmak şart.

1950’li yıllarda ortaya çıkan ve 1980’li yıllardan sonra hız kazanan Modern Pazarlama anlayışı da tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını tatmin ederek yüksek kâr elde anlayışıyla şekillenmiştir. Yani modern pazarlama anlayışının temelde tek bir çıktısı bulunur; müşteriyi memnun edebilirsen yüksek kazanç sağlarsın!

İnsanların internet üzerinden ürün ve hizmet satın alma şekilleri yıllar içinde önemli ölçüde değişti. Artık müşteriler her zamankinden daha fazla kontrole hatta güce sahip. Bugünün müşterisinin nelerden etkilendiğini ortaya koymak isteyen BigCommerce, bir dizi e-ticaret sitesini analiz ederek geniş çaplı bir araştırma yürüttü. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, e-ticaret platformlarına dair sonuçları yansıtsa da çevrimdışı alışveriş deneyimi sunan diğer şirketler ya da online alışverişin yanında mağaza kanalı da bulunan işletmeler için önemli sonuçlar ortaya koyuyor.

Araştırmanın sonuçları arasında öne çıkan birkaç not şu şekilde:

► İnsanların satın alma kararını etkileyen en önemli faktör %56 oran ile ürün kalitesi.
► Satın alma kararını yönlendiren en önemli mağaza özelliği ise %80 oran ile rekabetçi fiyatlandırma.
► 10 kişiden 9’u, satın alma ihtimallerinin olduğu teknolojik ürünlerle ilgili videolar izliyor.
► Alışveriş yapan kişilerin %81’i, arkadaşlarının yaptığı bir paylaşımın satın alma kararlarını direkt olarak etkilediğini ifade ediyor

BigCommerce’in “Satın Alma Kararını Ne Etkiler?“ başlıklı infografiğinde belirtilene göre, müşterilerin satın alma kararını etkileyen en önemli 10 faktör şu şekilde sıralanıyor:

► Ürün Kalitesi – %56
► Ücretsiz Teslimat – %49
► Kolay İade – %35
► Müşteri Değerlendirmeleri – %33
► Görsel Arama – %30
► Harika Navigasyon – %26
► Kasa Kolaylığı – %24
► Birçok Seçenek – %24
► Özel Boyut – %12
► Yeni Ürün – %10

Bunun yanı sıra en önemli mağaza özellikleri ise şu şekilde:

► Rekabetçi Fiyatlandırma – %80
► Online Satın Alma – %62
► Teslimat Hızı – %54
► Mağaza İçi Teslim Alma – %45
► Sadakat Ödülleri – %38
► Online Değerlendirmeler – %38
►Nasıl Yapılı Videoları – %36
► Mağazadan Teslim Alma – %33
► WOMM (Ağızdan Ağıza Pazarlama) – %32
► Sosyal Tavsiye – %18

Çevrimiçi Alışveriş Bulguları

BigCommerce’in hazırladığı infografiğe göre, alışveriş yapan kişilerin %62’si, herhangi bir şeyi online olarak satın almadan önce mağaza içindeki çok pahalı ürünleri araştırıyor. Ayrıca 10 kullanıcıdan 9’su ise satın alma ihtimalleri bulunan teknolojik ürünlerle ilgili videolar izlediğini ifade ediyor. Buna karşılık akıllı telefon üzerinden en çok satılan ürünler de şu şekilde:

► Elektronik – %64
► Market Alışverişi – %57
► Kıyafet – %54

Araştırmaya göre, alışveriş yapan kişilerin %54’ü akıllı telefon zaten sahibi. Bu kişilerin %76’sı ise akıllı telefonlarını alışveriş yaparken kullanıyor. Kullanıcıların %50’si fiyatları, promosyonları veya ürün değerlendirmelerini takip etmek için yine akıllı telefonlarını kullanıyor.

Sosyal Medya, Alışverişi Nasıl Etkiliyor?

İnfografikte belirtilen bir diğer veriye göre, kullanıcıların %81’i, arkadaşlarının yaptığı bir paylaşımın satın alma kararlarını etkilediğini kabul ediyor. Ayrıca araştırmaya göre, annelerin %38’inin, Facebook’ta beğendikleri markalardan bir şeyler satın alma ihtimalleri, diğer kadınlara göre daha yüksek.

Ayrıca şu veriler de dikkatinizi çekebilir:

► Tüketicilerin %44’ünün, resimler içeren markalı içerikle etkileşime girme olasılığı çok daha yüksek.
► Tüketicilerin %40’ının, durum güncellemeleri içeren markalı içerikle etkileşime girme olasılığı çok daha yüksek.
► Tüketicilerin %37’sinin ise videolar içeren markalı içerikle etkileşime girme olasılığı çok daha yüksek.

Etiketler:

  • iş dünyası
  • e-ticaret
  • pazarlama
  • bigcommerce

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!