İş Dünyası

2 Alman
2 Marka
2 İnovasyon

2 Alman
2 Marka
2 İnovasyon

Teknoloji denince sanırım herkesin aklına iki millet gelir: Almanlar ve Japonlar! Özellikle mühendislik alanında inanıyorum ki Almanların eline kimse su dökemez. İkinci dünya savaşından bu yana Almanların mühendislik alanındaki üstün kabiliyeti, zaman zaman üretilen ve paylaşılan yeni teknolojiler ile kendini kanıtlamaya devam ediyor. Son olarak iki Alman devinin teknoloji açısından getirdiği iki yenilik bunun en güncel örneği… İncelemeye var mısınız?

Bosch’tan Motosiklet Sürücüleri İçin Dijital Koruma

Motosiklet sürücüleri, bir kaza durumunda otomobil sürücülerine oranla 18 kat daha fazla ölüm riski taşıyarak, en riskli karayolu kullanıcıları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl, sadece Almanya’da yaklaşık 30.000 motosiklet kazası oldu ve bu kazalardan yaklaşık 600’ü ölümle sonuçlandı. Bunun ana nedenlerinden biri, motosiklet sürücülerinin hem kavşaklarda hem de geçiş sırasında karayolu trafiğinde genellikle gözden kaçırılması.

Bu gidişatı değiştirmek isteyen Bosch, iş ortakları Autotalks, Cohda Wireless ve Ducati ile birlikte bir prototip akıllı çözüm geliştirdi. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Motosiklet sürücüleri için bir dijital koruyucu zırh oluşturarak motosikletlerin ve otomobillerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyoruz. Amacımız tehlikeli durumların ilk anda meydana gelmesini önlemek.” dedi.

Motosiklet ve Otomobiller Birbirleriyle İletişim Kuracak

Bosch kaza araştırmasının tahminlerine göre, motosikletlerin ve otomobillerin birbirleriyle iletişim kurması, motosiklet kazalarını yaklaşık üçte bir oranda önleyebilir. Dr. Hoheisel, “ABS ve motosiklet denge kontrolü gibi emniyet sistemleri aracılığıyla Bosch, motosiklet sürmeyi çok daha emniyetli bir hale getirdi. Şimdi motosikletleri birbirine bağlayarak, bu emniyeti bir üst seviyeye taşıyoruz” dedi.

Bosch’un geliştirdiği sistem şu şekilde çalışıyor: Saniyenin onda biri kadar bir sürede, birkaç yüz metre çapındaki araçlar, araç türleri, hız, pozisyon ve seyahat yönü hakkında bilgi alışverişi yapıyor. Sürücüler veya araçlarının sensörleri bir motosikleti görmeden çok önce bu teknoloji, daha defansif bir sürüş stratejisi benimsemelerini sağlayarak otomobil sürücülerini bir motosikletin yaklaştığı konusunda bilgilendiriyor. Örneğin; birden fazla şeritli yolda bir motosiklet bir otomobile yaklaştığında, otomobilin kör noktasına girdiğinde veya otomobili geçmek için şerit değiştirdiğinde tipik tehlikeli durumlar meydana gelebiliyor. Sistem tehlikeli bir durum potansiyeli tespit ettiğinde, alarm çalarak ve gösterge tablosunda bir uyarı bildiriminde bulunarak motosiklet sürücüsünü veya otomobil sürücüsünü uyarıyor. Bu şekilde, tüm karayolu kullanıcıları, kazaları önlemeye aktif bir şekilde yardımcı olan temel bilgileri alabiliyor.

Araçlar Birkaç Milisaniye İçerisinde Bilgi Alışverişi Yapıyor

Motosikletler ve otomobiller arasında veri alışverişinin dayanağı olarak herkese açık WLAN standardı (ITS G5) kullanılıyor. Verici ve alıcı arasında sadece birkaç milisaniyelik iletim süresi, karayolu kullanıcılarının trafik durumuyla ilgili önemli bilgiler üretebileceği ve iletebileceği anlamına geliyor. Park etmiş veya rölantide çalışan araçlar da çevrelerindeki alıcılara veri iletiyor. Daha uzaktaki motosiklet sürücülerinin ve otomobil sürücülerinin gerekli bilgileri güvenilir bir şekilde alabilmesini sağlamak için teknoloji, bilgileri otomatik olarak bir araçtan diğer araca ileten çoklu sekme (multi-hopping) kullanıyor. Bu nedenle kritik durumlarda tüm karayolu kullanıcıları neler olduğunu biliyor ve öncesinde uygun tedbiri alabiliyor.

Ford’un Yeni Hibrid Polis Arabaları Zorlu Takipler İçin Tasarlandı

Ford, polisler için özel olarak tasarladığı, zorlu takiplerle, su kaplı yollarla ve ani frenlerle başa çıkabilen yeni hybrid arabasını tanıttı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde elektrikli araba üretimine 4.5 milyar dolar yatırım yapmayı amaçlayan Ford’a göre Police Responder Hybrid, türünün ilk ve tek örneği.Araç emniyet teşkilatı tarafından “farklı hızlarda ve engeller karşısında uzun süreli takipleri kaldırabilecek güçte olduğuna dair” sertifika almış.

Araçlar polis teşkilatına maliyetleri azaltmaya ve devriyeleri daha verimli hale getirmeye yardımcı olmak üzere tasarlandı. Araba aynı zamanda polisin devriyede ister istemez boşa harcadığı zamanın da en verimli şekilde kullanılmasını amaçlıyor. Ford bu hibrid aracın mevcut aracı ile kıyasla saatte 1.02 litre benzin tasarrufu sağlayacağını, böylelikle hali hazırda nakit sıkıntısı çeken yerel polis departmanlarının yılda benzin üzerinden ortalama olarak 3.900 dolar tasarruf edebileceğini belirtti. Ford aynı zamanda bu yeni araç sayesinde oluşacak potansiyel benzin tasarrufunu daha net hesaplayabilmek adına bir yazılım da geliştirmiş.

Hibrid devriye arabaları ilk etapta Los Angeles ve New York’ta yollara çıkıp tanıtılacak, ardından bu bahar siparişe açılacak. Araçların önümüzdeki yaza kadar ABD çapında tüm polis departmanları tarafından yerel sokak ve caddelerde kullanılması planlanıyor.

 

Etiketler:

  • Ford
  • Bosch
  • İnovasyon
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!