İş Dünyası

Brezilya’da
Yüz Tanıma ile Tepki Ölçen
Reklam Panoları

Brezilya’da
Yüz Tanıma ile Tepki Ölçen
Reklam Panoları

Brezilya'da metro kapısına yerleştirilen yüz tanıma özellikli ekranlar kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği açısından endişe yarattı. Reklam panoları büyük ilgi çekerek ana haber bültenlerinde haber konusu oldu. İnsanların bir kısmı bunu sakıncalı bulmazken diğer bir kısmı ise hiçbir şirketin böyle bir şeye hakkının olmadığını savunuyor ve panoların kaldırılması gerektiğini dile getiriyor. İşte detaylar…

Azınlık Raporu filmini izleyen var mı? Bilmeyenler için anlatalım; filmindeki reklam panoları retina taraması ile kimlik tespiti yapıyordu ve oradan geçen kişiye doğrudan ismiyle seslenerek onunla etkileşime girmeye çalışıyordu. İzlerken insanda gerilime sebep olan bu sahneler, aslında gelecekte teknolojinin ve reklamcılığın dönüşebileceği ‘’şeye’’ dair önemli bir ipucu olarak değerlendirilebilir.

Brezilya, Sao Paulo’da bir metro istasyonuna yerleştirilen reklam panosunun yüz tanıma teknolojisi ve davranış analizi sensörleri kullanması, Azınlık Raporu’nda izlediğimiz gelecekten çok da uzakta olmadığımıza dair sinyaller veriyor.

Günde 700.000 Kişi Geçiyor

Sao Paulo’da bir metro istasyonunun giriş kapısına yerleştirilen ve yüz tanıma ve davranış analizi teknolojisi kullanan sensörler, kişisel veri güvenliği ve özel hayatın gizliliği gibi konularda tepkilere yol açtı. Bu panolar reklamları yayınlarken bir yandan da diğer yandan her gün bu istasyondan geçen yaklaşık 700.000 kişinin tepkilerini ölçüyor ve bunları kaydediyor.

Yasal Bir Engel Yok

Bu uygulamada insanların verdiği tepkiler mutlu, tatminsiz, şaşırmış ve nötr olmak üzere 4 kategoriye ayrılmış. Ancak elbette bu teknoloji tarafından elde edilen veriler bununla sınırlı değildir. Her gün yüzbinlerce insandan izinleri dışında toplanan bu veriler muhtemelen yine bir pazarlama kampanyasında kullanılacaktır.

Reklam panoları yolcunun cinsiyetini ve yaşını da yaklaşık olarak tahmin edebiliyor. Şu anda Brezilya’da kişisel bilgilerin bu şekilde yasaklayan herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Ancak Brezilya Ulusal Kongresi ve Brezilya Tüketici Koruma Enstitüsü yetkilileri bu konuda bazı önlemler alınacağının sinyallerini verdi. Bizler de sonucu merakla bekliyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya genelinde bu tartışmaların daha fazla alevleneceğini tahmin etmek zor değil.

Yüz Tanıma Teknolojisi Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Mevcut durumda yasalardaki bu alanda bir boşluk var ve henüz kapatılmadığı için markalar bunu kullanmak konusunda tereddüt etmeyebiliyor. Mantıklı bir şekilde düşündüğümüzde yapılan şeyin ne doğru ne de etik olmadığını söyleyebiliriz. Peki siz ne düşünürdünüz? Bir gün Şişli metrosuna inerken sizin duygu ve düşüncelerinizi analiz eden bir reklam panosu ile karşılaşmak ister misiniz?

Etiketler:

  • yüz tanıma
  • teknoloji
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!