Marka Hikayeleri

Burberry
12 Ay Boyunca
Satılmayan Ürünlerini
Yakarak İmha Ediyor

Burberry
12 Ay Boyunca
Satılmayan Ürünlerini
Yakarak İmha Ediyor

Burberry Ne Zaman Kim Tarafından Kuruldu?

Burberry, 1856 yılında İngiltere’nin Hampshire şehrinde bir manifaturacı dükkanında çırak olan 21 yaşındaki Thomas Burberry‘nin kendi dükkanını açmak istemesi üzerine kuruldu. 1870 lerde outdoor giysileri üzerine odaklanan bu dükkanın sahibi Thomas, 1881 yılında gabardin kumaş türünü icat etmiştir. Suya dayanıklı ve hava geçiren bu kumaş türünün daha sonra 1888 yılında patentini de almıştır.

1891 yılında Londra Haymarket bölgesinde merkezi bir mağaza açmıştır. Şu anda da Burberry Şirketinin merkezi burasıdır. 1904 yılında Burberry Knight Logosu da “ileriye yönelik” anlamına gelen Prorsum adlı tasarım şeklinde yapılarak marka tescil edilmiştir.

Altın çağını 1920’lerde modern giysiler üretmeye başladıktan sonra yaşayan şirket, yıllar içinde birçok ünlü isim tarafından tercih edilen bir marka olmuş ve popülerliğini artırmıştır. Burberry ‘nin kendine özgü tasarımı olan ve şu anda sıkça gördüğümüz açık kahverengi, kırmızı siyah çizgili o aşina olduğumuz tasarım 1924 yılında ilk defa “Trench Coat” pantolonlarda kullanıldı. 1967 yılına kadar bu tasarım şemsiye, atkı, eşarp ve çantalarda kullanılmıştır.

Sahte Ürünler Büyük Markaların Kronik Problemi

Mart 2007 de üretim üssü olarak Hong Kong ve Çin’i seçen şirket şu anda oradan bütün dünyaya satış yapmaktadır. Türkiye’de de özellikle atkı ve çantalar açısından çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak lisanslı ürünlerin sayısını belki de 100’e katlayacak kadar sahte ürün de piyasada geziyor. Burberry gibi büyük markalar, orijinal ürünlerini ve marka algısını korumak için çeşitli önlemler alma yoluna gidiyor. Bunlardan bir tanesi de satılmayan ürünleri imha etmek! Bu bağlamda Burberry, son 12 ay içerisinde satılmayan, toplam değeri 38 milyon dolar olan ürünlerini yakarak imha etti. Bu rakam markaya ait neredeyse 20.000 trençkotun fiyatına tekabül ediyor.

Şirketin bu işi neden yaptığına değinecek olursak; satılmayan stoklarının yanlış ellere geçmesini ya da ucuz fiyattan satılmasını istememelerini gösterebiliriz. Marka sözcüsü tarafından yapılan açıklama da bu minvalde… “Ürettiğimiz fazla stoğun miktarını en aza indirmek için dikkatle çalışıyoruz. Ürünlerin imha edilmesinin gerekli olduğu durumlarda bu işi sorumlu bir şekilde yapıyoruz. Atıklarımızı azaltma yoluna gidiyor ya da geri dönüşüm üzerine çalışmaya devam ediyoruz’’ şeklinde görüşlerini belirtti.

Sosyal Medyada Takipçiler İkiye Bölündü

Burberry’nin satılmayan kıyafetlerini yakılıyor olması sosyal medya kullanıcılarını da ikiye böldü. Kimileri bu eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabileceğini ya da daha uygun fiyatlara satılabileceğini savunurken; bir diğer kesim de markanın kalitesini ve prestijini korumak için bunu yapmasının çok normal olduğunu söylüyor.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Aslına bakarsanız ürünün fiyatları zaten markanın istediği sınıf ayrımını yapıyor. Bütün dünyanın gözünde de prestiji yüksek bir marka olmayı başarmış durumdalar. Mutlaka başka bir çare bulunabilirdi diye düşünüyorum. Ürünlerin yakılması bir yana marka sözcülerinin sözde sürdürülebilirlik açıklamaları da trajikomik olmuş. Evvela bir insan olarak bu durumdan son derece rahatsız oldum. Dünya nüfusunun 3’te 1’i yiyecek, giyecek ve temiz içme suyuna ulaşamazken bu kadar duyarsız olmamalıyız. Ancak uygulamaya geçtiğimizde böyle mi işliyor? Hayır! Sözde prestij uğruna bu ürünlere binlerce dolar para ödedikten sonra başını havaya kaldırıp caddelerde gururla yürümek için can atan kadınlarımız olduğu müddetçe onların değirmeni de dönmeye devam edecek. Üstelik yalnızca Burberry değil; Chanel ve Louis Vuitton gibi diğer lüks markalar da satılmayan ürünlerini değeri düşmesin diye yakarak imha ediyor. Diğerleri kadar lüks bir marka olmasa da H&M’in de prestijini korumak için aynı yönteme başvurduğu biliniyor.

Etiketler:

  • burberry
  • marka hikayeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!