Girişimcilik Tavsiyeleri

Çalışanların Motivasyonunu
Artırmak İçin
4 Yöntem

Çalışanların Motivasyonunu
Artırmak İçin
4 Yöntem

Bir şirketin başarısı, çalışanlarının başarısından ne kadar öteye gidebilir ki? Her bir birey kendi performansını ortaya koyar ve eğer doğru işleyen bir mekanizma da varsa pozitif çarpan etkisi ile şirket daha büyük sonuçlar üretir. Neticede insan faktörünün birinci ve en önemli etken olduğu gerçeğini hiçbir şey değiştirmez.

İşine gelirken pozitif bir ruh haline bürünen, gün içinde işini severek yapan ve genel olarak hayatından keyif alan bir çalışan, potansiyelinin büyük bir kısmını yaptığı işe yansıtacaktır. Ancak motivasyonu düşmüş bir çalışan, şirkete katkı sağlamak bir yana, çevresindeki insanları da olumsuz etkileyebilir. Peki şirketiniz için bu kadar önemli bir KPI olan ‘’çalışan motivasyonu’’ nasıl artırılır?

Aslında motivasyonla ilgili yazılmış onlarca kitap, yüzlerce hatta binlerce makale bulmak mümkün. Biz de başka iş olarak daha önce de bu konuya değinen içerikler kaleme almıştık. Bugün biraz daha farklı bir perspektiften bakmak istedik. Değişen insan profilinin ihtiyaçları çerçevesinde 21. Yüzyılın çalışanları nasıl beklentiler içinde? Bu beklentiler nasıl karşılanabilir?

İşte çalışanlarınızın motivasyonunu artırmaya yönelik 4 öneri:

Monotonluğa Savaş Açın

Maaşların zamanında yattığı, stresin az olduğu, insanların şık giysileri ve parlak ayakkabıları ile dolaştığı, kısaca her şeyi yolunda gittiği bir şirkette dahi çalışanlar bir şeylerden memnuniyetsizlik duyabilir. Hiçbir şey olmasa da monotonluk, bu durumun yaşanması için yeterli bir sebep olabilir.

Monotonluğu yıkmanın en kolay yöntemlerinden biri ise kurum içi sosyal etkinlikler düzenlemek… İnsan kaynakları departmanları artık yalnızca doğru adayları bulmak ve onların aylık resmi işlerini yürütmekle kalmıyor, çalışanların motivasyonunu en yüksek seviyede tutacak projeler de planlıyorlar. Akla ilk gelen seçenekler yaza merhaba partileri, piknik organizasyonları ya da yılbaşı yemekleri oluyor. Ancak daha yaratıcı örnekleri de yok değil. Doğru etkinlikleri tertiplemek için en başta çalışanlarınızı iyi tanımanız gerekiyor.

Sürekli Eğitim – Sürekli Gelişim

Şirket olarak sürekli bir eğitim ve kişisel gelişim stratejisine sahip olmanız çok önemli. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki birkaç ay içinde bildiğiniz şeylere yenileri ekleniyor ve kendinizi sürekli bir mücadelenin içinde buluyorsunuz. Özellikle dijital pazarlama ve teknoloji alanında çalışan insanlar bunu çok yakından deneyimliyorlar. Zamanın gerisinde kalan ve bu değişime ayak uyduramayan insanlar ister istemez motivasyon kaybına uğrayacak. Bir de ipin ucu kaçarsa güncel olan ile çalışanın vakıf olduğu bilgi arasında dağlar kadar fark ortaya çıkacaktır. Şirket olarak çalışanlarınızın gelişimine katkı sağlayacak bireysel ya da toplu eğitimler satın almalı ya da düzenlemelisiniz. Sürekli olarak, onların kendilerini geliştirmelerine imkan tanımalısınız; hatta bunu teşvik etmelisiniz.

Emin olun, harcadığınız mesai, para ve emek size başarı olarak geri dönecektir.

Adaleti Tahkim Edin

Çalışanların motivasyonunu artıran en önemli unsurlardan biri de insanların şirket politikalarını adaletli bulup bulmadığıdır. Performans kriterleri, performans ölçümü, ücret politikası ve terfi süreçlerinde sergileyeceğiniz profesyonellik tüm çalışanlarınızı daha başarılı olmaları için motive edecektir. Profesyonellik derken sımsıkı kurallardan ve yönetmeliklerden bahsetmiyoruz. Genel iş akdi kuralları ve işyeri kültürünün getirdiği diğer birtakım kaideler önemli olmakla birlikte bunlar tek başlarına sonuç üretemezler. İnsanları değerlendirmek hiçbir zaman bu kadar basit olamaz.

İşte insan faktörünün olduğu yere geliyoruz ki en tehlikeli kısım burasıdır. İster patron, ister insan kaynakları müdürü isterse de bir departmanın yöneticisi olun, istatistikleri terazinin bir kefesine koyarsınız ancak diğer kefesinde de sizin gözlem ve analizleriniz yer alır. Bu ikinci kefeyi doldururken çok dikkatli olunmalı çünkü adalet algısını sağlayamazsanız çalışanlarınızı kaybedersiniz.

İletişimi Güçlendirin

İnsanların birbirleri ile yöneticileri ile hatta farklı departmanlardan çalışanlar ile kolayca iletişim kurabilecekleri bir şirket networkü oluşturmalısınız. Özellikle büyük ölçekli şirketlerde departmanlar birbirinden o kadar habersiz oluyor ki birbirlerinin temelde ne ile meşgul olduklarını bile bilmiyorlar. Bu da ihtiyaç hasıl olduğunda diğerlerinin gözünden görme, onlar gibi düşünme ve birlikte bir sinerji yaratma fırsatlarını ortadan kaldırıyor.

Bu durumu aşmak için önce ekip üyeleri arasında her pazartesi 10 dakikalık toplantılar yapmayı deneyin. Herkes birkaç cümle ile hafta içinde yapmayı planladığı işlerden bahseder ve ekip arkadaşlarının yardımına ihtiyacı olup olmadığına değinir. Bu küçük dokunuşun ne kadar büyük bir etkisi olabileceğini tahmin bile edemezsinz.

Departmanlar arasında da zaman zaman toplantılar organize edebilirisiniz. İnsanlar bir araya gelir ve nasıl projeler üzerinde çalıştıklarını anlatır, ihtiyaçlarından bahseder, risklere değinir ve fikir telakkisinde bulunur.

Bunun dışında şirket içi iletişimi güçlendirmek için Slack gibi bir araç kullanmak faydalı olacaktır. Her departman için bir Slack hesabı açabilir ve proje kanalları oluşturarak insanların işleri daha iyi takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Gerektiğinde Slack kanallarına diğer departmanlardan da katılım gerçekleştirilebilir.

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • motivasyon

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!