İş Dünyası

Çatılara
Güneş Paneli Kurmak
ve Elektriği
Devlete Satmak

Çatılara
Güneş Paneli Kurmak
ve Elektriği
Devlete Satmak

Yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Dünyanın hemen her yerinde yenilenebilir enerji üretimi için birçok farklı yöntem uygulanıyor. Bazı gelişmiş ülkelerde; rüzgardan, okyanus akıntılarından ve güneşten üretilen enerji önemli seviyelere ulaştı. Özellikle güneş enerjisinden elektrik elde etme ve bu elektriği şebekeye satma yoluyla gelir elde etme, çok sayıda ülkede etkin olarak izlenen bir enerji politikası... Türkiye, güneşli gün sayısı bakımından onlarca Avrupa ülkesinden daha iyi konumda iken; güneşten elde edilen enerji oranlarına baktığımızda ise tablo iç açıcı değil. Peki bu durum yakında değişiyor mu?

Güneş enerjisinden elektrik elde ederek bunu şebekeye geri satmak için çatılara yapılacak en fazla 10 kilovatlık güneş paneli sistemleri için 2018 Ocak ayında yapılan düzenleme ile talebin artması bekleniyor. EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), çatılara kurulacak olan güneş enerji santrallerinin montajının, mevcut elektrik tesisatçılarının dahi kolaylıkla yapabileceğini belirtiyor.

Çatılara kurulan güneş panelleri ile vatandaşlar hem kendi elektriğini ucuza üreterek tasarruf yapmış olacak; hem de fazla elektriği devlete satarak para kazanabilecek. Her muhitte bulunacak olan ehliyetli elektrik üreticileri, resmi kurumlardan alacakları güneş enerji sistemleri montaj belgesi ile hem panel satabilecek hem de montaj ve kurulum gibi işlemleri yürütebilecek.

Güneş paneli ve çatı sistemleri üreticileri bu alandaki boşluğu doldurur ve fiyatlar daha makul hale gelirse, bu sistemlerin hızlı bir biçimde yaygınlaşması işten bile değil.

Güneş Panellerinizi Devretmek Mümkün

18 Ocak 2018’de Resmi Gazetede yer alan düzenlemeye göre 10 kilovata kadar çatı güneş enerji sistemi kurmak ve şebekeye ihtiyaç fazlası elektriği satmak kolaylaştırıldı. Bununla birlikte çatınıza kurduğunuz güneş enerji santralini evin satışı halinde yeni sahibine veya kiralama durumunda kiracınıza devir olanağı da eklendi. Apartmanlar ve siteler de elbette bu işe dahil olup daire sahipleri arasında gelir paylaşımı yapabilecek. Ancak birden fazla kullanıcının bulunduğu apartman, site gibi yerler için noter onayı gerekiyor. Ayrıca EPDK düzenlemeleri kapsamında 10 kilovata kadar çatı güneş enerjisi sistemi kurulumu yapan vatandaşların enerji santralleri gelir vergisinden muaf olacak ve KDV ödemeyecek.

Sistem Nasıl İşleyecek?

Söz konusu düzenleme henüz taslak aşamasında ancak panel maliyetlerinin düşmesi ve yaygınlaşmasıyla bireylerin yanısıra fabrikaların da bu yenilikten faydalanması bekleniyor. Taslağa göre, önce uygulamadan yararlanmak isteyenler şebeke işletmecisine başvuracak ve güneş enerjisi üretim tesisi, tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak. Her abonelik için bir başvuru yapılması gerekecek ve elektrik şirketleri çağrı mektubuyla taleplere karşılık verecek. Projenin onaylanmasından sonra 90 içinde kurulacak sistem resmi kurumlara onaylatılacak.

Türkiye ve güneş enerjisine dair önemli rakamlar

♦ Türkiye’de 10 milyon çatı bulunuyor.
♦ EPDK düzenlemesinin hayata geçmesiyle 100-200 bin çatıyı kapsayacak proje hayata geçebilir.
♦ Güneşle su ısıtmada dünya üçüncüsüyüz. 5 yıllık süreçte güneş enerjisinin her yerde olması beklenebilir
♦ YEKA projesi ile yerli hücre ve panel fabrikası kurulması öngörülüyor. Bir sonraki aşama tamamen yerli panel olacak.
♦ Yerli üreticinin tam 1 GW’lık potansiyeli var.
♦ Türkiye 2016 yılı sonu itibarıyla 78.500 MW kurulu güç içinde güneş enerjisi yüzde 1’lik pay alabiliyor.
♦ Türkiye yıllık 2.737 saat güneşlenme süresi karşılığında güneşten sadece 860 MW enerji elde ediyor.

Eviniz Güneş Paneli Kurulumu için Uygun mu?

Çatınız GES kurulumuna müsait ise, güneş paneli kurulum şirketi sizinle birlikte oturur ve sisteminizin ne kadar güçlü olmasını istediğinizi ve ne kadar finansmana sahip olduğunuzu değerlendirir. Çatı uygunsa ve sistem maliyetini karşılayabilirseniz 10 kilovata kadar olacak çatı sistemlerini kurabilirsiniz. Panelleriniz 25 yıl üstü ömürlere sahip olduğu için bu süre zarfında onları sigortalayabilirsiniz.

Etiketler:

  • güneş paneli
  • yeni iş fikirleri
  • güneş enerjisi
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!