Başka İş Önerileri

Devekuşu Yetiştiriciliği
Yüksek Kar Marjı ile
Yatırımcısının
Yüzünü Güldürüyor

Devekuşu Yetiştiriciliği
Yüksek Kar Marjı ile
Yatırımcısının
Yüzünü Güldürüyor

Protein açısından yüksek, kolesterol değeri düşük ve mineral bakımından oldukça zengin bir gıda olan devekuşu etinin tüketimi son yıllarda artış gösteriyor. Devekuşu yumurtası ise insan sağlığı için faydalı olan A vitamini, Folik asit, kalsiyum ve fosfor içermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu deve kuşu yumurtası, tavuk yumurtasına oranla daha az seviyelerde kolesterol barındırdığı tespit edilmiştir. Bu sebeple insan vücudunun kolesterol seviyesi için oldukça faydalıdır. Ayrıca deve kuşu yumurtasının temel olarak insan vücudu için çok daha sağlıklı kabul edilen doymamış yağdan büyük oranda barındırdığı ve diş çürümelerini önlediği, diş ve ağız sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu saptanmıştır.

Pek çok ülkede devekuşu yetiştiriciliği biraz daha revaçta iken Türkiye’de ise nadir ve kazançlı bir girişimcilik fırsatı olarak göze çarpıyor. Devekuşu yetiştiriciliği bildiğimiz çiftlik işletmeciliğinin tamamen ötesinde, bambaşka bir alandır. Devekuşlarının bakımları zahmetli ve zordur. Bununla birlikte kar marjı yüksek bir girişimdir. Maliyeti 50 liranın altında olan 1 devekuşu yavrusunu yetiştirerek etini ve yumurtalarını kolayca nakde çevirebilirsiniz. Devekuşunun eti ve yumurtası yüksek fiyatlara alıcı buluyor. 1 kg etin satış fiyatı 80-100 lira arasında gidip gelirken, yaklaşık 2 kg ağırlığındaki bir devekuşu yumurtası ise 120-150 lira aralığında değişiyor.

Devekuşu çiftliği için ihtiyacınız olan tek şey küçük bir arazi. Ayrıca devekuşunun eti ve yumurtası dışında, derisi, tüyü, gagası ve hatta tırnakları ticarete konu olabiliyor. Bunların giyim, süsleme, kimya ve kozmetik sanayide taliplileri bulunmaktadır. Son olarak devekuşu gözlerinin de göz cerrahisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Devekuşu Çiftliği Nasıl Açılır?

♦ Çiftliğinizden gelir elde etmek için hangi tür devekuşu ürünlerini satacağınıza karar verin. Devekuşu eti ve devekuşu postu başlıca iki gelir kaynağıdır. Aynı zamanda devekuşu yumurtası ve tüyü de satabilirsiniz ve bunun için devekuşlarını kesmenize gerek kalmayacaktır.

♦ Devekuşu çiftliği kurmak için 1 ve 3 dönüm arası alana ihtiyacınız olacaktır. Kuşlarınızı kötü hava koşullarından korumak için basit bir barınak yapmak ve devekuşlarının kaçmasını engellemek için çitler inşa etmek gerekir.

♦ Devekuşları her gün galonlarca su içer. Bu yüzden devekuşu çiftliğiniz için yeterli miktarda yem ve su tedarik edin. Suyun temiz olması önemlidir. Özellikle devekuşları için formüle edilmiş özel yemler bulunmaktadır. Bunların yanında gıda çeşitliliği bağlamında çim ekebilirsiniz.

♦ Yetiştireceğiniz devekuşunun türünün seçimi de vermeniz gereken önemli bir karar olacaktır. Kırmızı boyunlu ve mavi boyunlu devekuşları genellikle daha büyük ve daha agresif olur. Siyah Afrika devekuşları daha küçük olurlar ve idare etmek daha kolaydır. İlk kez deve devekuşu yetiştirecek olanların Siyah Afrika devekuşlarını tercih etmeleri tavsiye edilir.

♦ Devekuşu satın alırken yumurtadan çıkmamış yavruları, ya da yetişkin devekuşlarını tercih etmeniz yerinde olur. Yumurtadan çıkmamış daha ucuzdur ancak düzgün bir şekilde büyütmek zaman alır ve uzmanlık gerektirir. Yetişkin devekuşları kısa sürede yeni yumurtalar verir; bu yüzden daha pahalıdır.

Profesyonel bir bakım ile 1 yıl içinde devekuşlarınız kesilecek ağırlığa ulaşacaktır. Bir devekuşunun bu süre sonunda ortalama et verimi 30-40 kg olmaktadır. Ayrıca yetişkin 1 deve kuşu yılda 50 – 70 adet yumurta vermektedir.

Devekuşu Çiftliği Kurmak Karlı Bir Yatırım mı?

Bu sorunun en iyi yanıtı sanırım aşağıdaki tablo olacaktır. Yavru olarak tanesini 250 TL’den aldığınız yavru devekuşlarını 1 yıl sonunda kesebileceğiniz gibi sadece yumurta ve tüy üretimi için de yetiştirebilirsiniz. Ortalama bir devekuşunun 40-50 yıl yaşadığını da belirtmemizde fayda var.

Devekuşu ürünlerinin satışından elde edilen kazançlar şu şekildedir:

Önemli Uyarı

Devekuşu çiftliği açmadan önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin almanız gerekiyor. Ayrıca bir veterinerle temas kurun ve devekuşlarını veya canlı yumurtaları çiftliğe getirmeden önce kontrol etmesini sağlayın.

Türkiye'nin En Büyük Deve Kuşu Üretim Çiftliği Çanakkale'de

Çanakkale’de hobi amaçlı açılan deve kuşu çiftliği şimdilerde Türkiye’nin en büyük deve kuşu çiftliğine dönüştü. Bir tanesi 2 kiloyu bulan deve kuşu yumurtası 120 liradan satılıyor. Deve kuşu eti ise 70 lira.

 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!