Franchise Hakkında Merak Ettikleriniz

Doğru franchise
nasıl seçilir?

Doğru franchise
nasıl seçilir?

Franchising, hali hazırda kanıtlanmış ve az riskli bir işe sahip olup, kendi işinin patronu olmak isteyen girişimciler için en doğru seçenek. Ana şirketten ve hatta diğer franchise sahiplerinden destek alabilir, işinizi hızla büyütebilirsiniz. Birçok şey sayabiliriz burada fakat biz en zor kısımda size yardımcı olmak istiyoruz. Doğru franchise nasıl seçilir?

Çalışmak istediğiniz sektör hakkında genel bir fikre sahip olsanız bile, her bir sektörde çeşitli fırsatlar ve fiyat aralıklarında çok sayıda seçenek vardır ve birçok web sitesi ile bunlara ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Fakat en kaliteli ve güncel bilgilere ulaşabileceğiniz tek adres “baskais.com”, iş fikirleri, iş dünyası haberleri ve güncel bayilik haberleri ile ihtiyacınız olan tüm bilgiyi tek çatı altında toplar ve hem işinizi kolaylaştırır hem zaman kazandırır.

Kendinize sormanız gereken sorular

Ne aradığınız ve ne yapmak istediğiniz hakkında pek fikre sahip değilseniz kendinize şu soruları sorarak yardımcı olabilirsiniz.

1.Kişisel hedeflerim neler?

Herkesin girişimci olmak için farklı motivasyonları vardır. İlk olarak hedeflerinizin ne olduğunu kendinize sorarak başlayın. Para kazanmak, evde daha fazla vakit geçirmek veya kariyerinizde girişimci bir adım mı atmak istiyorsunuz?

Gerçek hedeflerinizi belirleyerek, hangi sektörde franchise almanın bu hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olacağını da belirlemiş olursunuz.

2.Yatırım bütçem nedir?

Franchise maliyetleri, endüstriye ve belirli iş modellerine bağlı olarak büyük ölçüde değişim gösterebilir. Bazı başlangıç ücretleri 10.000 TL’nin altında iken bazıları 1 milyon TL’nin üstünde olabilir.

Örneğin, bir gıda bayisi almak, yalnızca işe başlamak için gerekli olan ekipmandan dolayı, evden yapılan ve b2b bir işten çok daha yüksek bir yatırıma yatırıma ihtiyaç duyacaktır. Ne kadar çok yatırım yapacağınıza ve hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerinize ulaşmada nelerin size yardımcı olacağına karar vermek size yani franchise alana kalmıştır.

3. Temel iş becerilerine sahip miyim?

Bazı ana şirket sahipleri, franchise adaylarının sektörel tecrübeye sahip olmasını istiyorlarsa da, onlara göre daha önemli olan şey, bir franchise adayının temel de olsa  işletme bilgisine sahip olması  ve sahip olduğu girişimcilik ruhudur. Başarılı bir girişim için müşteri odaklı olmak en önemlisidir.

İlgilendiğiniz sektörü ve iş modelini daralttıktan sonra, bir franchise seçme zamanınız geldi. Listenizi daha da daraltmanıza yardımcı olmak için, bir şirkette hangi nitelikleri aramanız gerekli onlara bakalım.

Bayilikleri için güçlü bir destek sistemi. Her şeyiyle en iyi şekilde çalışan, kurulu bir markaya dahil oldunuz fakat devamında, iş sürecinizin her aşamasında ana şirketin size nasıl yardımcı olacağını bilmeniz gerekir.

Personel seçimi, pazarlama, eğitim, yer seçimi, bölge koruması vb. destekler franchise alanlar için ana şirketler tarafından sağlanabilmektedir.

Uyumlu çalışma arkadaşları. Franchise sahipleri nasıl çalışıyor? Nasıl insanlar? Franchise sahiplerinin kurumsal çalışanlarla, ana şirketle birlikte çalışması ve tanıması, kısacası takım çalışması çok önemli.

Potansiyelinize yatırım yapın. Önemli olan sadece elde edeceğiniz gelir değil. İşi ne kadar sahipleneceksiniz, bu işi gerçekten yapmak istiyor musunuz, sizi bu iş için teşvik eden şeyler ne düşünün.

Bayilik anlaşmasını inceleyin. Bayilik sözleşmesini incelerken dikkat etmelisiniz. Destekler ve maddi konulara dikkat etmelisiniz. Franchse alırken gerekli ve yeterli desteği alamazsanız işinizi zorlaştırabilirsiniz. Pazarlama desteği sağlanıyor mu? Gelirden pay alınıyor mu? Ortalama kar oranları nedir ve aydan aya nasıl bir tablo çiziyor? Yapacağınız yatırımın geri dönüş süresi nedir? gibi birçok soru, sözleşme öncesi dikkat etmeniz gereken hususlardan sadece birkaçı.

Ana şirkete sorun. İzledikleri satış politikası ne? Pazardaki payları ne? Başarılı kampanyalar için yeterli bütçeye sahipler mi?

Bir franchise verenin net olması ve beklentilerini, isteklerini açıkça belirtmesi gerekir. Para karşılığı bayilik vermek kolaydır. Önemli olan bunu iyi bir takım çalışmasına dönüştürmek, uzun vadeli bir ortaklı kurabilmek ve karşılıklı olarak kazanabilmektir. Hem franchise alan hem de franchise veren karşılıklı olarak doğru kararlar almalı, iyice düşünmeli, her olasılığı tartmalıdır.

Etiketler:

  • franchise
  • yatırım
  • Girişim

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!