Ekonomi

Dubai'den Kuyumcukent'e
Büyük Akın Var

Dubai'den Kuyumcukent'e
Büyük Akın Var

Geçtiğimiz aylarda Dubai’den Kuyumcukent’e bir akın başladı hem de ne akın! 17 bin kişinin çalıştığı Kuyumcukent'te şu anda 200'ün üzerinde yabancı şirket bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu Dubai’li yatırımcılardan oluşuyor.

Mücevher İhracatçılar Birliği Başkanı Ayhan Güner, "Mücevher Sektör Buluşması"nda birlik üyeleriyle bir araya gelerek, sektörün gelişimi ve ihracattaki son durumu hakkında bir sunum yaptı.

Dubai’deki mücevherat şirketlerinin Kuyumcukent’e akın ettiğini belirten Güner, "Dubai’de pek çok sektöre olduğu gibi mücevherat sektörüne de yüzde 5 vergi geldi. Bu yüzden en az 100 yabancı şirket Kuyumcukent’e yatırım yapmayı seçti. Bu sıralar Dubai’den Kuyumcukent’e akın var"  şeklinde konuştu.

Mücevher İhracatçılar Birliği tarafından gerçekleştirilen politikaların olumlu sonuçlar ürettiğini belirten Güner, “Türkiye mücevher ihracatını 3,3 milyar dolar seviyelerine yükseltti. 3 milyar dolar sınırını aşmaya devam ediyoruz. Bundan sonraki ilk hedefimiz 5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmaktır. Tabi, yapmayı düşündüğümüz şeyleri başarabilirsek çok daha yüksek rakamlara ulaşabiliriz.” diye konuştu.

Sektörün en fazla ihracat yaptığı 5 ülkenin, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, ABD, Hong Kong ve Almanya olduğunu dile getiren Ayhan Güner, önümüzdeki dönemde ihracat yaptıkları pazarı daha da genişletebilmenin önemli olduğunu belirtti.

Sektörün 2017 yılında gerçekleştirdiği toplam ihracatın ortalama kilogram değerinin 721 dolar seviyesinde olduğunu açıklayan Güner, şöyle devam etti:

Yeni hedefimiz bu rakamları daha da yukarılara çekmek. Bu amacı yerine getirmek için planlarımızı yaptık. Şu anda dünyanın en güçlü montür endüstrisinin sahibi Türkiye’dir. Altın rafineri kapasitemiz yine dünya çapında güce ve itibara sahip. Ana girdilerimiz altın, gümüş ve pırlanta olduğundan; tasarım, işçilik, marka değerinden oluşan bir katma değer ihraç ediyoruz. Elmas borsamız aktif durumda ve şimdi sıra geldi değerli ve yarı değerli taşların işlenmesine geldi. İşletmelerimize yeni yetenekler kazandırarak sektörel gücümüzü daha da pekiştirmemiz gerekiyor. Türkiye olarak bir bu alanda bir dünya markasıyız. Buna rağmen şirketler bazında daha iyi olmamız gerekiyor. Burada en önemli engelimiz tasarımda özgünlüğü yakalamaktı. Bunun için önemli adımlar attık ve kendimizi geliştiriyoruz. Artık Türk tasarımcıları da tasarımlarını dünya çapında sergilerde satabiliyor.

Pırlanta Sektöründe Dubai Önemli Bir Fırsat Olabilir

Dubai’de pırlanta ticaretine yüzde 5 vergi geldiğini belirten Güner, Dubai’deki mücevhercilerin Kuyumcukent’e adeta akın ettiğini söyledi. Güner şunları kaydetti:

Suudi Arabistan bütün körfez ülkelerine baskı yapmaya devam ediyor. Bu nedenle Dubai’de pek çok alanda olduğu gibi mücevherat sektörüne de ek vergiler getirildi. Bu vergiden dolayı 100 yabancı şirket Dubai’den Kuyumcukent’e geldi. Daha geniş bir pencereden baktığımızda da körfezden Türkiye’ye genel olarak altın ve mücevherat sektörünün kayması söz konusu. Bütün körfez ülkeleri Suudi Arabistan kaynaklı ek vergilerden rahatsız, çünkü bölgenin ticareti Dubai üzerinden dönüyor. Dubai bizim için gerçekten önemli bir fırsat. Sadece mücevherat sektörü için değil, diğer tüm sektörlerimiz için fırsat. Orada bir ofisin açılması için talebimizi de Ekonomi Bakanlığı’na ilettik.

80 Üyemize Yeşil Pasaport Verildi

Güner, geçtiğimiz dönem Mücevher İhracatçıları Birliği olarak sektörün geleceği için önemli işlere imza attıklarını ifade ederek, "Toplam 250 üyemizi Alibaba.com’a ücretsiz üye yaptık, 600 firmayı kapı kapı dolaştık, 180 üyemize yeşil pasaport dağıttık. Dubai’de yerleşik firmaların Türkiye’ye yatırım yapmaları için kampanyalar gerçekleştirdik, tanıtım videoları hazırladık. Bu konuda çalışmalarımızı daha da ilerletmemiz lazım." Diyerek sözlerini noktaladı.

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!