Marka Hikayeleri

En Çok Arıza Yapan
Telefon Markaları
ve Modelleri

En Çok Arıza Yapan
Telefon Markaları
ve Modelleri

Dünyaca ünlü veri analizi ve araştırma şirketi blancco tarafından hazırlanan State of Mobile Device Repair & Security raporunun 2017 yılı son çeyrek sürümü yayınlandı. Raporda, dünya çapında veriler derlenerek en çok arıza yapan telefon markaları ve modelleri hangileri sorusunun yanıtı ortaya konuldu.

2017 yılında en fazla arıza yapan telefonların listelendiği raporda; markaya, modele ve işletim sistemine göre kırılımlara da ulaşabiliyoruz. Bu açıdan bakıldığında teknolojiyi yakından takip eden hemen herkesin ilgisini çekebilecek bir rapora göz atmanızda yarar var. İşte detaylar…

 

2017 yılında, özellikle son çeyrekte en fazla arıza yapan akıllı telefon markası %34 ile Samsung oldu. Onu %13 ile Xiaomi takip etti. Onu üçüncü sırada %9 ile Motorola yer alırken, dördüncü sırada ise LG kendine yer buldu. İlk 10 sırayı oluşturan diğer markalar ise sırasıyla şöyle: Lenovo, InFocus, HMD Global (Nokia), Huawei, OnePlus ve ZTE…

En Çok Arıza Yapan Telefon Modeli Xiaomi Redmi 4

Geçen yılın son çeyreğinde en fazla arıza çıkaran model ise %9 ile Xiaomi Redmi 4 oldu. Onu %6 ile Motorola Moto G (5S) Plus takip ederken üçüncü sırada ise Leonovo K8 Note yer aldı. Sıralamada HMD Global Nokia 6, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S7 Active, Xiaomi Y1, Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxl S7 Edge yer aldı.

Iphone 6 Kendi Kategorisinde İlk Sırada!

IOS işletim sistemine sahip cihazlar arasında en çok arıza yapanı ise iphone 6 imiş. Geçen yılın son çeyreğinde Apple cephesine bakacak olursak en fazla arıza çıkaran model %26 ile iPhone 6 olurken, onu yüzde 14 ile iPhone 6S takip etti. Üçüncülük koltuğunda ise iPhone 6S Plus yer aldı. Bu üç modeli sırasıyla iPhone 7 Plu, 6 Plus, 7, 5s, SE, 8 Plus ve 5 takip etti.

Akıllı Telefonlarda En Çok Hangi Arıza Görülüyor?

İstatistiklere baktığımızda dünya genelinde akıllı telefonların en çok kamerada yaşadığı problemler nedeniyle teknik servislerin yolunu tuttuğunu söyleyebiliriz. Neredeyse üretilen her 10 cihazdan 1’inde kamera problemi ortaya çıkıyor.

İkinci sırada ise dokunmatik ekran problemleri var. Ancak bu orana telefonun düşmesi nedeniyle kırılan ekranlar da dahil.

Üçüncü sırada ise %8 arıza oranı ile bataryada yaşanan sorunlar var. Raporda, kullanıcıların cihazlarını çok uzun süre şarjda bırakmalarının pil ömrünü kısalttığına veya bataryaların bozulmasına sebep olduğuna değiniliyor.

Etiketler:

  • android
  • ios
  • teknoloji
  • marka hikayeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!