İş Dünyası

En önemli çalışan
bağlılığı faktörü: Ücret

En önemli çalışan
bağlılığı faktörü: Ücret

En önemli çalışan bağlılığı faktörü: Ücret

 

Bilmeyenler için başlangıçta söyleyelim; Great Place To Work Enstitüsü (bundan sonra GPW), ticari kuruluşlara işlerini ve işyerlerini geliştirme konusunda hizmet veren bir araştırma ve danışmanlık kurumu. Geçtiğimiz hafta yayınladıkları İnsan Kaynakları Yönetimi ve Yönetici Anketi sonuçları, iş dünyasının kimi çok bariz, fakat her zaman üstünde durulmayan yanlarının altını çiziyor.

GTP, Türkiye özelinde yapılan anketin 48’i insan kaynakları üst düzey yöneticisi olmak üzere 92 katılımcı ile gerçekleştirildiğini söylüyor. Bu uzman katılımcı grubunun “Çalışan bağlılığı açısından en önemli 5 faktör nedir?” sorusuna verdikleri yanıtlarda ilk sırayı ücret ve yan haklar alıyor.
Kendisinden yapılması beklenen iş ve bunu yaparken işverene kiraladığı “zamanın” esas ederi konusunda sahip olduğu düşünce insanları bugün de başka iş düşünmeye iten en önemli faktörler. Bir noktada yeni fikirlerin ortaya çıkmasına, insanların yeni ürünler ortaya koymasına sebep oldukları için varlıkları da iyi üstelik. Fakat bunun özellikle bugünle çok alakası yok. İnsanların işlerini karşılığında aldıkları ücretler için yaptığı çıkarımı, son derece basit bir çıkarım.


Anket bu gerçeği önümüze koyduğu çalışan bağlılığı sorusuna aldığı yanıtla veriyor. Bir insanın işini daha benimseyerek yapmasının sebebinin, işini esas yapma sebebi olması haliyle çok doğal.
Yan haklar başlığı altında geçen sosyal hakların verilmesinin çalışan bağlılığı nezdinde en çok talep edilen ikinci şey olması, çalışan nezdinde bu konunun en çok eksikliği çekilen şeyler arasında yer aldığını gösteriyor olmalı.
Yöneticilerin ya da patronların aldıkları kararlarda hakkaniyetli olması ise üçüncü sırada yer alıyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 67’si etik dışı davranış ve mobbing konusunda çalışanların seslerini duyurabilecekleri mekanizmaların oturduğunu düşünüyor.
Ankette yönetime güvenebilme isteği yoğun olarak dördüncü sırada kendini gösteriyor. Son sırada ise sağlıklı olsun da nasıl olursa olsun dediğimiz takım atmosferi yer alıyor.

Gündem: Dijitalleşmek

Katılımcıların yüzde 59’u, yapay zekanın rolleri değil işleri devir alacağını düşünüyor. Şirketlerin 2020’ye giderken önlerine koydukları hedef müşteri beklentilerine anlık yanıt verebilecek ve üretkenliği artıracak yapılar inşa etmek. GTP bunun günümüzün dijitalleşmiş şirketlerini etkileyeceği kadar şirketlerin tamamını değiştireceğini düşünüyor.

Etiketler:

  • verimlilik
  • ücret
  • çalışan

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!