Girişimcilik Tavsiyeleri

Zurih’te
El Örgüsü ile Yapılan Ağaç
Tasarımcılar İçin
Bir İlham Kaynağı

Zurih’te
El Örgüsü ile Yapılan Ağaç
Tasarımcılar İçin
Bir İlham Kaynağı

Ernesto Neto'nun yeni eseri GaiaMotherTree, Zürih'te yerleştirildiği tren istasyonunda yolu oraya düşenlere görsel bir şölen sunuyor.

Kavramsal sanat, fikirlere daha fazla önem atfeden bir anlayış biçimidir. Yani bu akımda, fikrin kendisi eserden bile daha önemlidir. Kavramsal sanat anlayışı özellikle 1960-1970 yılları arasında dünya genelinde kendine takipçi bulmuş; daha sonra popülerliğini yitirmiştir.  Bu akımı benimsemiş bir sanatçı için her şey üretim malzemesi haline gelebilir; en uygun materyali bulur ve onu dönüştürmeye başlar.

Brezilyalı sanatçı Ernesto Neto da Zürih’e yolu düşenleri kendi yaptığı sanat ağacını görmeye bekliyor. Ernesto Neto, insanların kalabalık olduğu kamusal alanlarda deneyimler yaşatan eserler ortaya koyması ile tanınan bir sanatçı. Son eserini de bir tren istasyonuna yerleştirdi. 19 metreden uzun bu heykelin adı GaiaMotherTree… Yeşil ve turuncu renklerin hakim olduğu ve tamamen el örgüsü olan bu eser, tren istasyonunun ortasında adeta çölün ortasındaki bir vaha gibi ziyaretçilerini karşılıyor.

Yerleştirme çalışması 27 kişi tarafından parmak tığ işi denilen bir şekilde örüldü. Yapımı birkaç hafta süren GaiaMotherTree hassas bir eser. Üzerine oturulacak kadar güçlü değil ancak iyaretçilerin fiziksel formlara dokunup deneyimlemelerini istiyor. Sanatçı dokunmaya ek olarak GaiaMotherTree’yi dengeleyeceğini düşündüğü için zerdeçal, karabiber, karanfil, kimyon gibi bitkilerin poşetlerde baharatlarını da ağacın üst noktalarına asmış. Bu kokularla ziyaretçilerin daha sakin ve rahatlamış hissedeceğine zemin hazırlatacağını öngörüyor.

Neto bu heykeli yaparken Brezilya’nın Amazon bölgesinde yaşayan bir yerli kabilesinden ilham almış… Huni Kuin adı verilen bu yerli topluluğun mensupları, sahip oldukları ritüellerde doğa ile manevi bir bağ kurduklarını iddia ediyorlar. Neto da 2013’ten beri bu topluluğa inceliyor ve onlardan ilham almaya devam ediyor. Yerlilerin sahip oldukları ritüeller, değer yargıları, topluluk hissi ve zanaat, esere ilmik ilmik işlenmiş…

GaiaMotherTree 29 Temmuz’a kadar Zürih ana tren istasyonunda sergilenmeye devam edecek. Kreatif olduğunu iddia eden hemen herkesin Zurih’e gidemese de internetten bu eseri incelemelerinde fayda var.

Etiketler:

  • design
  • gaiamothertree

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!