Girişimcilik Tavsiyeleri

Fizibilite Analizi Nedir?
Nasıl Yapılır?
Niçin Önemlidir?

Fizibilite Analizi Nedir?
Nasıl Yapılır?
Niçin Önemlidir?

Fizibilite analizi, basitçe bir uygunluk analizidir. Yapılacak bir işin bir olası senaryolarını öngörerek bunlara bağlı çıkarımlarda bulunmaya yarayan; nihayetinde daha isabetli kararlar alınabilmesine zemin hazırlayan bir analizdir. Bu noktadan hareketle tanımımızı genişletecek olursak, fizibilite analizi; bir projeye başlamadan önce tüm olasılıkların hesaplanarak maliyetlerin, gelirlerin ve risklerin ortaya konulması ve bu veriler doğrultusunda projeye devam edip etmeme kararının verilmesidir.

Bir girişimci olarak detaylı bir fizibilite analizi yapmış olmanız oldukça önemli. Adım adım ilerlemek kaydıyla, önünüzdeki süreçte karşınıza çıkabilecek hemen her şeyi denkleme dahil ettiğinizde belirsizlikleri büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz. İş planınıza veya gelir modelinize dair eksiklerinizi saptamak, daha önce öngöremediğiniz birtakım risklerin farkına varmak, süreç içinde karşılaşacağınız maliyetleri göz önüne getirmek daha doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Bir girişimci olarak iş fikrinizi hayata geçirmeden evvel belirsizliklerden arınmaya ve iş planınızın doğruluğunu teyit eden kanıtlara ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Fizibilite Analizi Nelerden Oluşur?

Fizibilite analizine konu olan şeyler sektörden sektöre değişecektir. Bir kafe ya da restoran açarken karşınıza çıkacak tablo ile kimyevi temizlik sektöründe üretim yapan bir firmaya konu olacak analiz kalemleri birbirinden oldukça farklı olacaktır. Bu yüzden hangi alanda faaliyet gösterecek iseniz önce sektörünüze özgü dinamiklere hakim olmanız gerekiyor. Gerekli hukuki izinler, personel temini, yatırım maliyeti, gelir modeli, karlılık oranı veya iş güvenliği gibi unsurlar, tamamen faaliyet göstereceğiniz sektöre balı seyredecek.

Her sektör; üreticiler, tedarikçiler, dağıtımcılar ve müşteriler olmak üzere kendi oyuncularından oluşur. Sektöre bağlı olarak bu ilişki ağın içine devlet kurumları, düzenleyici kuruluşlar ve meslek odaları gibi farklı unsurlar da dahil olabilir. Bu geniş çevre sizin sürekli olarak ilişki içinde olacağınız iş ağınızı oluşturur. Bir girişimci için tüm bu ilişkilerin farkında olmak ve belki de yönetmek oldukça zorlu bir süreçtir. Belirli bir büyümeye ulaştığınızda yetkilerinizi yavaş yavaş devrederek daha kritik noktalarda bulunmanız gerekecektir.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak, iyi bir fizibilite analizi aşağıdaki maddelerden büyük bir kısmını kapsamalıdır:

♦ Güncel pazar analizinin yapılması
♦ Pazardaki olası pozisyonunuzun değerlendirilmesi
♦ Pazardan pay alabilmek için yapılması gerekenlerin planlanması
♦ Yıllara ve aylara göre büyüme planlarının yapılması
♦ Gelir ve giderleri sürekli olarak takip etmek, giderlerdeki olası artışlara yönelik çalışma yapmak

Fizibilite Analizi Niçin Önemlidir?

Fizibilite analizi kendinizi, rakiplerinizi ve sektörü anlamanıza yardımcı olur. Bu 3 unsuru kavramadan herhangi işte başarılı olmanız pek olası değildir. Zira sektörlerin de tıpkı canlı organizmalar gibi belirli bir yaşam döngüleri vardır: Doğum, büyüme, yetişkinlik ve ölüm… Sektörünüzün hangi yaşam döngüsünde sizin için oldukça önemli bir veridir. Hala gelişmekte olan, büyümesini henüz tamamlamamış sektörlerde rekabet daha sert olacaktır. Buralarda fiyata dayalı rekabet etmeniz gerekebilir. Belki de bu analiz sayesinde fason üretim yaptırma kararını alacak ve ayakta kalan siz olacaksınız.

Olgunlaşmış sektörlerde ise genelde belli başlı şirketler, alanı belirler ve bu şirketlerin çok fazla değişikliğe tahammülü yoktur. Yeni bir girişimci iseniz bu türden pazarlama bir çeşit inovasyon ile girmelisiniz, aksi halde tutunma şansınız olmaz.

İyi bir fizibilite analizi çıkarmak istiyorsanız olaylara dışarıdan bakmaya son verin. En gerçekçi pazar analizi, ancak o pazarın içine girilirse yapılabilir. Potansiyel müşteriler ile diyalog kurmak iyi bir başlangıç olabilir. Bu insanlar ürün veya hizmetiniz hakkında duymak istediğiniz, duymak istemediğiniz (ancak duymanız gereken) her şeyi söyleyebilir.

Fizibilite çalışması yaparken sormanız gereken sorular listesi:

♦ Müşterim kim?
♦ Rekabet alanın özellikleri neler?
♦ Müşteriye sağlanan yarar ne?
♦ Rakiplerimden ne farklarım, rakiplerime göre ne avantajlarım var?
♦ Pazarın karakteristik özellikleri neler?
♦ Aşılması gereken mali ya da bürokratik engeller var mı?
♦ Hedef pazarın demografik özellikleri neler?
♦ Ekibimde kimler var?
♦ Ne gibi deneyimlerimiz ve bilgi birikimimiz var?
♦ Hangi eksikliklerimiz var?
♦ Birbirimizden nasıl yararlanabiliriz?
♦ Hangi hizmet ve/veya ürünleri sunuyorum?
♦ Bu hizmet/ürün için ne kadar talep var?
♦ Bunları nasıl koruma altına alabilirim?
♦ Prototipleri nasıl ve ne kadar zamanda hazırlayabiliriz?
♦ İşi başlatmak için ne kadar nakde ihtiyacım var?
♦ Ne kadar satış yaptığımda pozitif nakit akışına dönebilirim?
♦ Karlılık oranım nedir?
♦ Bu şartlarda işletmem uzun süre hayatta kalabilir mi?
♦ Ulaşmam gereken kilometre taşları neler?
♦ Öngörülerimde sapmaya neden olabilecek maliyetler neler olabilir?

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • fizibilite analizi

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!