İş Dünyası

Fly Like a President
Devlet Başkanı Gibi
Uçuran Kampanya

Fly Like a President
Devlet Başkanı Gibi
Uçuran Kampanya

Kosta Rika Cumhurbaşkanı Luis Guillermo Solis, 2014 yılından beri görevde olan bir devlet adamı… Kosta Rika tarihindeki tüm devlet başkanlarından daha fazla seyahate çıkmış olan Solis, 30 kez ülke dışına uçmuş, Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’da 25 farklı ülkeye gitmiş. Bu durum da halkın kendisine “Travelling President” (Gezgin Başkan) lakabını takmasına neden olmuş. Ülkenin en büyük seyahat şirketlerinden biri olan Destinos da sayın başkanın bu sıra dışı aktivitesini bir reklam kampanyasının ana fikri yapmaya karar vermiş: Fly Like a President, yani Başkan Gibi Uç!

Reklam ajansı McCann tarafından yaratılan Fly Like A President kampanyası, Guillermo Solis'in resmi seyahat rotasını takip ederek müşterilerine bu ülkelere yapılacak uçuşlarla ilgili fırsatlar sunuyor. Kampanya hali hazırda volacomoelpresidente.com internet sitesi üzerinden yürütülüyor. Cumhurbaşkanının ajandasına göre sürekli güncellenen site; o anda Solis’in nerede olduğunu ya da nereye gitmekte olduğunu da gösteriyor. Fly Like a President kampanyasına katılmış olan müşteriler ise söz konusu ülkelere seyahat etmek isterlerse indirimli fiyatlardan yararlanıyorlar. Başkan Solis gideceği yere varır varmaz, o ülkeye yapılan uçuşlarda sınırlı bir süre %20 indirim devreye giriyor ve başkan ülkeden ayrılana kadar fiyatlar sabit kalıyor.

Cumhurbaşkanına Seyahat Önerileri

Kampanya bununla da sınırlı değil; volacomoelpresidente.com adlı siteyi ziyaret eden vatandaşlar, başkana seyahat önerilerinde bulunabiliyor. Solis’in henüz gitmediği ya da gitmekten imtina ettiği ülkelerle ilgili cumhurbaşkanıyla doğrudan iletişim kurabilmek adına bir Twitter akışı oluşturulmuş. Bu akışta özellikle insan hakları, ekonomi, sürdürülebilirlik gibi konularda Kosta Rica’nın örnek alması gereken ülkeler ön plana çıkıyor. Böylece vatandaşlar, cumhurbaşkanına “Finlandiya’yı ziyaret edip oradaki vergi uygulamalarını Kosta Rika’ya getirmeye ne dersiniz?” gibi önerilerde bulunabiliyor.

İnsanlara Fikirlerini Duyurma Şansı Verdi

Temelde indirimli uçuk bileti sunan bu kampanya, insanlara politik ve ekonomik konularda eleştiri yaparken ve fikirlerini devlet başkanına duyurma şansı veriyor. Bu sayede Kosta Rica’da halkın büyük ilgisini çeken kampanyanın internet sitesi tam 1,5 milyon ziyaretçi almış. 4 milyon nüfusa sahip bir ülke için oldukça etkileyici bir istatistik… Bahsettiğimiz Twitter akışı 67k takipçiye ulaşırken, Başkan Solis’e tam 4700 tweet atılmış.

Sonuç olarak, Fly Like a President kampanyası toplamda 1.5 milyon sosyal medya etkileşimi kazanmayı başarmış. Destinos’un bilet satışları ise turizm sezonu olmamasına rağmen kampanya başladığından bu yana %38 oranında artmış. Fly Like a President, bir ülkenin kendine özgü durumunu akıllıca kurgulayarak mükemmel sonuçlar üretmiş bir iletişim kampanyası ve herkesin ilham alması gereken bir pazarlama hikayesi…

Etiketler:

  • iş dünyası
  • fly like a president
  • marketing

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!