Franchise Hakkında Merak Ettikleriniz

Franchising Hakkında
Merak Ettikleriniz – 3

Franchising Hakkında
Merak Ettikleriniz – 3

Bir Mağazayı Ziyaret Ettiğimde Oranın Franchise Veren Tarafından Mı Yoksa Franchise Alan Tarafından Mı İşletildiğini Nasıl Anlarım? 

Sadece ziyaret ederek bunu cevaplamak zordur. Birçok şirketin franchise alan tarafından işletilen mağazalarının yanında şirket tarafından sahip olunan ve işletilen mağazaları da vardır. Böylece, aynı isme sahip olan iki mağazadan birinin franchise alan tarafından, diğerinin şirket tarafından yürütülüyor olması tamamıyla mümkündür. Her iki şekilde de ürünler, servisler ve kalite aynı olmalıdır.

Franchising Ne Kadar Yaygındır?

Franchise sisteminin çıkış ülkesi Amerika’dır. Amerika’da 2015 rakamlarıyla perakende sektörünün % 50 satışı franchising sistemiyle yapılmaktadır. 780.000 franchise işyeri olup, 8.8 milyon kişi bu sektörde çalışmaktadır. Amerikan Gayri Safi Milli Hasılasının % 3’ü yani 552 milyar dolarlık kısmını Franchise sistemi üretmektedir.

“Business Format Franchising Nedir?

Business format franchising’de, franchise veren franchise alana, kuruluşu yönetme ve işletme için tamamlı bir plan verir. Plan, işin önemli adımları hakkında, işletmenin en önemli sıkıntılarına değinerek adım adım prosedürler içerir ve franchise alanın yüzleşebileceği işletme kararları için tam bir kalıp içerir. Business format franchise almanın en büyük avantajı ise “sistemin”, mal ve servisi dağıtma yolunun, geliştirilmiş, test edilmiş ve markayla ilişkilendirilmiş olmasıdır. Sonuç olarak, başarılı bir perakende konsepti genişlemesi, şirket tarafından sahip olunan genişlemeye göre daha hızlı ortaya çıkabilir.

Business format franchise ile gerçekleştirilen satışlar 1990lar ve 21. yüzyılın içine kadar istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam etti. 2001’de, business format franchising’i  ve ürün dağıtımı franchising’i (product distribution franchising) karşılaştırılınca, business format franchising’in 4.3 kat daha fazla kuruluşa, 4 kat daha fazla işçiye, 2.5 kat daha fazla kadroya ve yaklaşık 3 kat daha fazla kar üretimine sahip olduğu görülmüştür.

Franchising’te Hızlı Büyüyen Endüstriler Nelerdir? 

Ekonomi daha çok hizmet ve teknoloji odaklı oldukça, daha çok kadın iş hayatına girdikçe ve nüfusun daha büyük bir oranı yaşlanmaya başladıkça, franchising’teki büyüme alanları da bu değişimlere cevap veriyor. Franchising içerisinde hızlı büyümeye devam etmesi beklenen endüstri kategorileri gıda, fast-food, ev tamiri ve tadilat, halı temizleme, ev eşyaları, diğer çeşitli bakım ve temizleme servisleri; muhasebe, posta işleme, reklam servisleri, paketleme ve kargo, personel ve geçici yardım hizmetleri, basım ve kopyalama servisleri gibi iş destek servisleri; otomotiv tamiri ve hızlı yağlama ve ayarlama gibi servisler; ve çevre servisleri, kuaför salonları, sağlık yardımı ve servisleri, bilgisayarlar, giyim, çocuk servisleri, eğitici ürünler ve servisler, ve telekomünikasyon servisleri gibi diğer alanları içerir.

Bir franchise’a yatırım yaparken endüstri büyümesini de göz önünde bulundurmak önemliyken, hızlı büyümenin her zaman başarı getirmeyeceğini de akılda tutarak bir franchise şirketinin takip geçmişini analiz etmek daha önemlidir. Çok hızlı büyüyen bir franchise organizasyonu, bütün bölümlerde destek sağlayacak bir hizmet takımına sahip olmayabilir. Sonuç olarak, business format franchising’de uzun vadeli trendler istikrarlı ve somut bir büyümeyi gösterir. Her işte doğal olduğu gibi bazıları yolun kenarına düşecektir, fakat diğerleri yarının başarılı franchise hikayelerini oluşturabilir.

Spesifik Olarak Ne Tür İş Alanları Franchising Veriyor? 

Neredeyse hayal edebileceğiniz her türlü iş. Uluslararası Franchising Birliği şu anda üyelerini tanımlamak için 75’ten fazla kategori listeliyor. Tipik olarak, franchising’I düşündüğünüzde aklınıza ilk olarak fast food ve restoranlar gelir, fakat franchising neredeyse A’dan Z’ye bir spektrumu kaplar, reklam/doğrudan postadan yapıya, arkadaş bulma hizmetlerinden ev muayenesine, güvenlik sistemlerinden film satışı ve kiralamasına kadar yayılır. Baskı ve kopyalama servisleri, hizmetli servisleri, bilgisayar servisleri, temizlikçiler, çim bakımı servisleri, emlak, hotel ve moteller ve seyahat acenteleri, franchising’I yerleşmiş endüstrilere başarılı bir şekilde uygulamanın mükemmel örnekleridir.

Franchising’in “Benzer Görünme” Özelliği Bir Dezavantaj Mıdır? Tüketiciler Çeşitlilik İstemiyor Mu?

Gittikçe hareketli hale gelen Türk tüketiciler franchise ürünleri ile hizmetlerinin istikrarlı kalitesini beğenmiştir ve buna bağlı kalmıştır. Bugün, nereye giderlerse gitsinler, insanlar aynı kaliteyi bekler ve isterler, bu yüzden tüketiciler franchise kuruluşlarını bu kadar tercih ediyorlar. Bir franchise mağazasını, restoranını veya otelini dışarıdan kolaylıkla tanıma gücü içeride hiçbir sürpriz veya hayal kırıklığı olmayacağını garanti eder. Basitçe, halk ne beklediğini bilir ve onu bu şekilde sever.

Franchise Satın Almadan Önce Neleri Gözden Geçirmeliyim? 

Önerilen noktalar arasında:

 1. Franchise işinde gerekli olan tecrübe türü
 2. İşin tamamen anlaşılması
 3. İşi yürütmek için gerekli olan saatler ve kişisel taahhütler;
 4. Franchise verenin kim olduğu, takip kaydının ne olduğu, ofis görevlileri ve direktörlerinin iş tecrübesi;
 5. Sistemdeki diğer franchise alanlar (franchiseeler) ne durumdalar;
 6. Franchise’a girmenin ne kadar tutacağı;
 7. İşi yürütme hakkını sürdürmeye devam etmek için ne kadar ödeyeceğiniz;
 8. Franchise verenden (franchisor) satın almanız gereken ürünler veya servislerin olup olmadığı ve bunların nasıl ve kim tarafından sağlanacağı;
 9. Franchise ilişkisinin ne şartlar ve koşullar altında durdurulup yenilenebileceği, ve geçen yıllarda kaç franchisee’nin sistemi bıraktığı;
 10. Franchisor’ın ve sisteminin ekonomik durumu.

Franchising Hakkında Merak Ettikleriniz – 4 için buraya tıklayın.

Bayilik veren firmaların ilanları ve franchise şartlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

 • franchise
 • franchising

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!