Franchise Hakkında Merak Ettikleriniz

Franchising Hakkında
Merak Ettikleriniz – 4

Franchising Hakkında
Merak Ettikleriniz – 4

Açıklama Belgesinde Sunulan Bilginin Doğru Ve Kesin Olduğundan Nasıl Emin Olabilirim? 

Kesin olmayan bilgilerin ve yanlış beyanların ticari cezaları gibi yaptırımları olmasına rağmen, tamamıyla emin olmanın bir yolu yoktur. Fakat, franchisor ile yapılan yazılı anlaşmada belirtilen maddelere göre hem franchisor hem Franchiseeyasal olarak karşılıklı sorumludurlar.

Bir Franchise Satın Almak İçin Ne Yapmalıyım? 

Yapılacak ilk şey, franchise teklif eden şirketleri belirlemektir.

BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yatırıma ne kadar para sağlayabileceğiniz ve maliyeti nereden karşılayabileceğinize karar vermeniz gereklidir. Franchise satın alırken dikkatlice soruşturma yapmanız gerekir. Franchise ilişkisinin gerekliliklerini incelemeniz gerekir. Örneğin, size sağlanan eğitim ve desteği, lokasyon bulma ve geliştirmede sağlanacak yardımı, envanter kaynağı ve araçları soruşturmanız gerekir. Şirketin büyüme oranını ve gelecekteki potansiyel büyümesini araştırmalısınız. Ayrıca, saygı duyduğunuz profesyonellerden ve iş adamlarından tavsiye almalısınız. Akıllıca satın alım yaparak, franchise’ı satın alıp almamak konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Franchise Satın Almak İçin Ne Tür Bir Yatırım Gereklidir? 

Yatırım gereklilikleri muazzam oranda değişkenlik gösterir. Bu, tamamen endüstriye ve işin tipine bağlıdır. Tamamen baştan yapılan bir girişim, seçilen franchise’a bağlı olarak veya işi yürütmek için gayrimenkule sahip olmak veya kiralamak gerekip gerekmediğine bağlı bir şekilde,  20.000$ veya daha azından, 1.000.000$ üzerinde bir tutara mal olabilir. Dahası, çoğu franchisor için ilk franchise ödemesi 15.000$ ile 30.000$ arasındadır. Franchisor’ların yüzde yetmişi ilk franchise ödemesi olarak 40.000$ veya daha az ister. Ortalama yatırım, gayrimenkul harcamaları dışında, 150.000$ ile 300.000$ arasındadır.

Başarılı Bir Franchisee Olur Muyum?

Başarılı bir franchisee, parçası olduğu endüstriye, franchise şirketine ve genel franchise sistemine uyumlu olmalıdır. Kendinize sormanız gereken önemli sorulardan bazıları: Fiziksel olarak, tecrübe, eğitim, öğrenme kapasitesi, mizaç ve finans yetenekleri bazında endüstriye uygun muyum? Bana en cazip görünen iş türü nedir; örneğin, yemekle, mekanik şeylerle, insanlarla, gayrimenkul ile, kitap ve kayıtlarla, spor eşyaları vb. ile çalışmayı seviyor muyum? Sıkı çalışmaya ve finansal riskler almaya hazır mıyım? Danışmanlarım, ailem ve arkadaşlarım uyumlu ve eğitilebilir olduğumu düşünüyorlar mı? Denetime nasıl tepki veriyorum? Yalnızlığı seven, otorite ve kısıtlamalardan hoşlanmayan bir yapıya mı sahibim, yoksa rehberlik ve yönlendirmeleri mutlulukla kabul edebilir miyim? Franchise’da pasif bir yatırımcı olarak davranmayı tercih ediyorsam, şirket bunu kabul edecek mi? Şirketin imajı, ürünleri ve servisleri hakkında kişisel olarak ne düşünüyorum? Bu tür sorulara vereceğiniz doğru cevaplar bir franchisee olarak potansiyel başarınızı görmenizde yardımcı olabilir.

Para Kaybetmeyeceğimden Nasıl Emin Olabilirim?

Kimse bundan yüzde yüz emin olamaz. Franchisee’lerin çoğunluğu memnun ve başarılı iş insanları olmalarına rağmen, bazıları ekonomik kayıplar yaşamaktadır. Bu nedenle, size kâr ve kesin başarı “garanti eden” şirketlere karşı tedbirli olmalısınız. Bir şirket hakkında, gerçek olamayacak kadar iyi bir iddia duyarsanız, muhtemelen gerçek değildir. Franchisor tarafından edilen bütün kazanç iddialarını soruşturmak özellikle önemlidir. Fakat, kazanç iddiaları farketmeksizin, başarınızın sadece sıkı çalışma yoluyla gelebileceğine emin olmalısınız. Başarı veya başarısızlık sonuç olarak size bağlı olacaktır.

Özellikle sistem konusunda size yol gösteren dogrü bir Franchisor seçtiyseniz başarıyı yakalamak bu yönlendirmelere uyup uymamanıza bağlıdır.

Franchising Hakkında Merak Ettikleriniz – 5 için buraya tıklayın.

Bayilik veren firmaların ilanları ve franchise şartlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

  • franchising
  • franchise

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!