Franchise Hakkında Merak Ettikleriniz

Franchise (Franchising)
Nedir?

Franchise (Franchising)
Nedir?

Franchise Nedir?

Franchise (franchising) kelime anlamı olarak bayilik, acentelik anlamına gelse de, aslında kullanım şekli ve içeriği farklıdır.

Franchise (veya franchising), bir markanın imtiyaz sahibinin belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin ve destekle, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistem ve markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisidir. 

Franchise, başarılı bir iş fikri etrafında toplanan küçük girişimcilerin, büyük firmaya dönüşmesini sağlar.


ABD de doğan franchise (franchising) sistemi, verimli ve karlı bir sistem olmasından dolayı hızla dünyaya yayıldı. Tüketim potansiyelinin olduğu hemen her ülkede lider markaların  dükkanlarını görebilirsiniz.  


Franchising sisteminin uygulanmasında anlaşmayı yapan taraflar da özel isimler alır. İmtiyaz hakkını veren tarafa ‘franchisor’ denir. Franchisor; ürüne, hizmete, veya bilgi birikimine ve bunlara ait denenmiş, kalitesi kanıtlanmış ve başarılı bir markaya, isme sahip olan taraftır. 
Anlaşmanın diğer tarafı ise ‘ franchisee’ olarak isimlendirilir. Franchisee; franchisor’un ticari adını veya hizmet markasını, iş görme ve teknik yöntemlerini, sistemini bir bedel karşılığı alan taraftır. 
Bir bedel karşılığı satın alınan akıl ile girişimci, diğer yatırım modellerinden çok daha düşük yatırım ve işletme maliyeti ile, uluslararası standartlara, tecrübeye, kaliteye, teknolojiye adeta ortak edilmektedir.

 
Franchisee’nin franchisor’a ödediği bedel; isim, marka veya sistemi kullanma karşılığında ödenen bir başlangıç ücreti olan ‘Franchising Fee’ (Franchise Giriş bedeli) ve yıllık ciro ve kardan, anlaşmada belirlenen oranlarda, yüzde olarak ödenen ücretlerden yani ‘Royalty’ den (Sürekli Franchising Ödemesi) oluşur. Franchising sistemi sadece karşılıklı yapılan anlaşmayla sınırlı değildir, her iki tarafında birbirlerine karşı bir çok sorumluluğu vardır.

Franchise sistemini kullanan markalar rakiplerinin önüne geçmektedir. Yeni nesil markada büyüklük ve yaygınlık aramaktadır, bu yüzden alışveriş merkezlerinin zincir marka olmayanlara yer vermek bile istememesi, gelecekte franchise verenlerin nasıl üstünlük sağlayacağının bir göstergesi. Dolayısıyla girişimde bulunmak adımını attıktan sonra, zaman ve yeniliklere ayak uyurmak, yeni girişimcilerle ortaklık sağlayıp (franchise) işinizi büyütmek ve marka haline gelebilmek çok önemli.

Franchising Nasıl Alınır

Franchisee Olmadan Önce Sormanız Gereken 5 Soru İçin Buraya Tıklayın

Franchising almak için başarıya ulaşmanın kestirme yoludur diyebiliriz.

İş kurmak denildiğinde birçok insanın aklına franchising gelir çünkü insanlar franchising almanın başarıya ulaşmanın kestirme yolu olduğunu düşünür. 

Franchise almak istiyorsanız öncelikle hangi iş kolunu seçeceğinizi belirlemeli ve gereken şartları öğrenmelisiniz. Baskais.com’dan bayilik veren şirketleri bulabilir, birçok sektörden markaların franchise şartlarını öğrenebilir ve franchising başvurusu yapabilirsiniz.

Franchise - Franchising Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Doğru Franchise nasıl seçilir yazımız için buraya tıklayın.

 1. Pazar imkânları artan firmaların tercih edilmesi, azalan firmaların tercih edilmesinden elbette daha iyi olacaktır. Bunun anlaşılabilmesi içinse birtakım çalışmalar yapılabilmektedir. Örneğin; fizibilite çalışmalarına göre bir ürüne veya hizmete karşı ilginin ilerleyen dönemde ne denli canlı kalacağı kontrol edilebilecektir. Tabi ki halkın pazarlanacak olan ürüne karşı tavırlarının ölçülmesi de son derece önemlidir. 

 2. Franchise alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun bir diğer boyutu ise franchisorun işlere olan ilgisidir. İşini ciddiye alan bir franchisor, reklam faaliyetleri, kamuoyu yoklama çalışmaları vb. aktiviteler başta olmak üzere, markaya olan ilgiyi yüksek tutma çalışmalarını sürekli olarak devam ettirir. Böylece markanın değerinin düşmesi önlenir; aksine değerin yükseltilmesine çalışılır. Bu durumdan kazançlı çıkacak olan ise hem franchisor hem de franchiseedir.

 3. Franchiseelerin kendi bölgelerindeki tek franchisee olarak kalmaları önem arz eden bir durumdur.

 4. Marka/isim bilinir ve tanınır olmalı. Yatırımcıyı franchise almaya yönlendiren en önemli etken marka /isim olduğuna göre, markanın hangi kesimlerce, nasıl bilindiği üzerinde durulmalı. Değişik tüketici gruplarının görüşleri alınmadan franchise almaya karar verilmemeli.

 5.  Franchisor şirket yeterli eğitim, sürekli destek ve etkili bir pazarlama sunabilmeli. 

 6. Franchisor şirketin franchisee’leri ile ilişkileri iyi olmalı. Sistemin işleyişi, eğitimin yeterliliği açısından franchisor’ın bilgisi sorgulanmalı. 

 7. Franchisor şirket pazarlama kanalı olarak öncelikle franchisee’lerini kullanmalı. 

 8. Satışının çoğunu kendi dükkanlarında yapan ve malını, değişik kanallardan pazarlayan franchisor’lar tercih edilmeli. 

 9. Franchisor aleyhine açılmış dava olup olmadığı, gerekçeleri ve sonuçları öğrenilmeli. 

 10. Franchisee veya franchisor tarafından işletilen dükkanların satış ve maliyetlerinin detayları açıklıkla verilmeli. 

Diğer yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Franchise-Franchising’in Bayilik ve Acentelikten Farkı Nedir

Elbette, bayilik ile franchising birbirinden farklı kavramlardır.

Elbette, bayilik ile franchising birbirinden farklı kavramlar. Bayiler franchise olamazlar, çünkü bayi kapısına kendi adını asar. Bunun için bayi ana şirkete para ödemez, aksine bayiye kar payı bırakılır. Bayi toptancıdan kendi adına aldığı malı müşterisine satan, tamamen bağımsız üçüncü şahıs yani üretici ile tüketici arasındaki aracıdır. Franchisee ise isim hakkını satın aldığı markanın çatısı altında belli bir ürün veya hizmeti, belli standartlar çerçevesinde üreten veya pazarlayan yatırımcıdır. 
 

Etiketler:

 • franchising

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!