Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimciler İçin
Büyük Bir Sınav
Doğru Ortağı Bulmak

Girişimciler İçin
Büyük Bir Sınav
Doğru Ortağı Bulmak

Türkiye’de bir tabir yok mudur hepimizin ilgisi çeken, hayallerini süsleyen… Kendi işinin patronu olmak şeklinde ifade ettiğimiz girişimcilik aslında maaşlı çalışmaktan daha kolay değil. Bir işi kurmak da büyütmek de zor. Pek çok işi başarmak zorundasınız ve bunu yapabilmeniz için farklı yetenek ve becerilere sahip insanları bir araya getirmeniz gerekiyor.

Girişimci olmayı seçmek stresi fazla bir yaşam anlamına gelebilir. Araştırmalara da bunu kanıtlar nitelikte; patronların ortalama çalışma süreleri çalışanlarından daha fazla. Birçok girişimci bu yüzden ortaklaşa hareket etmeyi seçebiliyor. Böylece hem finansal risklerini paylaşmış oluyorlar hem de hakim olmadıkları bir uzmanlık alanından insanlarla hareket ederek başarılı olma şanslarını artırabiliyorlar.

Yalnızca stresi ve finansal riski paylaşmak bile şirket kurarken bir ortak ile hareket etmeniz için geçerli bir neden. Eğer ben kendi işimi kendim görürüm, ortağa da ihtiyacım yok diyenlerden iseniz biz sizi tutmayalım. Ancak istatistiklere göre en başarılı girişimler 2-3 ortakla kurulanlar. O yüzden bu kararı verirken bu istatistiği de göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Ortağını doğru seçmek ise bir girişimcinin verebileceği en kritik kararlardan biridir. Doğru insanlarla yola çıkmak hem başarılı olma oranınızı artıracak hem de o basamakları çıkarken karşılaştığınız onlarca zorluğun üstesinden birlikte gelebilmenize zemin hazırlayacak. Yanlış bir ortak ile yola çıkarsanız da büyük ihtimalle başarısız olacaksınız. Bununla kalmayıp elinizdeki sermayeden olabilir, değerli zamanınızı heba edebilirsiniz.

Peki bir girişim kurarken yola çıkmayı düşündüğünüz insanların doğru ortak olup olmadıklarınız nasıl anlardınız?

1. Kendinizi İyi Tanıyın ve Sizi Tamamlayacak Ortağı Bulun

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız en önce kendinizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Piyasa iş yapmak ve uzun süre hayatta kalmak gerçekten kolay değil. Şunu da yaparım bunu da yaparım o zaten beden sorulur, bu işin piri benim kafasıyla yola çıkarsanız baştan kaybettiniz demektir. Ne yapabileceğinizi ve ne yapamayacağınızı iyi analiz edin, ortağınızda sizin eksik kaldığınız yerleri tamamlayacak özellikleri arayın.

2. Birlikte Çalışma Becerinizi Test Edin

Bir şirketin başarılı olması için tüm parçaların uyumlu bir şekilde çalışması gerekir. İnsanların kişisel becerileri elbette son derece önemli ancak sinerji sağlanmazsa bir startup’ın başlangıç maliyetlerini uzun süre karşılaması zor olacaktır. İş kurmak istediğiniz kişi eski bir çalışma arkadaşınız da olabilir, bir sektör etkinliğinde tanışmış olduğunuz bir profesyonel de. Önemli olarak birlikte çalışmayı ne ölçüde başarabildiğiniz ve şirketle ilgili verilecek kararlarda ne ölçüde mutabık kalabildiğiniz… Kendi şirketinizi kurmadan önce, bu işi serbest olarak yaparak (mümkünse) potansiyel ortağınızla olan iletişiminizi test edebilirsiniz. İşler gidip gelmeye başladıkça, para gelip gitmeye başladıkça ve en önemlisi stresli süreçler yaşadıkça daha önce düşünemediğiniz birçok şeyi yaşayarak test etme şansınız da olacaktır.

3. Bağlantılarınızı Artırın ve Networkunuzu Güçlendirin

İş hayatında başarılı olmanın bir diğer kuralı da hangi sektörde olursanız olun hangi işi yaparsanız yapın güçlü iş bağlantılarınıza sahip olmanız gerektiğidir. Bağlantı oluşturmak en az işinizi iyi yapmak kadar önemlidir. Bunun için sosyal olmaya ve toplantılara, konferanslara, etkinliklere katılmaya özen gösterin. Buralarda birçok insanla tanışarak networkunuzu genişletin. Kimin desteğine, ne zaman ve ne şekilde ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Ayrıca hem kişisel hem de şirketinize ait sosyal medya hesaplarına (özellikle linkedin) gelen mesajları özenli bir şekilde yanıtlayın.

Başka iş olarak biz, farkı yaratan temel unsurun doğru ekibi kurabilmek olduğuna inanıyoruz. Doğru ekibi kurabilmek için de evvela doğru bir ortak ile yola çıkmanız gerekecektir.

Etiketler:

  • ortak bulmak
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!