Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimciler İçin
Maliyetlerini
Kontrol Altına Alma
Taktikleri

Girişimciler İçin
Maliyetlerini
Kontrol Altına Alma
Taktikleri

Bir girişimcinin dikkat etmesi gereken şeylerin başında harcamalarını kontrol altında tutması geliyor. Harcama kalemlerinizi öyle sıkı takip etmelisiniz ki Merkez Bankası’nın kemer sıkma politikaları sizinle kıyaslandığında müsriflik olarak algılansın!

Şaka bir yana, ülke ekonomisi zor zamanlardan geçiyor. Türk lirası, Dolar ve Euro karşısında ciddi bir değer kaybına uğradı. Bölgesel ekonomik riskler, siyasi çalkantılar ve yine bölgede yıllardır süregelen sıcak savaş durumu işleri giderek daha da zorlaştırıyor. Maliyetler sürekli olarak artıyor ve bunun karşısında bireysel olarak alabileceğimiz önlemler kısıtlı. Böyle bir konjonktürde bir girişimci olarak serüveninize başlamak, ilerlemek ve hayatta kalmak belki de hiç olmadığı kadar güç.

Girişimciliğin Maliyet Kalemleri

Her şeye rağmen Türkiye’nin cesur girişimcilere ihtiyacı var. Girişimcilik oranı Avrupa ve Amerika’ya göre oldukça düşük. Bu duruma yol açan; eğitim sistemi, ekonomik durum, toplumsal yapı ve dar-geniş aile baskısı gibi sebeplerden bahsedebiliriz. Bir defa ülkemizde her ebeveynin çocuğunu (aynı sıralama ile) doktor, avukat, öğretmen, devlet memuru yapma arzusu var. Salla Başı Al Maaşı gibi bir söylem de geliştirmişiz! Gelin böyle bir ortamda her şeye ve herkese rağmen girişimci olun.

Girişimci olma cesareti göstermek gerçekten önemli bir şeydir. Kendi işinizi kurmak istemeniz ve harekete geçecek enerjiyi bulmanız bile harika! Ancak bu iş dışarıdan ne kadar güzel görünüyorsa da aslında çok zorlu patikalardan geçiyor. Bir o kadar da masraflı… Masraf derken yalnızca işletmenizi kurarken katlanacağınız maliyetten bahsetmiyorum. Başka bir işte maaşlı çalışacağınızı da hesaba katarsak göz önünde bulundurmamız gereken bir ‘’fırsat maliyeti’’ de var. Bu yüzden kendi işinizi kurmak üzere attığınız ilk adımdan itibaren hesabınıza kitabınıza çok dikkat etmelisiniz.

İşte, girişimcilerin maliyetlerini kontrol altında tutmasını sağlayacak birkaç öneri:

Parayı Takip Edin

Bir girişimci her kuruşunu neye harcadığını, kazandığı her kuruşun da nereden ve nasıl geldiğini bilmelidir. Ofiste bulunan demirbaş, ödenen maaş ve sigorta primleri, reklam maliyetleri ya da öğle yemeği… Tüm gider kalemlerinize hakim olun. Nasıl tasarruf edebileceğinizin yollarını araştırın.

Şirket giderlerinin doğru ve düzenli olarak takip etmeniz maliyetlerinizi azaltabilmenin temel koşuludur. Ayrıca vergi beyannamenizde neleri gider olarak göstereceğinizi de gözden kaçırmamış olursunuz.

Yine bir başka önemli gider kalemi olan (özellikle üretim yapan firmalar için) tedarikçilerle olan ticaretiniz üzerine ayrıca eğilmeniz gereken bir konudur. Neye ne kadar ödediğinizi ve borçlarınızın ödeme tarihlerini bilmeniz daha sağlıklı planlama yapabilmenize olanak tanır.

Giderlerinizi Kategorilere Ayırın ve Önceliklendirme Yapın

Harcamalarınızı belirli kategorilere ayırmalı ve giderlerinizi pratik bir şeklide raporlamalısınız. Bu kategoriler tamamen kendi organizasyonunuza göre şekillenecektir. Önemli olan sizi faaliyetlerinizden alıkoymayacak bir ödeme planı oluşturmak. Bir girişimci iseniz nakde sıkışmanız ve bir süre ödemeleri aksatmanız oldukça olasıdır. Önceliklendirme tam da bu noktada devreye girer ve bir süreliğine ana faaliyetlerinize devam etmenizi sürdürecek giderlerinize katlanırsınız. İşleri yoluna koyana kadar en azından kontrollü bir kriz yaşamış olursunuz.

Yeni bir girişimci iseniz hiçbir şeyin kontrolünüzün dışında gelişmesine izin vermeyin. Birlikte çalıştığınız profesyoneller dahi olsa şirketin vizyonunu en iyi siz biliyor olacaksınız. İnsanların kurum kültürü içinde yoğrulması ve ürettikleri katma değer artışı zamanla gerçekleşebilecek şeylerdir. Bu yüzden belirli seviyede bir organizasyona ulaşana kadar patron olarak her şeye burnunuzu sokmalısınız. Çıkarımlarınıza göre bütçenizi revize edebilirsiniz. Bazen her şey planlandığı gitmez, bütçeyi sürekli olarak kontrol altında tutmanız, giderek daha gerçekçi gelir-gider planlamaları yapmanıza imkan tanıyacaktır.

İnsan İlişkilerinizi ve Pazarlık Becerilerinizi Geliştirin

Hangi işle uğraşırsanız uğraşın iletişim becerilerinizi geliştirmek, kendiniz ve girişiminiz adına yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan birisidir. Yeni bir girişimin ilk aylarında hatta ilk birkaç yılında neredeyse her şey sizin elinize bakar. Müşterilerle görüşürsünüz, finans tarafıyla ilgilenirsiniz, tedarikçilerle pazarlık yaparsınız, işe alımları yönetirsiniz vs… Tüm bu faaliyetleri icra ederken iyi bir iletişimci olmanız, karşınıza çıkan engeli aşmanızda size yardımcı olur. İnsan ilişkilerinin ticaretteki etkisi özellikle bizimki gibi duygu-yoğun toplumlarda daha güçlüdür. Hemşehrilik, vakıf-dernek ilişkileri, tutulan takım, desteklenen siyasi parti ve hobileriniz elinizde bir silaha dönüşebilir. Network kurma beceriniz ve ikna kabiliyetiniz başarılı biri girişimci olmanız için en önemli koşullardan birisidir.

Destek Programlarından Yararlanın

KOSGEB, Türkiye’de girişimciliğin desteklenmesi ve KOBİ’lerin büyümesinin sağlanması amacıyla farklı hibeler ve krediler vermektedir. Bu destekleri araştırarak fırsatlardan istifade etmeye çalışın. Örneğin şirketinizi kurmak için destek arayışı içindeyseniz başvurmanız gereken Girişimcilik Destek Programı’dır. Bu destek 30.000 liraya kadar hibe vermektedir. Hibe kapsamında kuruluş desteği, ofis malzemeleri, 12 aylık işletme gideri desteği kalemleri bulunuyor. Ayrıca işinizi geliştirmek için 70.000 liraya kadar da faizsiz kredi alabiliyorsunuz.

Yurtiçinde faaliyet gösteren bir firma olarak dış pazarlara açılmak istiyorsanız da ihracat destek programı bulunduğunu bilmelisiniz. Yalnızca KOSGEB değil; sektörel oluşumlar, ihracat birlikleri, sanayi odaları ve bakanlıklar da eğitim, hukuk, danışmanlık gibi alanlarda çeşitli destekler vererek işini büyütmek isteyen girişimcilere yardımcı oluyor.

Etiketler:

  • tasarruf
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!