Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimcilerin Yapmaması
Gereken 8 Hata

Girişimcilerin Yapmaması
Gereken 8 Hata

Başarılı girişimcilerin ne yapmaları gerektiğini bilmeleri kadar ne yapmamaları gerektiğini bilmeleri de önemlidir.  İşte yapılmaması gereken 8 hata.

Vazgeçmeyin

İlk defa iş kuran yeni girişimciler için en zor dönem ilk yıldır. Birçok şey planlandığı gibi gitmeyebilir ve beklenmedik zoruklar karşınıza çıkabilir. Nakit sıkışıklıkları, ürün ve müşteri problemleri sizi pes etme noktasına getirebilir. İşler yolunda gitmediği zaman bu iş olmayacak demek yerine bu işin olması için başka ne yapmak gerekir diye düşünmeli,  işleri düzeltmek için farklı yollar denemekten çekinmemelisinz.  Esnek olmalı, risk alabilmeli ve gerekirse iş modelinizi değiştirmeyi düşünebilmelisiniz.

Tüm kursunlarınızı ilk seferde kullanmayın.

Elinizdeki sermayeyle bir restoran açmak istiyorsunuz diyelim. Elinizde iki seçenek var. Ya sermayenizi kullanarak harika bir dekorasyonla bu işe başlayacaksınız ya da sermayenizin bir kısmını ayırarak daha az iddialı bir dekorasyonla işe başlamak. İlk seçenek başarı elde etmeniz için şansınızı yükseltebilir ama başarısızlık durumunda esnek olmanızı sağlayacak sermaye elinizde kalmayacak. Yeni bir girişime her şeyin en güzeli, en iyisi olsun düşüncesiyle başlamak yapılan en önemli hatalardan biridir. Elinizdeki kaynağın hepsini ya da büyük kısmını işi kurarken kullanmak sonrasında sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. İşinizi kurduktan sonra neleri farklı yapmanız gerektiğini öprenecek ve gerekli değişikleri yapmak için sermayeye ihtiyacınız olacak.

Örneğin;  Restoranınızı açtınız ve işi iyice öğrenmeye başladınız. Ama konumunuz çok iyi değil. Müşterileriniz için bulunması zor bir yerde. Ve ancak maliyetinizi karşılayacak kadar gelir elde ediyorsunuz. Peki sizce de ana caddenin köşesinde boşalan dükkan işiniz için çok daha uygun değil mi? Ama kirası biraz daha fazla, dekorasyon gerekiyor ve taşınma maliyeti var. Fakat bugüne kadar elde ettiğiniz tecrübeyle bu değişimin işiniz için çok daha iyi olacağını ve kazancınız çok daha artacağını görebiliyorsunuz.  Keşke bütün sermayenizi mevcut dükkanınıza harcamasaydınız. Satışlar da çok iyi değil ve iyi bir kazanç elde edemiyorsunuz. İşte böyle durumlar için yedek finansmanların bulunması gerekiyor. Mevcut dükkana yaptığınız yatırımın boşa gideceğini düşünerek hatanızda ısrar etmenin hiçbir yararı olmayacaktır. Yatırımlarınız geri dönmesinin yolu karlı bir iş kurmaktan geçer. 

Patron havasına girmeyin.

Risk aldınız ve dükkanınızı taşıdınız. Satışlarınız çok iyi ve 5 tane çalışanınız oldu. Kara geçmeye başladınız ama son bir yılda artık yoruldunuz. Sabahları daha geç gelmek ve akşamları erken çıkmaya başladınız. Neyse ki çocuklar var onlar ilgilenir değil mi? Çoğu işletme başlarda yüksek kalite ve hizmet sunar. İşi kuran kişi işin başındadır ve sürekli kontrol halindedir. Sonuç olarak da başarı elde eder. Tam bu noktada patron havasına girmeyip ilk gün heyecanıyla işine devam eden girişimcilerin genelde işlerini büyüttüklerini ve başarılarını sürdürdüklerini görüyoruz. Ancak işler iyi gittiğinde artık biraz arkama yaslanayım diyen girişimcilerin ürün ve hizmet kalitesinde gerileme olması, müşteri kayıpları ve tehlikeye giren işleri sık görülen bir durumdur. İlk başarıyı elde ettiğinizde arkanıza yaslanıp dinlenmek için henüz erken.  Ne zaman iş büyür, rayına oturur, üstelik kurumsal bir hale gelirse o zaman bu dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl olsa işler yürüyordur. Tamamen bırakmaktan değil biraz olsun çekilmekten bahsediyoruz. Ama daha işin başındayız, o günlere çok var.

Kısa vadeye odaklanıp uzun vadeyi gözden kaçırmayın.

Kendi işinizi kurmak kolay olmadı ama sonunda başardınız. Her gün ilk günün heyecanıyla çalışıyorsunuz ama hergün aynı şekilde çalışıyor ve böyle devam edeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. İş hayatı çok hareketli, bugün geçerli olan başarı sağlayan iş formülleri 5 – 10 yıl sonra geçerli olmayacaktır. Bu nedenle sürekli işinizi nasıl geliştireceğinizi düşünmeli ve güncel kalmayı başarabilmelisiniz. Zamana ayak uydurmak başarınızı devam ettirmek için en önemli şartlardan biridir. Günde en az yarım saatinizi araştırarak düşünerek geçirin. İşinizi nasıl büyütebilirsiniz? Gelecekte nasıl bir restoran olmalısınız? Zincir restoranlarla baş edebilecek misiniz? Belki siz de yeni şubelerle zincir bir restoran olmalısınız. Gelecek için şimdiden hazırlanmalısınız.

Her şeyi kendiniz yapmayın

Restoranınız artık iyice büyümeye başladı. Üstelik 2 yeni şubeniz daha var. İşler çok yoğunlaşmaya başladı. Her şey hakkında fikriniz olmalı ve kontrolünü sağlamalısınız evet. Fakat her şeyi siz yapamazsınız. Bunun için doğru çalışanları işe almalı, eğitip geliştirmeli, yetki ve sorumluluklar vermelisiniz.

Yeni trendleri gözden kaçırmayın

Artık gündelik işlerden biraz daha sıyrılıp, daha stratejik işlerle uğraşmaya başladınız. 3 şubeli ufak bir restoran zinciri.......... Günümüzde hangi işi yaparsanız yapın yeni trend ve gelişmeleri takip etmek zorundasınız.  Bugün sosyal medyanın girmediği yer kalmadı. Sosyal medyada yer almamak işinizin geleceği için iç açıcı bir durum olmayacaktır. Buraya tıklayarak sosyal medya hakkındaki yazımıza ulaşabilirsiniz. 

Odağınızı kaybetmeyin.

Girişimciler başarıya ulaşıp belli bir sermaye birikimi oluşturduktan sonra farklı işlere girme eğilimi gösteriyorlar. Ancak her yeni iş yeni baştan bir öğrenme süresi harcamak, hata yapma ve para kaybetme riski demek. Ellerinizle kurup bugüne getirdiğiniz ve iyi bildiğiniz bir iş varken neden başka bir işle risk alasınız? Kendi işinizle devam edin, odağınızı kaybetmeyin. Mevcut işiniz kurumsallaşmış ve sizden bağımsız olarak iyi gitmeye başlamışsa eğer yeni bir işe girmeyi düşünebilirsiniz.  Fakat bunu yaparken eski ve yeni işinizi karıştırmak doğru olmayacaktır. Aynı şirket bünyesinde hem restorant hem inşaat işi yapmak, farklı işlerin performansını takip etmekte zorluk yaratabilir. Mevcut işinize odaklanıp onu büyütmek hem daha düşük riske hem de daha yüksek kar potansiyeline sahiptir.

Hata yapmaktan korkmayın, risk alın.

Az risk almak demek iş hayatında karşımıza çıkan fırsatları değerlendirememek anlamına gelebilir. Risk almayı engelleyen en önemli nedenlerden biri aşırı planlama yapmaktır. İşin başında bir iş planı yapmak önemlidir fakat açacağınız küçük restoran için 80 sayfalık bir iş planı yapmak demek daha başında detaylarda boğulmak ve sorunlara odaklanıp risk almaktan kaçınmak demektir. Yeni Şeyler deneyip takip etmek, hataları hızlıca farkedip önlem alabilmek önemlidir.

Etiketler:

  • girişimci

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!