Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimcilik ve Risk İlişkisi

Girişimcilik ve Risk İlişkisi

Girişimcilik ve Risk iç içe geçmiş iki kavramdır. Kendi işinizi yapmak kulağa her ne kadar çekici gelse de kariyerinizi, kazancınızı hatta akıl sağlığınızı bir miktar riske atmanız gerekir. İşlerin muhteşem gittiği bir senaryoda bile girişimci olmak maaşlı çalışmak ile karşılaştırılamaz. Yüksek tempolu bir çalışma, yoğun stres ve uykusuz geceler şirketinizi belirli bir büyüklüğe ulaştırana kadar peşinizi bırakmaz.

Bir girişimcinin kendi yolunu çizerken aldığı riskleri birkaç başlıkta toparlayacak olursak;

Sabit maaştan vazgeçme

Girişimci olmanın fırsat maliyetlerinden biri, normal şartlarda alabileceğiniz maaştır. Maaşlı çalışmak birçok insan tarafından dünyanın er berbat şeyi olarak addedilse de aslında öyle değildir. O kadar kötü olsaydı çok daha fazla sayıda insan kendi işini yapma yoluna giderdi. Ortalamanın üstü bir şirkette çalışıyorsanız; maaşınız, sigortanız, yemek ve yol ücretleriniz derken şirkete ciddi bir maliyet oluşturursunuz. Bu rakamları kendi işinizi yaparak kazanabilme şansınız uzun bir süre kolay değildir.

Girişimciliğin başka bir götürüsü de olabilir; o da çalışabileceğiniz maaşlı işinizde elde edebileceğiniz deneyimden yoksun kalmak... Kendi işini yapmak ve ticaretle meşgul olmak önemli bir tecrübedir ancak bir gün iş aramak zorunda kalırsanız, benzer bir iş deneyiminiz yoksa kabul edilebilmeniz çok kolay değil.

Sermayeyi Riske Atma

Birçok girişimci kendi işini kurarken sermayesini riske atar ya da elinde olmayan sermeye ihtiyacını karşılamak için kredi çeker, borca girer veya şirket hisselerinin bir kısmını melek yatırımcılara vermek durumunda kalır. İşlerin yolunda gittiği bir senaryoda giriş sermayenizi birkaç ay/yıl içinde geri kazanmanız oldukça muhtemeldir. Ancak aksi ihtimalleri de göz önünde bulundurmalısınız. Neticede; her yıl kurulan ve birkaç ay sonra kapatıp giden binlerce girişimden biri olma ihtimaliniz, başarılı olan ve hayatta kalan bir avuç girişimciden biri olma ihtimalinizden daha büyüktür.

Nakit Akışını Sağlayamamak

Girişimcilerin önemli sorunlarından biri de nakit akışını sağlayabilmektir. Bu, aynı zamanda ciddi de bir risk anlamına gelir. Ekibinizi, harcamalarınızı ya da pazarlama çalışmalarınızı finanse edecek bir kaynak bulamıyorsanız başarılı olma ihtimaliniz bulunmuyor. Çünkü bir StartUp iseniz en az rakipleriniz kadar agresif bir büyüme politikası izlemeniz gerekiyor. Durduğunuz her an, para kaybettiğiniz ve batmaya doğru ilerlediğinizi andır.

Bir yandan organizasyondaki eksikleri gidermek, bir yandan pazardan pay kapma isteği, bir yandan da kaliteyi artırmak… Rüyalara dalıp hepsinin kendi kendine çözülmesini beklemek yerine önceliklerinizi belirleyin. Kaynaklarınızı en etkin biçimde nasıl dağıtacağınızı hesaplayın ve öncelikli olan işlerden başlayarak Nakit Akışınızı sürdürülebilir kılın.

Etiketler:

  • risk
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!