Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimcilikte
Doğru Hedef Belirlemenin
Önemi

Girişimcilikte
Doğru Hedef Belirlemenin
Önemi

Hedef belirlemek, yaptığınız işin kendisi kadar önemlidir. İlk bakışta büyük ölçekli şirketlerde hedeflerin tutturulmasına yönelik katı bir tutum olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu hedefler herhangi bir girişimcinin, tüm iş yaşamı kullanacağı araçların en başında gelmektedir.

İş Hayatında Hedef  Kavramı

Şirketler işlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmek ve devam ettirebilmek için hedef odaklı çalışırlar. Bir sonraki yıl ne kadar satış yapacağı, kaç personel alımı yapacağı, ne kadar üretim yapacağı hakkında  hiçbir öngörüsü olmayan bir şirket düşünün. Denizin ortasında pusulasız gemi misali oradan oraya savrulur. Akılcı hedefler öylesine önemlidir ki  bazı büyük şirketler 10, 20, 30 yılı kapsayan geniş kapsamlı stratejiler belirlerler ve bunları sürekli güncellerler.

Başlamadan Önce Hedef Belirlemek

Her şey hayal etmekle başlar, hayallerin bir sınırı yok. Ancak, hayaller ve hayatlar birbirinden büyük oranda ayrılır. Diyelim ki bir iş kurmaya karar verdiniz; fikirleriniz var, yapmak istedikleriniz üç aşağı beş yukarı belli... Tam bu noktada hedeflerinizi doğru ve tutarlı bir şekilde belirlemek; başarı ile başarısızlık, hayal ve hayat arasındaki farkı teşkil edecektir. Hayallerinizi gerçekçi hedeflere dönüştürün. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli hedeflerinizi oluşturun. Bunlar için gereken kaynak planlamasını yapın. Bunu yaptığınızda hayallerinizin ne kadar ulaşılabilir olduğunu da göreceksiniz.

Nasıl Hedefler Belirlemek Gerekir?

Kalıcı bir işletme kurmak istiyorsanız, öncelikle kendi iş alanınızdaki bilgiye halim olmalısınız. O iş nasıl yapılır, riskleri nedir, incelikleri nedir, nasıl öne çıkılabilir gibi sorulara bir cevabınız olmalı. ‘’Bu işte çok para var, ben de bu alana gireyim bari’’ diyerek yöneldiğiniz bir girişim büyük ihtimalle hüsranla sonuçlancaktır.

İşinizin türüne, sektörünüze göre önem kazanabilecek unsurlar farklılık gösterir. Her şeyden önce sizin için önemli olan kriterleri belirlemeniz gerekiyor. Yine de hemen her işletme için olmazsa olmaz diyebileceğimiz hedefler türleri vardır;

♦ Maliyet ve satış arasındaki farkı olumlu yönde artırmak (katma değer katmak)
♦ Çalıştıracağınız insan kaynağına ve bunun maliyetine dair hedefler,
♦ Üreteceğiniz ürün ya da hizmetin miktarına dair hedefler
♦ Kalite ileilgili hedefler (ucuz ve bol miktarda mı yoksa kaliteli ve az miktarda mı)
♦ Dijital pazarlama hedefleri (internet sitesi, sosyal medya kitlesi, reklam/tanıtım)
♦ İçerik pazarlaması hedefleri (dijital ya da basılı formatta; ürün veya hizmetinizin niteliğine dair literatür oluşturma)

Hedeflerinizde Bulunması Gereken Özellikler

♦ Specific (Belirli)
♦ Measurable (Ölçülebilir)
♦ Achievable (Ulaşılabilir)
♦ Realistic (Gerçekçi)
♦ Time-Bound (Zaman Sınırlı)

Dipnot: İnsanları strese sokacak kadar yüksek hedefler belirlemek bazen performansı artırsa da, ahlak dışı davranışları da tetikleyebiliyor. Bir deney gurubu üzerinde yapılan bir araştırmada; zor matematik problemleri çözmesi istenen katılımcıların %84’ünün kopya çekmeye daha meyilli oldukları ortaya çıkmış. Zorlu görevlerin insanların özdenetim mekanizmalarını zamanla tüketerek, olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de bir girişimci olarak aklınızdan çıkarmayın.

Etiketler:

  • başarı
  • hedefler
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!