Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimcilikte İlk Yıl
Nasıl Hayatta Kalınır?

Girişimcilikte İlk Yıl
Nasıl Hayatta Kalınır?

Girişimcililiğin zor bir iş olduğunu ve içinde önemli derecede risk barındırdından hep bahsettik. Zaten yeni kurulan girişimler içinde 1 yılını tamamlayan ve hayatına devam eden şirketlerin oranı son derece düşük. Girişimcilerin çoğu henüz 1 yılı tamamlamadan yaptıkları işi ya bırakıyor ya da zarar ettikleri için bırakmak zorunda kalıyor.

Kendi işinin patronu olmak kulağa mükemmel geliyor... Hayaller, hazırlıklar, koşuşturmaca ve ardından hüsran. Maalesf pek çok yeni girişimci bu olumsuz deneyimi kurulduktan birkaç ay sonra yaşıyor.  Neden mi? Pek çok sebebi olabilir ancak genel olarak girişimciliğin getirdiği yoğun ve stresli çalışma temposuna ayak uyduramamak, maliyetleri öngörememek, riskleri düşünmeden başlamak, iş süreçlerini ve gelir modelini oturtamamak gibi sebepleri ilk sıralarda sayabiliriz.

Başarılı bir girişimci olmak için yalnızca 1-2 şeyi değil pek çok şeyi doğru yapmanız gerekir. Girişimcilikte ilk yıl nasıl hayatta kalınır sorunsalı için bir öneri listesi hazırladık. Umarız faydalı bir içerik olur.

Hedefinize Odaklanın

Hedefi olmayan insan çok kolay vazgeçer. Eğer bir hedefiniz yoksa ilerlemeniz de mümkün değildir. İş yaşamında mantıklı hedefler belirlemek, bir profesyoneli başarıya götüren şeylerin başında gelir. Peki nedir bu mantıklı, doğru hedefler?

İyi bir hedef sabahları mızmızlanmadan uyanmanızı sağlayan şeydir,
Para kazanmak dışında bir motivi de içeren şeydir,
Ulaşabileceğiniz kadar yakın, sizi biraz zorlayacak kadar uzak olan şeydir,
Sayabileceğiniz ve ölçebileceğiniz bir şeydir.

İnancınızı Güçlü Tutun

Girişimci olmak bir sebat etme, sabır gösterme işidir. ‘Azıcık aşım ağrısız başım’’ demeyi tercih ediyorsanız zaten kendi işinizi yapamazsınız. Bütün gece çalışan, pufların üstünde uyuyakalan ve kendine vakit ayıramayan birileri mutlaka sizin de çevrenizde vardır. Bunlar sağlıklı alışkanlıklar olmasa da bir girişimcinin sahip olması gereken türde özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu enerji nereden geliyor diye merak edecek olursanız cevabını verelim. Başarma azmi ve inancı...

Çevrenizden Destek Alın

Sizi ileri götüren, cesaretlendiren ve besleyen destekçi bir çevrenizin olması büyük bir avantajdır. Girişimcinin hayatı çoğu zaman filmlerdeki gibi olmaz. Patronlar çalışanlarından daha fazla çalışır, daha çok strese göğüs gerer ve kendine daha az vakit ayırır. İstisnalar olsa da genelde karşımıza çıkan tablo budur. Tüm bunlar olurken etrafınızda her şeye felaket tellallığı yapan birilerini barındırmazsanız iyi edersiniz. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve profesyonel çevrenizden yardım almayı öğrenin, sizi desteklemelerini isteyin. Size destek olmayan insanlarla işiniz hakkında görüş alışverişi yapmayabilirsiniz.

Risklerle Yaşamayı Öğrenin

Girişimcinin hayatında risk unsuru asla ortadan kalkmaz. Gerçek risk bir işe başlamaya karar vermek değildir. Bunu birçok bir insan yapabilir. Ancak olumsuz bir durumun içindeyken bile risk alabilmek, bununla başa çıkabilmek gerekir. Riskler aynı zamanda sizi rakiplerinizden ayırabilecek sıçrama tahtalarıdır. Üzerine çıkmayı başarırsanız sizi daha yukarıya ulaştıracaktır.

Konforunuza Elveda Deyin

Yeni bir girişimin ilk zamanları stres ve koşuşturmaca ile geçer. Süreçlerin oturması, anlaşmalar, ödemeler, vergiler, işe girenler, işten çıkanlar derken her şey birbirine girer. Bu yüzden Cumartesi akşamları deniz kenarında yemek yerken şarabınızı yudumlama gibi bir alışkanlığınız varsa bir süre ertelemeniz gerekebilir. Sürekli tetikte olduğunuz, telefonunuzun her an çalabileceği ve aklınızın bir köşesinde iş geliştirmeyle ilgili fikirlerin dans ettiği bir aşam tarzına hazırlıklı olun. Girişimcilik demek rahatsızlık demektir; girişimcilik demek susuzluk demektir; girişimcilik demek karne ile ekmek almak demektir; girişicilik demek çöp dağları demektir... Biraz abartmış olabiliriz ancak mesajı aldığınızı düşünüyoruz.

Beslenme, Spor Egzersiz

Mantıklı kararlar almak istiyorsanız zihniniz açık, bedeniniz rahat olmalı. Girişimciliğin stresli bir yaşam biçimi getirdiğine şüphe yok ancak bu demek değildir ki başınız çatlayana kadar uykusuz kalacak, günde 1 öğün yemek yiyecek ve 4 duvar arasına tıkılıp kalacaksınız. Ne kadar yoğun olursanız olun uykunuzu alın, günde en az 30 dakika yürüyüş yapın ve keyfinizi yerine getirecek aktivitelere biraz zaman ayırın.

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • startup

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!