Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimcilerin Düştüğü
11 Büyük
Pazarlama Hatası

Girişimcilerin Düştüğü
11 Büyük
Pazarlama Hatası

Bir girişiminiz var, ürününüzü geliştirdiniz ve pazarda yerinizi almaya hazırsınız diyelim!

Sırada ne var? Ürün veya hizmetinizin potansiyel müşterilerin karşısında iyi bir seçenek olarak belirmesi, namıdiğer pazarlama! İşte bu kısım, birçok yeni girişimin başarısız olduğu ve on binlerce liranın boşa harcandığı yerdir.

İyi bir ürüne sahip olmak tek başına yeterli değildir. Aslolan para kazanmak ise girişiminizi başarılı bir şekilde pazarlayabilmelisiniz. Hiçbir kaynak sonsuz değildir; bunların başında para ve zaman gelir ki StartUp olarak başladığınız maceranızda en değerli varlıklarınızdır.

Zamanınızı ve paranızı nafile harcamamanız adına, birçok girişimcinin düştüğü büyük pazarlama hatalarını sizler için toparladık…

1: Bir Pazarlama Planını Takip Etmemek

Herhangi bir iş sürecinin en önemli dişlilerinden biri pazarlama planıdır. Nasıl ki bir işletmenin iş geliştirme, üretim devamlılığı ve finansal sürdürülebilirlik için planlara ihtiyacı varsa; bir pazarlama planına sahip olması da aynı ölçüde önemlidir. Peki bir pazarlama planı gerçekten ne demektir? Pazarlama Planı, bir girişimin müşterileri hedefleyip pazarlama hedeflerine ulaşmasını konu alan, bilimsel temellere dayanan, verilerden beslenen, dokümante edilmiş bir varlıktır.

Bir pazarlama planı, kullanmayı seçtiğiniz pazarlama taktiklerinin iş gücü, zaman ve para gibi kıt kaynaklar ile şekillenmesi ile oluşur. Pazarlama planınız bir taktiğin ne zaman çalışmadığını size gösterir, böylece rotayı değiştirebilir ve yeni metotlar deneyebilirsiniz. Eğer bir planınız yoksa, var olan her taktiği deneyerek zamanınızı ve paranızı harcarsınız. Karşılığında da büyülü bir şeylerin olmasını beklersiniz. Kötü haber, çoğu zaman olmaz!

Girişiminizi pazarlamak için SEO kullanacak mısınız? Yoksa, Facebook reklamlarını mı tercih edeceksiniz? Biraz nostalji iyidir diyerek zarfların içinde mektuplar göndermek işe yarar mıydı? Pazarlama hedefleriniz neler? İlk altı ayda veya 1 yıl içinde kaç müşteri kazanmak istiyorsunuz? Bunlar, pazarlama planınızın cevaplaması gereken sorular…

2: Yanlış Kanallarda Pazarlama Yapmak

Bugün, on yıllardır sahip olduğumuzdan çok daha fazla pazarlama kanalımız var. İnternetten önce, ürünlerimizi pazarlamak için basılı yayınlar, TV, radyo, ilan tahtaları ve doğrudan posta gibi yöntemler kullanılırdı. Bugün, web siteleri, mobil uygulamalar, Facebook, Instagram, Google, Twitter, Bloglar, Medium ve daha fazlasına sahibiz. Girişiminizi hangi kanaldan destekleyeceğiniz konusunda kolayca aklınız karışabilir. Gerçek şu ki, farklı kanallar farklı demografik özellikler içerir. Örneğin, Instagram'daki 150 milyon kişinin %90'ından fazlası 35 yaşın altındadır. İdeal müşterileriniz 18 ila 34 yaş sınırı içindeyse, Instagram sizin için mükemmel bir platform olabilir. Kitleniz 40 yaşın üzerinde ise, Instagram onlara ulaşmak için yanlış bir kanal gibi görünüyor. Potansiyel müşteri kitleniz iş hayatı profesyonellerinden oluşuyorsa, pahalı da olsa LinkedIn onlara ulaşmak için doğru bir platform olabilir.

Paranızı harcamadan önce ulaşmak istediğiniz insanları nerede yakalayacağınızı bilmek zorundasınız. Aksi halde deneme yanılma ile öğrenmiş olursunuz. Bu da bir girişimcinin istediği bir durum değildir.

3: Başlamadan Önce Mükemmel Web Sitesi Tasarlamaya Çalışmak

Trafiği düşük bir web sitesi yeni girişimler için tamamen yararsızdır. Birçok girişimci, sitelerinin tasarımı için fazla takıntılı olur; büyük miktarda zaman ve para harcarlar. Mükemmele ulaşmadan web sitelerinin tanıtımını da yapmak istemezler. Sorun şu ki mükemmel diye bir şey yoktur. Milyonlarca dolarlık tasarım ve kodlama projelerinde bile yatırımcılarını tatmin etmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle bir girişimci iseniz, sizin için belirli faydaları sağlayan bir web sitesi ile yola çıkmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Bir girişimci için öncelikli amaç web sitesine hedef kitleden yoğun trafik çekmektir. Belirli bir trafiğe ulaştıktan sonra da çeşitli testler yaparak sitenizi optimize etmeyi düşünebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi hakkındaki elde edebileceğiniz en geçerli veri, bizzat kullanıcılarınızın deneyimlerini gözlemlemektir. Bu yüzden orta halli bir web sitesine sahip olmaktan ve insanların sitenizi ziyaret etmesinden korkmayın. Hotjar gibi ücretsiz bir araç ile ziyaretçilerinizin deneyimlerini inceleyebilir ve muazzam derecede önemli dersler çıkarabilirsiniz.

Web üzerinde bugün en çok ziyaret edilen web sitelerine bir bakın. Yayına başladıklarında birçoğu oldukça çirkindi.

Bir girişim aşamasındayken etkili online pazarlama taktikleri kullanmalı ve mümkün olduğu kadar trafik almaya konsantre olmalısınız.

4: Ürününüz için Bir Kitle Oluşturamamak

Çoğu yeni girişim başarısız olma sebeplerinden biri de ihtiyacın doğru tespit edilememesidir. Bir fikrin sonucu olarak henüz ürün çıkarmadan evvel potansiyel müşterilerinizin kapısını çalarak görüşlerini almanız yerinde olacaktır. Küçük bir e-posta listesi oluşturmanız ve onlara ürününüz hakkında bilgi vermeniz işe yararlı ve düşük maliyetli bir seçenektir. Diyelim ki, 500 kişiye e-postayla ürününüz hakkında bilgi verdiniz ve 10 kişilik bir grup ile odak grup görüşmeleri yaptınız; bunun sonucunda da en az 30 kişi ürününüzü satın alabileceğini söyledi… Oldukça basit bir yöntemle pazarınızı test etmiş olurdunuz. Aksi durumda dahi insanların ürününüze neden ilgi duymadığı hakkında tespitler elde etmeniz de mümkündür.

Sonuç olarak, faaliyete geçmeden önce küçük de olsa bir kitle oluşturabilmek, girişiminizin başarısı için oldukça önemlidir.

5: Girişiminizin Çevrimiçi Varlığını Destekleyen İçerikler Oluşturmamak

MarketingProfs ve Amarikan İçerik Pazarlama Enstitüsü gibi kuruluşlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, internet pazarlamacıları ilgi çekici içerikler üretmenin kendileri için en büyük zorluk olduğunu belirtiyor.

İçerik pazarlaması, en basiti, girişiminizin web sitesini tanıtırken kullanmanız gereken büyük bir itici güçtür. İçerik pazarlamasında başarısız olmanız durumunda, girişiminizin başarısını da tehlikeye atmış olursunuz.

İçerik pazarlaması, potansiyel müşterilerin ürününüzü anlamalarına ve yaşamlarını nasıl kolaylaştıracaklarına yardımcı olur. Dünya çapında başarı yakalamış Buffer, Help Scout, KISSmetrics ve Moz gibi girişimler, içerik pazarlamasına hala büyük önem veriyorlar. Hatta bu durumu ileriye götürerek, yalnızca kendilerine ait olan araştırmalar yapıyor ve bunların sonuçlarını özgün içerikler ile paylaşıyorlar.

Peki, potansiyel müşterilerinizin okumak istediği ilgi çekici içerik nasıl yaratılır?

İşte size basit birkaç öneri:

- Dikkat çeken başlıklar kullanın,
- İçeriğinize çok sayıda görsel ve video ekleyin
- Size özgü hikayeler paylaşarak içeriğinizi daha ilginç kılın

6. Yetersiz Kişilere Pazarlama Departmanını Emanet Etmek

Pazarlama çok farklı bir bilimdir. İyi bir pazarlamacı olabilmek için çok farklı disiplinlerde kendinizi yetiştirmeniz gerekir. Bugün pazarlamanın psikoloji, sosyoloji, felsefe, nörobilim ve estetik biliminden bağımsız olduğunu iddia edebilir misiniz? Ya da teknolojik gelişmelerin uzağında bir pazarlama stratejisi düşünebilir misiniz?

Online pazarlama sürekli ve süratli biçimde değişen bir ekosistemdir. Bugün işe yarayan şeyler yarın işe yaramayabilir. Herhangi bir değişikliğine hızlıca adapte olabilen deneyimli bir pazarlama ekibinizin olması riskleri azaltma konusunda büyük bir avantaj olacaktır. Örneğin, bir rakibiniz çok fazla pazar payı elde ediyor ve sizi yok etmeye çalışıyor olabilir. Böyle girişimlerde mücadele etmek agresif olmayı ve kısa zamanda doğru kararlar verebilmeyi gerekli kılar. Bu tür kritik durumları yalnızca deneyimli bir pazarlamacı kendi lehine çevirebilir.

7: Pazarlama Sonuçlarını İzleme ve Geliştirme Başarısız Olmak

‘’Eğer ölçmediyseniz, aslında hiç olmamış demektir.’’ Noah Kagan

Performansınızı ölçmeksizin hemen herkesin yapmakta olduğu ya da çevrenizdeki insanların önerdikleri şeyleri yapıyorsanız girişiminizi kendi elleriniz ile batırıyorsunuz demektir. Girişiminiz için verimliliğini ölçmeden herhangi pazarlama stratejisine para yatırmak sizi hiçbir yere götüremez. Bu nedenle, pazarlamanızı her yönüyle test etmeniz, takip etmeniz ve geliştirmeniz gerekiyor. Girişiminizi başarılı bir şekilde pazarlamanın tek yolu budur.

Anahtar metrikleriniz neler? Müşterileriniz nelere tepki veriyor? Blog içeriklerinizde ürünlerinize yönlendirme yapmalı mısınız? Web sitesindeki bu butonun içinde ne yazmalı… Tüm bunlar ve daha nice önemli konuda karar verirken tahmin yürütmekten fazlasını yapmalısınız.

8: Pazarlamaya Çok Çabuk Para Harcamak

Büyük bir pazarlama bütçesine sahip olabilirsiniz. Peki bu otomatik olarak girişiminizin başarılı olacağı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır!

Ne kadar çok paranız olursa o kadar farklı kanala para yatırmak istersiniz. Bu durum insan psikolojisinin bir ürünü olup; genellikle girişimcilerin yaptıkları kritik bir hatadır. X işletme bunu yaparak başarılı oldu o zaman biz de yapalım. Y adlı rakibim e-mail marketing ile pazarını büyüttü, öyleyse biz de 100.000 kişiye mail göndermeliyiz… Örnekler çoğaltılabilir. Bir zaman sonra da pazarlama bütçenizin şu şekilde buhar olup gittiğini görürsünüz.

Her pazarlama kanalına odaklanmak ve pazarlama bütçenizi çok hızlı harcamak yerine yalnızca size uygun birkaç kanala odaklanmalısınız. Bu, girişiminizi olgunlaştırma sürecinde farklı pazarlama stratejilerini test etmenize ve tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır.

9: Rakiplerinizin Pazarlama Stratejilerini Tamamen Kopyalamak

Kopya çekmek bazı durumlarda olumlu sonuçlar verir, ancak rakibinizin yaptıklarının aynını yapmaya kalkarsanız, günün sonunda mutlaka bünyeniz ile uyuşmayan şeylere de para harcamış olursunuz.

Akla gelen en mükemmel örnek Google ve Bing ilişkisidir. Microsoft, Google'ın arama motoru projesini kopyalayarak Google ile rekabet edebileceğini düşünmüştü, bu vesile ile Bing ortaya çıktı. Gelinen nokta ise Google’ın yanına bile yaklaşamayacak bir taklit ürünü… Microsoft o gün Google’ı kopyalamak yerine onun yaptığının ötesine geçmek için çaba sarf etse idi bugün bambaşka şeyleri konuşuyor olabilirdik.

Her zaman farklı olmaya, farklı bir şeyler üretmeye, farklı bir metot ile pazarlamaya çalışmalısınız.

10: Müşterilerin E-posta Adreslerini Toplamada Başarısız Olmak

E-mail marketing, yatırım geri dönüş oranı açısından değerlendirdiğimizde diğer pazarlama araçlarından hala çok daha verimlidir.

Bir araştırmaya göre, aktif bir e-posta hesabı olan insanların en azından %91'i her gün e-postalarını kontrol ediyor.

Bu durum, bir girişimcinin müşterileriyle olan ilişkisini korumak ve derinleştirmek için web sitesi ziyaretçilerinin e-postalarını toplaması gerektiği anlamına gelir. Daha sonra da toplanan bu dataya yönelik yaratıcı pazarlama mesajları iletilebilir.

11: Fenomenleri Planınıza Dahil Etmemek

Influencer Marketing oldukça iyi çalışan, nispeten yeni bir pazarlama taktiğidir. Bu günlerde girişiminizin viralleşmesine yardımcı olmak için fenomenlerin desteğine ihtiyacınız var. Tek bir fenomen tarafından atılacak bir tweet, binlerce kişinin sizin hakkınızda olumlu düşünmesine yol açabilir. Google Trends verileri bunun bir kanıtı niteliğinde…

Ayrıca pazarlama merkezli bakarsanız da standart reklam mesajları potansiyel müşterilere her geçen gün daha da itici gelmeye başladı. Reklam bombardımanı altındaki insanları ikna etmek artık her zamankinden daha zor. İnsanlar sempati duydukları ve mesaj almaya eğilimli oldukları kimselere karşı koruma kalkanlarını kullanmazlar. Fenomenlerin olumlu etkisinin temelinde yatan neden aslında bu psikolojik faktörlerdir. Bu yüzden bütçenizin el verdiği ölçüde fenomenleri kullanın. Elinizi attığınız yerde bir tanesine ulaşmak pekala mümkün.

 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!