İş Dünyası

Gizli Müşteri Olarak
Ek Gelir
Elde Etme Fırsatı

Gizli Müşteri Olarak
Ek Gelir
Elde Etme Fırsatı

Faturalarınız sizi sıkıştırıyor mu? Öyleyse ek gelir elde etmenin zamanı gelmiş olabilir. Araştırma şirketlerinin çeşitli anketler yaparak birtakım konularda kamuoyunun nabzını ölçtüğünü duymuşsunuzdur. Yine bu minvalde, bazı şirketler, danışmanlık firmalarıyla ya da kendi istihdam ettikleri bireylerle gizli müşteri olarak çalışmaktadırlar. Gizli müşteriler şirketin kendilerine verdikleri program dahilinde bayilere, satış noktalarına, mağazalara bir müşteri gibi uğrayarak istenen istihbaratı yerinden sağlamaktadır.

Gizli Müşteri Ne İş Yapar

Bazı şirketler organizasyonunu denetlemek adına mağaza ziyaretlerinde bulunmaktan fazlasını istiyor. Bu şirketler iş yerlerini gizlice denetlemek için bu konuda faaliyet gösteren danışmanlık şirketlerine başvuruyorlar. Danışmanlık şirketleri de kendi personelleri ya da serbest olarak çalıştıkları insanlar vasıtasıyla bu operasyonu yerine getiriyor.

Gizli müşteriler, iş yerleri hakkında genel bilgi toplama, müşteri ilişkilerini analiz etme, ürün ve hizmetin durumunu gözlemleme ve tüketici haklarına gösterilen saygıyı inceleme gibi konularda gerekli bilgileri toplamakla görevliler. Bu işi yapanlar iş yerlerine bir müşteri olarak gidiyorlar ve verilen görevler doğrultusunda çalışmaya başlıyorlar. Aynı işlemler farklı kişiler ile tekrarlanarak yapılmaya devam ediyor ve süreç içinde hizmetin hangi aşamasında ne gibi sorunlar olduğu saptanmış oluyor.

Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

Bu mesleği yapmak için ilk öncelikle kariyer sitelerinde özgeçmişinizin bulunması yerinde olur. Gizli müşteri iş ilanları genellikle kariyer sitelerinde yayınlanıyor. Yine de bazı danışmanlık büroları başvuru formlarını kendi siteleri üzerinden kabul edebiliyorlar. Adaylardan beklenen en önemli kriter teknolojiye yakın olunması. Resim çekme, video kayıt yapma vs işler için bu önemli. Elbette gizliliğin sürdürülmesi ve görevin kötüye kullanılmaması da işveren açısından diğer önemli beklentiler.

Öğrenciler ve Ev Kadınları Büyük İlgi Gösteriyor

Özellikle büyük şehirlerde okuyan lise/üniversite öğrencileri ve ev kadınları gizli müşteri olarak çalışma konusunda daha istekli. Esnek çalışma saatleri, kısıtlı bir zaman ayırarak ek gelir elde edebilme fırsatı gizli müşteri olmayı cazip hale getiriyor. Özellikle yüzlerce mağazası bulunan giyim markaları, iş yerlerindeki standartları denetlemek ve yükseltmek adına geniş kapsamlı araştırmalara girişebiliyor.

Gizli Müşteri Ayda Ne Kadar Kazanır.

Aylık sabit bir gelirden bahsetmemiz mümkün değil. Ek gelir olarak bu işi yapanlar ziyaret başına genelde 20 -25 lira gibi ücretlerle çalışıyor. Bazı özel durumlarda bu rakamlar 100 - 150 liraya kadar yükselebiliyor. Gizli müşteri olma konusunda biraz tecrübe edinir, gözlem ve pratiğinizi geliştirirseniz günde 2 ve daha fazla ziyaret yapmanız oldukça olası. Bu da ay sonunda ev ekonomisine kazandırabileceğiniz 1.500 - 2.000 TL anlamına geliyor.

Okuduklarınız sizde biraz merak uyandırdıysa ve bir denemekten zarar gelmez diyenlerdenseniz aşağıdaki bağlantıları tıklayarak gizli müşteri ilanlarına başvurabilir; bu alanda çalışan bazı danışmanlık şirketlerine kayıt yaptırabilirsiniz.

http://www.kariyer.net/is-ilanlari/gizli+musteri#&pst=722
https://www.yenibiris.com/gizli-musteri-gozlemci-is-ilanlari
http://www.roniarastirma.com.tr/gizli-musteri-basvuru-formu.html
http://4service-group.com/tr/mystery-shopper/become-ms
http://www.gizli-musteri.com/gm_kayit.php
https://ipsostr.shopmetrics.com/document.asp?alias=loginMain

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!