Girişimcilik Tavsiyeleri

Google My Business
Hesabına Niçin ve
Nasıl Kayıt Olunur?

Google My Business
Hesabına Niçin ve
Nasıl Kayıt Olunur?

Google’da görünürlüğünüzü arttırmak, potansiyel müşterileriniz ile etkileşime geçmek için mutlaka işletmenizi Google’a eklemelisiniz. Bu aslında olukça kolay bir işlem… Yıllarca bazı fırsatçılar ‘’işletmenizi Google’a kayıt ediyoruz’’ şeklinde toplu mailler atarak insanlardan haksız kazanç elde ettiler. Siz de yazımızın ilerleyen bölümlerinde anlattığımız yönergeleri takip ederek Google My Business Hesabı oluşturabilir ve şirketinizi potansiyel müşterilerinize ücretsiz olarak tanıtabilirsiniz.

Bu yazımızda Google My Business uygulaması ile firmanıza sağlayabileceğiniz faydaları ve bu uygulamaya nasıl kayıt yaptıracağınızı adım adım anlatıyor olacağız.

Google My Business Hesabına Neden Kayıt Olmalısınız?

Google My Business; işletmelerin ve kuruluşların Google'daki çevrimiçi varlıklarını yönetmelerini sağlayan ücretsiz bir araçtır. İşletme profilinizi düzenleyerek hem müşterilerin sizi bulmasını sağlayabilir, hem de onlara işletmenizin hikayesini anlatabilirsiniz. İşletme hesabınızın güvenliği sağlamak amacıyla çeşitli doğrulama yöntemleri uygulanmaktadır. En yaygın olanı Google tarafından adresinize gönderilen doğrulama kodunun kullanılmasıdır. Böylece sokaktan geçen birinin sizin işletme bilgilerinize müdahale etmesi mümkün olmaz.

Google My Business Hesabının Faydaları

İşletmeniz Hakkında Bilgiler Verebilirsiniz

Google'a çalışma saatlerinizi, web sitenizi, telefon numaranızı ve konumunuzu bildirebilirsiniz. Birisi sizin işletmenizi aradığında ya da faaliyet gösterdiğiniz iş kolu hakkında bir arama yaptığında sağ tarafta işletme hesabınız görünür. İnsanlar tek tıkla size telefon açabilir ya da hiçbir şey yapmadan ürün ve hizmetleriniz hakkında bizzat sizin yazdığınız detayları görebilir.

Müşterilerinizle Etkileşiminizi Artırabilirsiniz

İşletmenizin ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerin fotoğraflarını yayınlayabilirsiniz. Müşterileriniz işletmeniz ile ilgili yorumlar yapabilir ve sizinle iletişimi internet ortamında sürdürmüş olurlar. Başka potansiyel müşteriler bu yorumları okudukça insanların sizin işletmenizi tercih etme oranı artar.

Yeni müşteriler Kazanabilirsiniz

Yeni müşterilerin sizi bulabilmesi için işletmenizin internette ve Google Haritalarda görünmesini sağlayabilir ve müşterilerinizi web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Bütün bu artılarla beraber cebimizden de para çıkmayacağı gerçeğini de göz önüne alırsak bir Google My Business Hesabı açmamız için hiçbir sebep olmadığına kanıt getirebiliriz.

Google My Business hesabına kayıt olmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

google.com/business adresine gidin ve sayfanın sağ üst köşesindeki Hemen Başlayın butonuna tıklayın.

Google hesabınızda oturum açın. Bir Google hesabınız yoksa (ki eminim hepinizin var) bir gmail hesabı açın.

Sol üst kısımda bir form ve ülkenizin haritasını göreceksiniz. Formdaki birinci alana işletmenizin adını yazın. Siz yazarken, olası eşleşmeleri içeren öneriler görünecektir. Öneriler arasında işletmenizi görürseniz onu seçin.

İşletmenizin bilgilerini girerek diğer alanları tamamlayın ve ardından Devam'a tıklayın.

Potansiyel olarak eşleşen bir işletme önerisi görebilirsiniz. Önerilen işletme sizinkiyse ona tıklayın. Önerilen işletme sizinki değilse Girdiğim Bilgileri Kullan seçeneğini tıklayın.

İşletmeyi yönetmek için yetkili olduğunuzu onaylayabileceğiniz bir seçenek görürsünüz. Yetkiliyseniz kutuyu işaretleyin ve ardından Devam'a tıklayın. İşletmeyi yönetmek için yetkili değilseniz, bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Tamamen güvenlik adına alınmış bir önlemdir.

Kayıt olduktan sonra işletmenizi doğrulamayı unutmayın, doğrulanmış işletmeler Google’da daha çok görünürlük elde eder. Doğrulama işlemini birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz ama benim size tavsiyem doğrulama adımını doğrulama posta kartı ile yapmanız yönünde olacaktır. Bu yöntemde Google Türkiye tarafından, yazdığınız adrese içinde doğrulama kodunun yer aldığı bir mektup gönderilir. Mektubu aldıktan sonra Google My Business hesabınıza tekrar giriş yapın doğrulama adımına geçin.  Bu noktada Google sizden bir doğrulama kodu istiyor olacak; mektupta yer alan kodu girdiğinizde artık işletmenizi Google’a kayıt etmiş olacaksınız.

Etiketler:

  • google my business
  • google işletme hesabı
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!