Girişimcilik Tavsiyeleri

Görsellerinizi Düzenleyerek
Web Sitenizin
Performansını Artırma

Görsellerinizi Düzenleyerek
Web Sitenizin
Performansını Artırma

Ziyaretçiler bir ürünü ya da içeriği incelemeden önce, kullandığınız görseller ile karşılaşırlar. Bu yüzden içeriğinizin okuyucular tarafından tüketilmesini veya hedef kitlenize bir aksiyon aldırmasını istiyorsanız ana görselinizin son derece dikkat çekici olması gerekiyor.

Elimizde paralanan akıllı telefonlar, hayatımızın merkezine oturmuş sosyal medya, yerleşim alanının %80’i reklamlarla doldurulmuş web siteleri… Bu kaos içinde fark edilmenin önemi tartışılmaz. İşin estetik boyutunun yanında bir de teknik boyutu var. Web sitenizde kullanılan görsellerin teknik özellikleri ve diğer bazı detaylar kullanıcı deneyimi ve arama motoru optimizasyonuna doğrudan etki ediyor. Görseller içerikte gözümüzün takıldığı ilk şey oluyor ve sayfada kalış süresinden tutun da ürünün satışına kadar pek çok konuda etkisini gösteriyor. Peki, web sitesinin, uygulamanın, ürünün ya da içeriğin yapıtaşı olan görselleri nasıl düzenleriz? Neye göre düzenleriz?

İşte Yanıtlar…

1. Hedef Kitlenizi Belirleyin

İnternetteki içeriğinize göre hedef kitlenizi belirlemek ve onlara uygun bir görsel kullanmak çok önemlidir. Hedefinizde kurumsal firmalar mı yoksa son kullanıcılar mı var? Niş bir kitleye mi hitap ediyoruz yoksa hemen herkesi potansiyel olarak mı görüyoruz… Bu türden soruları sorduktan sonra görselin müşteriye vermek istediği mesaja yoğunlaşmalısınız. Görselin ilettiği mesaj ziyaretçi tarafından alındığında hedeflerimiz doğrultusunda bir aksiyon gerçekleşiyor mu diye bakmalıyız. Bir ürün satışı yapıyorsak görselin estetiği elbette önemlidir. Ancak manyetik kireç önleyici satıyorsanız da nasıl bir görsel kullandığınızın fazla bir önemi olmayacaktır. Bu yüzden görsel alanını sınırlı kullanabilir, görsel kalitesini ikinci plana atabilir ve orada doğan boşlukta başka bir takım pazarlama iletişimi taktikleri deneyebilirsiniz.

2. Ürünü Ön Plana Çıkarın

Ürününüzün fotoğrafını çekerken kullanılan arka plan, yardımcı objeler ve çekim açısı oldukça önemli ayrıntılardır. Sektörde rekabet yüksek ise ürünlerinizi diğerlerinden ayıracak birtakım konseptler deneyebilirsiniz. Örneğin meyve sabunu satıyorsanız ürünlerinizi doğal meyveler ile birlikte resmetmek fena bir fikir değildir. Ayrıca e-ticaret sektöründeki modaya uymalısınız. Yüksek çözünürlüklü ürün fotoğrafları kullanmak, zoom yapabilme, ayrıntıları görebilme gibi deneyimleri sitenizi ziyaret edenlere yaşatabilmelisiniz.

3. Marka Kimliğinizi Yansıtın

Markanızın müşteriler ile bir konuşma şekli olur. Bu klişe bir söylem de olabilir tamamen sizin geliştirdiğiniz bir kurumsal iletişim metodu da olabilir. Kullandığınız görsellerin her birinin markanızın diline uygun olmasına dikkat edin. Görsel kullanımında bir tarz oluşturmak, marka bilinirliğinizin artmasına katkıda bulunacaktır. Bu yüzden bazı markalar, sosyal medyada paylaştığı görsellerinde çerçeveler kullanmaya başladı. Görseller hep o kalıbın içine yerleştirilerek tasarlanıyor ve bu yolla insanların bilinçaltında bir bilinirlik oluşturulmak isteniyor.

4. Arama Motorlarına Uygun İsimler Kullanın

Arama motoru optimizasyonu için de görsellerin isimlerini düzenlemek önemli. Görseli img-46256243 gibi bir isim ile kullanmak, arama motorlarının görseli tanımasını zorlaştıracaktır. Her ne kadar Google oldukça gelişmiş algoritmalara sahip olsa da... Bu yüzden, kullandığınız görselin isimlendirmesini nesne ile alakalı yapmalı, Türkçe karakter kullanmadan sözcüklerin arasına – koyarak düzenlemelisiniz. Örneğin; cressi-geronimo-elite-95-lastikli-zipkin.jpg

5. Görselinizin Boyutlandırmayı Unutmayın

Web ortamında kullandığımız görsellerin boyutunu olabildiğince düşürmelisiniz. Çünkü boyutu yüksek görseller kullanmanız durumunda sayfanızın açılış hızı düşecektir. Bu yüzden çok sayıda ziyaretçiyi henüz sitenize girerken kaybedebilirsiniz. İnsanlar en fazla 3 saniye içinde açılmayan bir web sayfasını genelde beklemezler.

Görselleri boyutlandırmak için kullanabileceğiniz çok sayıda araç var. Hiçbir şey bilmiyorsanız bunu paint ile yapmak bile mümkün. Bunun dışında Photoshop’ta‘’web için kaydet’’ seçeneğini kullanabilirsiniz. Bir başka önerimiz tinypng.com adlı site üzerinden boyutlandırmayı yapmak. Bu siteye resimlerinizi sürükleyip bırakıyorsunuz ve yaklaşık %80 oranında daha düşük boyutlarda geri indirebiliyorsunuz. Daha ne olsun!

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • görsel optimizasyonu
  • web tasarım

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!